Web odhalí podvody s autami

Piatok, 15 jún 2012

Falšovanie dokladov, pretáčanie tachometrov, zmena identifikátorov, omladzovanie veku vozidiel, lízingové a poistné podvody, exekúcia či záložné právo – s tým všetkým sa dnes možno stretnúť pri kúpe vozidla na Slovensku. Kúpa ojazdeného automobilu so sebou prináša množstvo rizík. Opatrnosti preto nikdy nie je dosť.

Ilustačné foto KO
Stáčanie kilometrov a omladzovanie áut je podvod. Bude sa niekedy trestať?

Nepríjemné skúsenosti s tým má aj pán Viktor z Piešťan. Kúpil si ojazdené Volvo V40. Podľa kúpnej zmluvy malo najazdených 155tisíc kilometrov, čo však nebola pravda. O podvode sa dozvedel z webstránky www.ko.sk. Vraví:"Pomocou tejto stránky som zistil, že na mojom aute niekto manipuloval s počítadlom kilometrov. Na protokole z kontroly originality (KO) z 26.8.2008 má moje auto 218.600 km. KO pravdepodobne robil majiteľ Volva predo mnou. O pár mesiacov neskôr som od neho auto kúpil, ale už so 155.000 km, čo je aj uvedené v kúpnej zmluve", tvrdí oklamaný majiteľ jazdeného vozidla.

Po tomto zistení ho mrzí, že pomerne neskoro zistil, že protokol o vykonaní KO možno pozrieť na spomínanej webovej stránke. Je presvedčený, že pôvodný majiteľ ho oklamal aj s rokom výroby vozidla a zatajil aj lakované diely. Pán Viktor vďaka návšteve uvedeného webu dokázal odhaliť naraz až tri podvody: stáčanie kilometrov, "omladzovanie" vozidla a zatajenie opráv.

Ďalej uvádza:"Časový úsek medzi KO a mojou kúpou vozidla bol približne štyri mesiace. Rád by som vedel, čo bolo na aute medzi tým zmenené. Auto má síce už len malú hodnotu, ale z princípu sa chcem dovolať spravodlivosti, a záleží mi aj na tom, aby ten pán, od ktorého som kúpil vozidlo, nepodviedol ďalších zákazníkov, nakoľko ďalej kšeftuje s jazdenými autami".

Oklamaný majiteľ kúpeného Volva si myslí, že každý záujemca o dovezené auto by si pred kúpou mal skontrolovať, v akom stave bolo auto dovezené a koľko malo najazdených kilometrov."Aj môj brat po skontrolovaní údajov o svojom aute zistil stáčané kilometre", dodáva oklamaný majiteľ auta, ktorý nechce, aby jeho prípad zostal bez odozvy a tak vystríha pred predajcom s podvodníckymi praktikami.

Kupujúci jazdeného auta si môže na stránke www.ko.sk v sekcii "overenie vozidla" overiť údaje z KO a porovnať ich so súčasným stavom. Do vyhľadávača stačí zadať buď VIN číslo, evidenčné číslo vozidla, číslo odborného posudku KO alebo kontrolnej nálepky KO. Taktiež je možné overiť si, či sa na auto nevzťahuje exekučná blokácia, aby kupujúci po čase o neprišiel o vozidlo, ktoré by mu zabavil exekútor.

Autor: janGold
Foto: KO
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.