Volvo S40 DRIVe: Zelený automobil roka

Štvrtok, 11 jún 2009

Volvo S40 1,6D DRIVe vybavené novou technológiou Štart/Stop, získalo v prestížnom hodnotení ekologických automobilov roka Green Car Awards magazínu What Car? najvyššie ocenenie a titul Zelený automobil roka (Green Car of the Year).

Volvo S40 DRIVe

Magazín What Car?, ktorý je najväčším automobilovým magazínom s odporúčaniami pre spotrebiteľov vo Veľkej Británii, každoročne udeľuje ceny Green Car Awards ekologickým vozidlám. Volvo S40 DRIVe vo finále porazilo BMW 118d a Renault Mégane v kategórii malých rodinných automobilov a získalo ocenenie Green Car of the Year ako najekologickejší súčasný sériový automobil.

Hodnotiaca porota anglického magazínu vyzdvihla jedinečnú kombináciu nízkej spotreby (3,9 l/100 km) a mimoriadne nízkych emisií CO2 (104 g/km) s praktickou úžitkovou hodnotou, vysokou úrovňou bezpečnosti a pôžitku z jazdy, ktoré Volvo S40 DRIVe poskytuje. Ocenený Volvo S40 DRIVe je podľa šéfredaktora anglického magazínu seriózne pôsobiaci ekologický automobil, ktorý nízke emisie nedosahuje na úkor kvality, bezpečnosti alebo pôžitku z jazdy, či úžitkovej hodnoty, ale poskytuje všetko to, čo má mať zelený automobil roka.

Volvo S40 DRIVe

Uvedenie radu DRIVe podľa regionálneho prezidenta automobilky Volvo pre Európu Stuarta Kerra umožňuje značke Volvo ponúkať automobily strednej veľkosti s rovnakou spotrebou paliva a emisiami CO2 ako majú malé automobily. Pre zákazníkov to znamená, že ak sa rozhodnú pre Volvo, nemusia robiť nijaké kompromisy. Ocenenie je uznaním úsilia značky Volvo vyrábať také úsporné automobily, aké sú vôbec možné, dodal prezident Volva.

Systém Volvo Štart/Stop sa odlišuje od systémov, ktoré používa konkurencia. Priebežne monitoruje nastavenia v kabíne ovplyvňujúce komfort a napríklad automaticky aktivuje klimatizáciu, ak sa teplota v priestore posádky zvýši nad nastavenú hodnotu. Monitorovací systém klimatizácie funguje vďaka prídavnej malej batérii. Hlavná batéria vozidla má zväčšený výkon, aby bola schopná absolvovať až 175.000 cyklov automatického štartovania. Systém Štart/Stop sa okrem limuzíny S40 DRIVe štandardne montuje aj do kupé Volvo C30 a do modelu Volvo V50. Modely DRIVe s obzvlášť nízkou spotrebou paliva ponúka Volvo aj v modelových radoch V50, V70, S80, XC60 a XC70.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.