Volvo proti alergii

Utorok, 04 máj 2010

Jar býva pre ľudí náchylných na alergiu či astmu veľkým utrpením. Počas peľovej sezóny majú iba málo útočísk. Aj preto sa v automobilke Volvo usilujú uľahčiť im život. Prostriedkom na to sú filtre, ktoré automobilka montuje do svojich modelov a ktoré čistia vzduch prúdiaci do kabíny. Filtre odstraňujú aj čiastočky spôsobujúce alergie, čo môže uľahčiť dýchanie mnohým ľuďom s akútnymi dýchacími problémami.

Volvo Cars

Problémami precitlivenosti alebo alergie trpí v civilizovanom svete približne 35 až 40 percent populácie. Preto je dôležité, aby aj automobiloví výrobcovia dbali o čisté a zdravé prostredie v kabínach automobilov. Filtre čistiace vzduch majú v aute dve funkcie: jedna vrstva zachytáva mikroskopické čiastočky vo vzduchu a druhá s aktívnym uhlím neutralizuje plyny vnikajúce do kabíny.

Kvalitu vzduchu v kabíne monitoruje systém kvality vzduchu, meria množstvo plynov vo vzduchu privádzanom do kabíny. Ešte predtým, ako hodnoty škodlivých plynov dosiahnu kritickú hodnotu, systém automaticky zastaví prívod vzduchu do kabíny a automaticky sa prepne na vnútornú cirkuláciu. Preto je vzduch v kabíne automobilu principiálne vždy čistejší ako okolitý vonkajší vzduch.

Jedným z faktorov, ktoré prispievajú k čistému vzduchu v kabíne, je systém automatickej ventilácie. Ten vyvetrá kabínu vždy vtedy, keď vodič odomkne vozidlo diaľkovým ovládaním. Takýto systém montuje Volvo do modelov S80, XC60, V70, XC70 a S60, ale postupne ho zavedie aj do ostatných modelov značky.

Volvo Cars sa usiluje pomôcť alergikom aj inak. Napríklad vyvíja automobily optimalizované z hľadiska alergií. Všetky textílie, používané v modeloch Volvo majú prísny certifikát Öko-Tex, ktorý vydáva asociácia združujúca 14 renomovaných textilných výskumných a skúšobných ústavov v Európe a Japonsku. Kožené materiály používané na čalúnenie sú vypracované úplne bez použitia chrómu a preto neobsahujú jeho zvyšky. Podobne sú spracovávané aj dekoračné obklady a lesklé okrasné prvky v kabíne. Výsledkom je, že päť modelov Volvo s deviatimi rozličnými vyhotoveniami interiéru má takú vysokú kvalitu, že ich odporúča švédska asociácia astmy a alergie.

Vývoj automobilového interiéru optimalizovaného z hľadiska alergie je súčasťou vízie, ktorú Volvo prezentovala ako DRIVe Towards Zero (smerovanie k nule). Jej cieľom je vyvinúť automobily úplne bez škodlivých čiastočiek a emisií oxidu uhličitého. Jediným štátom, ktorý právnymi predpismi upravuje kvalitu vzduchu v automobile je Čína. V Japonsku takéto predpisy platia pre domácich automobilových výrobcov.

Systém Interior Air Quality System (IAQS), automatická ventilácia a vyberateľné koberčeky na podlahe tvoria spolu komplex prvkov tzv. čistej zóny interiéru. Systém IAQS je k dispozícii ako prvok vybavenia na želanie pri všetkých modeloch značky Volvo.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.