Volvo proti alergii

Utorok, 04 máj 2010

Jar býva pre ľudí náchylných na alergiu či astmu veľkým utrpením. Počas peľovej sezóny majú iba málo útočísk. Aj preto sa v automobilke Volvo usilujú uľahčiť im život. Prostriedkom na to sú filtre, ktoré automobilka montuje do svojich modelov a ktoré čistia vzduch prúdiaci do kabíny. Filtre odstraňujú aj čiastočky spôsobujúce alergie, čo môže uľahčiť dýchanie mnohým ľuďom s akútnymi dýchacími problémami.

Volvo Cars

Problémami precitlivenosti alebo alergie trpí v civilizovanom svete približne 35 až 40 percent populácie. Preto je dôležité, aby aj automobiloví výrobcovia dbali o čisté a zdravé prostredie v kabínach automobilov. Filtre čistiace vzduch majú v aute dve funkcie: jedna vrstva zachytáva mikroskopické čiastočky vo vzduchu a druhá s aktívnym uhlím neutralizuje plyny vnikajúce do kabíny.

Kvalitu vzduchu v kabíne monitoruje systém kvality vzduchu, meria množstvo plynov vo vzduchu privádzanom do kabíny. Ešte predtým, ako hodnoty škodlivých plynov dosiahnu kritickú hodnotu, systém automaticky zastaví prívod vzduchu do kabíny a automaticky sa prepne na vnútornú cirkuláciu. Preto je vzduch v kabíne automobilu principiálne vždy čistejší ako okolitý vonkajší vzduch.

Jedným z faktorov, ktoré prispievajú k čistému vzduchu v kabíne, je systém automatickej ventilácie. Ten vyvetrá kabínu vždy vtedy, keď vodič odomkne vozidlo diaľkovým ovládaním. Takýto systém montuje Volvo do modelov S80, XC60, V70, XC70 a S60, ale postupne ho zavedie aj do ostatných modelov značky.

Volvo Cars sa usiluje pomôcť alergikom aj inak. Napríklad vyvíja automobily optimalizované z hľadiska alergií. Všetky textílie, používané v modeloch Volvo majú prísny certifikát Öko-Tex, ktorý vydáva asociácia združujúca 14 renomovaných textilných výskumných a skúšobných ústavov v Európe a Japonsku. Kožené materiály používané na čalúnenie sú vypracované úplne bez použitia chrómu a preto neobsahujú jeho zvyšky. Podobne sú spracovávané aj dekoračné obklady a lesklé okrasné prvky v kabíne. Výsledkom je, že päť modelov Volvo s deviatimi rozličnými vyhotoveniami interiéru má takú vysokú kvalitu, že ich odporúča švédska asociácia astmy a alergie.

Vývoj automobilového interiéru optimalizovaného z hľadiska alergie je súčasťou vízie, ktorú Volvo prezentovala ako DRIVe Towards Zero (smerovanie k nule). Jej cieľom je vyvinúť automobily úplne bez škodlivých čiastočiek a emisií oxidu uhličitého. Jediným štátom, ktorý právnymi predpismi upravuje kvalitu vzduchu v automobile je Čína. V Japonsku takéto predpisy platia pre domácich automobilových výrobcov.

Systém Interior Air Quality System (IAQS), automatická ventilácia a vyberateľné koberčeky na podlahe tvoria spolu komplex prvkov tzv. čistej zóny interiéru. Systém IAQS je k dispozícii ako prvok vybavenia na želanie pri všetkých modeloch značky Volvo.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.