Za tri tisícky štyridsať miliónov

Streda, 17 október 2007

Za tri tisíc (ale aj za dvanásť a viac) si kupujeme krytie za štyridsať miliónov. Možno si poviete si: dobrý obchod. Prečo? Nuž - nechtiac spôsobíte škodu za pár miliónov a poškodený musí byť odškodnený. Spravidla tým, kto škodu spôsobil...

Driving Camp Driving Camp

Našťastie nie vždy to musí platiť. Existuje totiž inštitút zvaný poisťovňa. A tá škodu za vás uhradí. Aby však mala z čoho, musí si na to našetriť peniažky. A tak sa skladáme. Všetci, čo takúto alebo podobnú škodu môžu spôsobiť. V automobilovej branži sa tomu hovorilo povinné zákonné poistenie, dnes – povinné zmluvné poistenie.

Čo by bolo, keby nebolo? Túto otázku položil novinárom na tlačovej besede o povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel generálny riaditeľ Českej poisťovne Slovensko. A odpoveď? No predsa – zmätky, žaloby, súdy, rozsudky a ktovie čo ešte. Keď máme platiť, hundreme. Niektorí nehundrú, zato však ani neplatia a nepoisťujú. Aj takých je dosť. Tisícky. A pokuty? Až stotisíc...? Zatiaľ takú sumu za nepoistenie svojho auta asi nikto neplatil. Avšak – aj zajtra je deň, takže čo nebolo dnes, môže byť zajtra.

Driving Camp Driving Camp

Nešťastie vraj nechodí po horách, ale po ľuďoch. Najmä tých na cestách. Tak napríklad: osobné auto pri sa predchádzaní čelne zrazilo s motocyklom. Vodič motocykla sa zranil ťažko, jeho spolujazdkyňa zomrela. Poistné plnenie: vyše pätnásť a pol milióna korún. Alebo: následkom šmyku na mokrej vozovke došlo k čelnej zrážke dvoch vozidiel. Smrť a psychická ujma stáli poisťovňu vyše jedenásť miliónov korún. Ďalšia nehoda: jazda v protismere a následná zrážka dvoch automobilov: škoda na zdraví a na majetku takmer deväť miliónov korún. Aj tu je namieste otázka, že čo by bolo, keby nebolo (povinné zmluvné poistenie).

Najmä o tomto a poisťovaní sa hovorilo na pracovnom stretnutí novinárov s pracovníkmi Českej poisťovne Slovensko. Miestom stretnutia bola rakúska obec Pachfurth blízko slovenskej hranice a stredisko výcviku vodičov Driving Camp. Hovorilo sa tu o všetkom. O tom, prečo si poisťovne "zháňajú" nových klientov na povinné zmluvné poistenie, ktoré je pre ne stratové. O stratovosti a budúcnosti povinného zmluvného poistenia, o vytváraní povinných rezerv, o náhradách škôd a poistnom plnení, o tendenciách nárastu počtu poistených motorových vozidiel, o poisťovaní flotíl u firiem a organizácií, ale aj o vývoji cien na poisťovacom trhu. Tiež o dopravných nehodách, ich príčinách a možnostiach ako im predchádzať – o tom hovoril zástupca Ministerstva vnútra SR.

Driving Camp Driving Camp

Driving Camp, jedno z jedenástich rakúskych výcvikových stredísk bezpečnej jazdy, kde si vodič môže vyskúšať svoju zručnosť pri obchádzaní kolíkov, brzdenie na suchom i simulovanom zľadovatelom povrchu, ale tiež reakcie v nepredvídateľných situáciách, keď vám zrazu ukĺzne zadok či predok auta a musíme ešte uhýbať rôznym prekážkam. Keď máte plné ruky i nohy práce, aby ste šmyk na klzkom povrchu zvládli. Ale aj (a to vo väčšine prípadov, najmä pri prvých dvoch či troch jazdách) nezvládli. A následky? Žiadne, pretože je to tréning na veľkej a širokej ploche, kde je dosť miesta na vaše "hodiny". Hrozná je iba predstava, že čo by bolo, keby to nebol simulovaný šmyk, ale reálna situácia na ceste.

Simulovaných variant nebezpečných situácií je v Drining Campe omnoho viac. Zvládať ich je to, čomu vás tu rakúski inštruktori, v tomto prípade však aj naša poisťovňa, chcú naučiť.

Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.