Web odhalí podvody s autami

Piatok, 15 jún 2012

Falšovanie dokladov, pretáčanie tachometrov, zmena identifikátorov, omladzovanie veku vozidiel, lízingové a poistné podvody, exekúcia či záložné právo – s tým všetkým sa dnes možno stretnúť pri kúpe vozidla na Slovensku. Kúpa ojazdeného automobilu so sebou prináša množstvo rizík. Opatrnosti preto nikdy nie je dosť.

Ilustačné foto KO
Stáčanie kilometrov a omladzovanie áut je podvod. Bude sa niekedy trestať?

Nepríjemné skúsenosti s tým má aj pán Viktor z Piešťan. Kúpil si ojazdené Volvo V40. Podľa kúpnej zmluvy malo najazdených 155tisíc kilometrov, čo však nebola pravda. O podvode sa dozvedel z webstránky www.ko.sk. Vraví:"Pomocou tejto stránky som zistil, že na mojom aute niekto manipuloval s počítadlom kilometrov. Na protokole z kontroly originality (KO) z 26.8.2008 má moje auto 218.600 km. KO pravdepodobne robil majiteľ Volva predo mnou. O pár mesiacov neskôr som od neho auto kúpil, ale už so 155.000 km, čo je aj uvedené v kúpnej zmluve", tvrdí oklamaný majiteľ jazdeného vozidla.

Po tomto zistení ho mrzí, že pomerne neskoro zistil, že protokol o vykonaní KO možno pozrieť na spomínanej webovej stránke. Je presvedčený, že pôvodný majiteľ ho oklamal aj s rokom výroby vozidla a zatajil aj lakované diely. Pán Viktor vďaka návšteve uvedeného webu dokázal odhaliť naraz až tri podvody: stáčanie kilometrov, "omladzovanie" vozidla a zatajenie opráv.

Ďalej uvádza:"Časový úsek medzi KO a mojou kúpou vozidla bol približne štyri mesiace. Rád by som vedel, čo bolo na aute medzi tým zmenené. Auto má síce už len malú hodnotu, ale z princípu sa chcem dovolať spravodlivosti, a záleží mi aj na tom, aby ten pán, od ktorého som kúpil vozidlo, nepodviedol ďalších zákazníkov, nakoľko ďalej kšeftuje s jazdenými autami".

Oklamaný majiteľ kúpeného Volva si myslí, že každý záujemca o dovezené auto by si pred kúpou mal skontrolovať, v akom stave bolo auto dovezené a koľko malo najazdených kilometrov."Aj môj brat po skontrolovaní údajov o svojom aute zistil stáčané kilometre", dodáva oklamaný majiteľ auta, ktorý nechce, aby jeho prípad zostal bez odozvy a tak vystríha pred predajcom s podvodníckymi praktikami.

Kupujúci jazdeného auta si môže na stránke www.ko.sk v sekcii "overenie vozidla" overiť údaje z KO a porovnať ich so súčasným stavom. Do vyhľadávača stačí zadať buď VIN číslo, evidenčné číslo vozidla, číslo odborného posudku KO alebo kontrolnej nálepky KO. Taktiež je možné overiť si, či sa na auto nevzťahuje exekučná blokácia, aby kupujúci po čase o neprišiel o vozidlo, ktoré by mu zabavil exekútor.

Autor: janGold
Foto: KO
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.