Volvo proti alergii

Utorok, 04 máj 2010

Jar býva pre ľudí náchylných na alergiu či astmu veľkým utrpením. Počas peľovej sezóny majú iba málo útočísk. Aj preto sa v automobilke Volvo usilujú uľahčiť im život. Prostriedkom na to sú filtre, ktoré automobilka montuje do svojich modelov a ktoré čistia vzduch prúdiaci do kabíny. Filtre odstraňujú aj čiastočky spôsobujúce alergie, čo môže uľahčiť dýchanie mnohým ľuďom s akútnymi dýchacími problémami.

Volvo Cars

Problémami precitlivenosti alebo alergie trpí v civilizovanom svete približne 35 až 40 percent populácie. Preto je dôležité, aby aj automobiloví výrobcovia dbali o čisté a zdravé prostredie v kabínach automobilov. Filtre čistiace vzduch majú v aute dve funkcie: jedna vrstva zachytáva mikroskopické čiastočky vo vzduchu a druhá s aktívnym uhlím neutralizuje plyny vnikajúce do kabíny.

Kvalitu vzduchu v kabíne monitoruje systém kvality vzduchu, meria množstvo plynov vo vzduchu privádzanom do kabíny. Ešte predtým, ako hodnoty škodlivých plynov dosiahnu kritickú hodnotu, systém automaticky zastaví prívod vzduchu do kabíny a automaticky sa prepne na vnútornú cirkuláciu. Preto je vzduch v kabíne automobilu principiálne vždy čistejší ako okolitý vonkajší vzduch.

Jedným z faktorov, ktoré prispievajú k čistému vzduchu v kabíne, je systém automatickej ventilácie. Ten vyvetrá kabínu vždy vtedy, keď vodič odomkne vozidlo diaľkovým ovládaním. Takýto systém montuje Volvo do modelov S80, XC60, V70, XC70 a S60, ale postupne ho zavedie aj do ostatných modelov značky.

Volvo Cars sa usiluje pomôcť alergikom aj inak. Napríklad vyvíja automobily optimalizované z hľadiska alergií. Všetky textílie, používané v modeloch Volvo majú prísny certifikát Öko-Tex, ktorý vydáva asociácia združujúca 14 renomovaných textilných výskumných a skúšobných ústavov v Európe a Japonsku. Kožené materiály používané na čalúnenie sú vypracované úplne bez použitia chrómu a preto neobsahujú jeho zvyšky. Podobne sú spracovávané aj dekoračné obklady a lesklé okrasné prvky v kabíne. Výsledkom je, že päť modelov Volvo s deviatimi rozličnými vyhotoveniami interiéru má takú vysokú kvalitu, že ich odporúča švédska asociácia astmy a alergie.

Vývoj automobilového interiéru optimalizovaného z hľadiska alergie je súčasťou vízie, ktorú Volvo prezentovala ako DRIVe Towards Zero (smerovanie k nule). Jej cieľom je vyvinúť automobily úplne bez škodlivých čiastočiek a emisií oxidu uhličitého. Jediným štátom, ktorý právnymi predpismi upravuje kvalitu vzduchu v automobile je Čína. V Japonsku takéto predpisy platia pre domácich automobilových výrobcov.

Systém Interior Air Quality System (IAQS), automatická ventilácia a vyberateľné koberčeky na podlahe tvoria spolu komplex prvkov tzv. čistej zóny interiéru. Systém IAQS je k dispozícii ako prvok vybavenia na želanie pri všetkých modeloch značky Volvo.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.