Z Bratislavy do Viedne ekologicky

Piatok, 22 júl 2011

Bratislavské Primaciálne námestie bolo miestom prezentácie projektu elektromobility VIBRATe. Ide o jedinečný projekt, ktorý získal aj podporu v rámci financovania z fondov Európskej únie. Jeho realizáciou bude Bratislava prepojená so susednou Viedňou sieťou elektrostaníc pre autá a skútre, ktoré na svoj pohon používajú elektromotory.

Z Bratislavy do Viedne ekologicky
Jazdu v elektromobile si vyskúšal aj primátor nášho hlavného mesta Milan Ftáčnik

Bratislava má ako prvé mesto na Slovensku k dispozícii prvý elektromobil. Od zástupcov Západoslovenskej energetiky ho symbolicky prevzal primátor Milan Ftáčnik. Elektromobil využije magistrát Bratislavy v sociálnej oblasti a elektroskútre budú slúžiť mestskej polícii.

Pokiaľ priemerné auto so spaľovacím motorom pri každodennej trase Viedeň – Bratislava vyprodukuje ročne 45 kg CO2, auto na elektrický pohon je k životnému prostrediu oveľa šetrnejšie.

V rámci projektu VIBRATe sa na verejných a poloverejných priestranstvách, napríklad na parkoviskách či pri nákupných centrách, vybudujú nabíjacie stanice na rýchle a normálne nabíjanie. Do konca roka 2011 bude na území hlavného mesta 10 staníc, z toho minimálne 5 pre širokú verejnosť.

Bratislava sa tak spolu s Viedňou aktívne zapája do projektu VIBRATe, ktorý ako prvý v strednej Európe prepojí hlavné mestá susedných krajín sieťou elektrostaníc.

Prvý cezhraničný projekt na podporu elektromobility prináša pre región Bratislava – Viedeň konzorcium rakúskych a slovenských spoločností. Za slovenskú stranu Západoslovenská energetika, člen skupiny EON a nezisková organizácia Energetické centrum Bratislava. Za rakúsku stranu energetické distribučné spoločnosti Verbund, EVN a Wien Energie.

Projekt sa realizuje s podporou Európskej únie v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenska a Rakúska 2007-2013.

Z Bratislavy do Viedne ekologicky Z Bratislavy do Viedne ekologicky Z Bratislavy do Viedne ekologicky Z Bratislavy do Viedne ekologicky Z Bratislavy do Viedne ekologicky Z Bratislavy do Viedne ekologicky
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."