Volvo P1800 - celebrita oslavuje

Utorok, 01 marec 2011

V tomto roku si Volvo pripomína 50. výročie začatia výroby modelu P1800, na dodanie ktorého dychtivo čakali zákazníci, hoci ho predtým videli len na obrázkoch. Jubilejné výročie si Volvo pripomenie na najväčšej výstave historických vozidiel pod strechou TechnoClassica v dňoch 30. marca až 3. apríla v nemeckom Essene.

Volvo P1800
Volvo P1800, model, ktorý sa do kroniky automobilky Volvo zapísal zlatými písmenami

Žiadny iný model Volvo neurobil taký dojem v doterajšej histórii značky a nestal sa takou celebritou ako P1800. Stojí zato osláviť to na unikátnej výstave vozidiel. Na oslavu okrúhleho polstoročného modelu P1800 si švédska automobilka pozvala viaceré známe osobnosti, ktoré majú silný vzťah k automobilom.

V stánku divízie Volvo Cars v Essene bude vystavených šesť špeciálnych exemplárov slávneho modelu: X1 – prvý prototyp modelu P1800, ručne vyrobený v roku 1957 v závode Frua v Turíne, P1800 1961 – veľmi pekný sériovo vyrábaný automobil montovaný v spoločnosti Jensen Motor Ltd v Spojenom kráľovstve, 1800S 1963 Rally – tento automobil úspešne jazdil preteky a rallye a stal sa aj veľkou filmovou hviezdou, 1800S 1966 Volvoville – jeden z mála existujúcich kabrioletov vyrobených v USA, 1800E 1971 – dokonale prerobený, perfektný príklad najnezvyčajnejšieho typu a 1800ES 1971 – športové kombi so všetkými zábavnými prezývkami.

Volvo P1800
Množstvo verzií modelu Volvo P1800 ponúkalo zákazníkom pestrú paletu výberu

Na výstave sa pravdepodobne zúčastní aj najvýznamnejšia osobnosť v histórii modelu P1800, Pelle Petterson, muž, ktorý v roku 1957 auto navrhol a neskôr sa stal svetoznámym návrhárom jácht a olympijským medailistom. Pridá sa k nemu aj Američan Irv Gordon, ktorý strávil viac času za volantom modelu 1800 než ktokoľvek iný na svete. Jeho automobil, ktorým jazdí denne, má najazdených viac ako 4 500 000 km! Je to svetový rekord zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí nikdy prekonať.

Účasť spoločnosti Volvo Cars na výstave TechnoClassica organizuje divízia Volvo Cars Heritage, ktorá dokumentuje a podporuje históriu a dedičstvo spoločnosti a jej automobilov.

Volvo P1800 Volvo P1800 Volvo P1800 Volvo P1800 Volvo P1800 Volvo P1800
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.