ZAP a Newmatec: Konferencia o budúcnosti

Streda, 29 marec 2017

Automobily, ich výroba, nové moderné technológie, autonómne autá – to sú v poslednom čase nielen na Slovensku témy o ktorých sa veľa hovorí a diskutuje tak medzi ľuďmi ako aj odbornou verejnosťou. V tomto duchu sa pripravovala a aj prebiehala medzinárodná konferencia Newmatec 2017, ktorej tretí ročník organizoval Zväz automobilového priemyslu SR v hoteli Partizán na Táloch v Nízkych Tatrách.

1 Autonomne auto
Jeden z mnohých návrhov budúceho autonómneho automobilu pre mestskú premávku

Medzinárodná konferencia sa zameriavala na rozvoj automobilového priemyslu v kontexte prichádzajúcich technologických zmien, aktuálnymi a budúcimi trendmi v odbore automotive a problematikou ľudských zdrojov. Súčasťou konferencie bol aj brífing spoločnosti SOVA Digital o tom ako rozbehnúť Industry 4.0 v slovenských podnikoch. Tiež digitalizácia výroby, logistiky a automobilu, a ako sú na tieto výzvy pripravení výrobcovia. Jednou z tém konferencie boli aj autonómne automobily, zmeny v ich vybavenosti a usporiadanie interiéru a pripravenosť infraštruktúry na ich prevádzku.

Konferencia sa zaoberala aj novými trendmi v materiáloch a technológiách v automobilovom priemysle. Tiež problematikou trhu práce a ľudských zdrojov, zaistením odborne zdatného manažmentu a rozvojom Industry 4.0 vo firmách a závodoch, ktoré s novými technológiami začínajú alebo sa len pripravujú vydať sa touto cestou.

2 TK ZAP Tále
Tlačová konferencia Zväzu automobilového priemyslu SR s odborníkmi vrcholného fóra

V tomto roku sa na konferencii Newmatec zúčastnilo okolo 250 delegátov z Európy a zo Slovenska, najmä z radov stredných a top manažérov z automobilových spoločností. Odborníci z automobilových odvetví si na Táloch vypočuli prednášky špičkových odborníkov a osobností z Európy, Českej republike a zo Slovenska.

S prednáškami sa predstavili Gary Hamel, expert na manažment z London Business School, Stéphane Bonhommeau, nový generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën na Slovensku, Andreas Maashoff, riaditeľ Design and Research z Adientu, zo Slovenska a ČR Juraj Sinay, prezident Zväzu automobilového priemyslu SR, Martin Morháč, riaditeľ SOVA Digital, Martin Jesný, analytik zo slovenského Automobilového inštitútu, Alexander Matušek z VW Slovakia, Dušan Dvořák z Kia Slovakia, Lucie Dítětová z manažmentu trhu práce a ľudských zdrojov Trexima a ďalší.

3 Industry 4.0 - maketa
Maketa budúceho pracoviska s aplikovaním moderných technológií – vzor Industry 4.0

Medzinárodná konferencia Newmatec si aj svojím tretím ročníkom na Táloch ďalej buduje tradíciu. Je najväčším automotive podujatím na Slovensku organizované Zväzom automobilového priemyslu SR. Ambíciou konferencie je tvoriť kvalitné podujatie spojené so značkou Newmatec. Je to udalosť, ktorá sa každý rok stáva zdrojom inšpirácií rozvoja automobilového priemyslu na Slovensku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.