ZAP a Newmatec: Konferencia o budúcnosti

Streda, 29 marec 2017

Automobily, ich výroba, nové moderné technológie, autonómne autá – to sú v poslednom čase nielen na Slovensku témy o ktorých sa veľa hovorí a diskutuje tak medzi ľuďmi ako aj odbornou verejnosťou. V tomto duchu sa pripravovala a aj prebiehala medzinárodná konferencia Newmatec 2017, ktorej tretí ročník organizoval Zväz automobilového priemyslu SR v hoteli Partizán na Táloch v Nízkych Tatrách.

1 Autonomne auto
Jeden z mnohých návrhov budúceho autonómneho automobilu pre mestskú premávku

Medzinárodná konferencia sa zameriavala na rozvoj automobilového priemyslu v kontexte prichádzajúcich technologických zmien, aktuálnymi a budúcimi trendmi v odbore automotive a problematikou ľudských zdrojov. Súčasťou konferencie bol aj brífing spoločnosti SOVA Digital o tom ako rozbehnúť Industry 4.0 v slovenských podnikoch. Tiež digitalizácia výroby, logistiky a automobilu, a ako sú na tieto výzvy pripravení výrobcovia. Jednou z tém konferencie boli aj autonómne automobily, zmeny v ich vybavenosti a usporiadanie interiéru a pripravenosť infraštruktúry na ich prevádzku.

Konferencia sa zaoberala aj novými trendmi v materiáloch a technológiách v automobilovom priemysle. Tiež problematikou trhu práce a ľudských zdrojov, zaistením odborne zdatného manažmentu a rozvojom Industry 4.0 vo firmách a závodoch, ktoré s novými technológiami začínajú alebo sa len pripravujú vydať sa touto cestou.

2 TK ZAP Tále
Tlačová konferencia Zväzu automobilového priemyslu SR s odborníkmi vrcholného fóra

V tomto roku sa na konferencii Newmatec zúčastnilo okolo 250 delegátov z Európy a zo Slovenska, najmä z radov stredných a top manažérov z automobilových spoločností. Odborníci z automobilových odvetví si na Táloch vypočuli prednášky špičkových odborníkov a osobností z Európy, Českej republike a zo Slovenska.

S prednáškami sa predstavili Gary Hamel, expert na manažment z London Business School, Stéphane Bonhommeau, nový generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën na Slovensku, Andreas Maashoff, riaditeľ Design and Research z Adientu, zo Slovenska a ČR Juraj Sinay, prezident Zväzu automobilového priemyslu SR, Martin Morháč, riaditeľ SOVA Digital, Martin Jesný, analytik zo slovenského Automobilového inštitútu, Alexander Matušek z VW Slovakia, Dušan Dvořák z Kia Slovakia, Lucie Dítětová z manažmentu trhu práce a ľudských zdrojov Trexima a ďalší.

3 Industry 4.0 - maketa
Maketa budúceho pracoviska s aplikovaním moderných technológií – vzor Industry 4.0

Medzinárodná konferencia Newmatec si aj svojím tretím ročníkom na Táloch ďalej buduje tradíciu. Je najväčším automotive podujatím na Slovensku organizované Zväzom automobilového priemyslu SR. Ambíciou konferencie je tvoriť kvalitné podujatie spojené so značkou Newmatec. Je to udalosť, ktorá sa každý rok stáva zdrojom inšpirácií rozvoja automobilového priemyslu na Slovensku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.