ZAP: Najhorší august za posledných 10 rokov

Štvrtok, 12 september 2013

Predajom nových automobilov sa na Slovensku príliš nedarí. Najvýrečnejšie o tom hovorí štatistika. Veľký prepad predaja zaznamenali predajcovia najmä v auguste, kedy sa zaregistrovalo na Slovensku len 4243 automobilov, čo je najhorší výsledok za posledných desať rokov.

Dacia Sandero
Dacia Sandero – Ilustračné foto

V uplynulom mesiaci bolo na Slovensku zaregistrovaných 4243 osobných automobilov v kategórii M1. V porovnaní s číslami z augusta 2012 je to pokles o 28,7 percenta. Táto situácia odzrkadľuje podľa Zväzu automobilového priemyslu celkový európsky trend prepadu automobilového trhu. Predaj v auguste sa tak dostal na úroveň zimných mesiacov.

V kumulatívnom meradle sa na Slovensku od začiatku roka zaregistrovalo spolu 41 996 osobných automobilov, čo je tiež nižšie číslo o 9,7 percenta ako za porovnateľné obdobie v minulom roku.

V kategórii N1 malých úžitkových automobilov je situácia o niečo lepšia. Počet 376 novo registrovaných úžitkových automobilov v auguste znamenal medziročný pokles len o 4 percentá.

Autor: jGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.