ZAP a Newmatec: Konferencia o budúcnosti

Streda, 29 marec 2017

Automobily, ich výroba, nové moderné technológie, autonómne autá – to sú v poslednom čase nielen na Slovensku témy o ktorých sa veľa hovorí a diskutuje tak medzi ľuďmi ako aj odbornou verejnosťou. V tomto duchu sa pripravovala a aj prebiehala medzinárodná konferencia Newmatec 2017, ktorej tretí ročník organizoval Zväz automobilového priemyslu SR v hoteli Partizán na Táloch v Nízkych Tatrách.

1 Autonomne auto
Jeden z mnohých návrhov budúceho autonómneho automobilu pre mestskú premávku

Medzinárodná konferencia sa zameriavala na rozvoj automobilového priemyslu v kontexte prichádzajúcich technologických zmien, aktuálnymi a budúcimi trendmi v odbore automotive a problematikou ľudských zdrojov. Súčasťou konferencie bol aj brífing spoločnosti SOVA Digital o tom ako rozbehnúť Industry 4.0 v slovenských podnikoch. Tiež digitalizácia výroby, logistiky a automobilu, a ako sú na tieto výzvy pripravení výrobcovia. Jednou z tém konferencie boli aj autonómne automobily, zmeny v ich vybavenosti a usporiadanie interiéru a pripravenosť infraštruktúry na ich prevádzku.

Konferencia sa zaoberala aj novými trendmi v materiáloch a technológiách v automobilovom priemysle. Tiež problematikou trhu práce a ľudských zdrojov, zaistením odborne zdatného manažmentu a rozvojom Industry 4.0 vo firmách a závodoch, ktoré s novými technológiami začínajú alebo sa len pripravujú vydať sa touto cestou.

2 TK ZAP Tále
Tlačová konferencia Zväzu automobilového priemyslu SR s odborníkmi vrcholného fóra

V tomto roku sa na konferencii Newmatec zúčastnilo okolo 250 delegátov z Európy a zo Slovenska, najmä z radov stredných a top manažérov z automobilových spoločností. Odborníci z automobilových odvetví si na Táloch vypočuli prednášky špičkových odborníkov a osobností z Európy, Českej republike a zo Slovenska.

S prednáškami sa predstavili Gary Hamel, expert na manažment z London Business School, Stéphane Bonhommeau, nový generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën na Slovensku, Andreas Maashoff, riaditeľ Design and Research z Adientu, zo Slovenska a ČR Juraj Sinay, prezident Zväzu automobilového priemyslu SR, Martin Morháč, riaditeľ SOVA Digital, Martin Jesný, analytik zo slovenského Automobilového inštitútu, Alexander Matušek z VW Slovakia, Dušan Dvořák z Kia Slovakia, Lucie Dítětová z manažmentu trhu práce a ľudských zdrojov Trexima a ďalší.

3 Industry 4.0 - maketa
Maketa budúceho pracoviska s aplikovaním moderných technológií – vzor Industry 4.0

Medzinárodná konferencia Newmatec si aj svojím tretím ročníkom na Táloch ďalej buduje tradíciu. Je najväčším automotive podujatím na Slovensku organizované Zväzom automobilového priemyslu SR. Ambíciou konferencie je tvoriť kvalitné podujatie spojené so značkou Newmatec. Je to udalosť, ktorá sa každý rok stáva zdrojom inšpirácií rozvoja automobilového priemyslu na Slovensku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.