Volvo P1800 - celebrita oslavuje

Utorok, 01 marec 2011

V tomto roku si Volvo pripomína 50. výročie začatia výroby modelu P1800, na dodanie ktorého dychtivo čakali zákazníci, hoci ho predtým videli len na obrázkoch. Jubilejné výročie si Volvo pripomenie na najväčšej výstave historických vozidiel pod strechou TechnoClassica v dňoch 30. marca až 3. apríla v nemeckom Essene.

Volvo P1800
Volvo P1800, model, ktorý sa do kroniky automobilky Volvo zapísal zlatými písmenami

Žiadny iný model Volvo neurobil taký dojem v doterajšej histórii značky a nestal sa takou celebritou ako P1800. Stojí zato osláviť to na unikátnej výstave vozidiel. Na oslavu okrúhleho polstoročného modelu P1800 si švédska automobilka pozvala viaceré známe osobnosti, ktoré majú silný vzťah k automobilom.

V stánku divízie Volvo Cars v Essene bude vystavených šesť špeciálnych exemplárov slávneho modelu: X1 – prvý prototyp modelu P1800, ručne vyrobený v roku 1957 v závode Frua v Turíne, P1800 1961 – veľmi pekný sériovo vyrábaný automobil montovaný v spoločnosti Jensen Motor Ltd v Spojenom kráľovstve, 1800S 1963 Rally – tento automobil úspešne jazdil preteky a rallye a stal sa aj veľkou filmovou hviezdou, 1800S 1966 Volvoville – jeden z mála existujúcich kabrioletov vyrobených v USA, 1800E 1971 – dokonale prerobený, perfektný príklad najnezvyčajnejšieho typu a 1800ES 1971 – športové kombi so všetkými zábavnými prezývkami.

Volvo P1800
Množstvo verzií modelu Volvo P1800 ponúkalo zákazníkom pestrú paletu výberu

Na výstave sa pravdepodobne zúčastní aj najvýznamnejšia osobnosť v histórii modelu P1800, Pelle Petterson, muž, ktorý v roku 1957 auto navrhol a neskôr sa stal svetoznámym návrhárom jácht a olympijským medailistom. Pridá sa k nemu aj Američan Irv Gordon, ktorý strávil viac času za volantom modelu 1800 než ktokoľvek iný na svete. Jeho automobil, ktorým jazdí denne, má najazdených viac ako 4 500 000 km! Je to svetový rekord zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí nikdy prekonať.

Účasť spoločnosti Volvo Cars na výstave TechnoClassica organizuje divízia Volvo Cars Heritage, ktorá dokumentuje a podporuje históriu a dedičstvo spoločnosti a jej automobilov.

Volvo P1800 Volvo P1800 Volvo P1800 Volvo P1800 Volvo P1800 Volvo P1800
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.