ZAP zvoní na poplach: Automobilkám chýba 14-tisíc ľudí

Pondelok, 27 február 2017

Automobilový priemysel na Slovensku nutne potrebuje pracovné posily aby zvládol úlohy ktoré stoja pred ním. Chýba mu až 14tisíc ľudí. Tak informovali novinárov predstavitelia Zväzu automobilového priemyslu (ZAP).

ZAP - tlačová konferencia
Stretnutie predstaviteľov Zväzu automobilového priemyslu s novinármi

Stav s nedostatkom pracovníkov v odvetví automobilového priemyslu je podľa ZAPu alarmujúci, treba s tým niečo robiť a pomôcť by mal viac ako doteraz štát a vláda. Kompetentné orgány by mali prijať opatrenia, ktoré by problém urýchlene riešili. Mali by sa čo najskôr prijať také, ktoré by riešili transformáciu vzdelávacieho systému a ktorý by bol nasmerovaný na potreby praxe a zintenzívnil by vzdelávanie budúcich kádrov.

Zväz automobilového priemyslu vyzýva vládu a kompetentné orgány, aby prijali také opatrenia, ktoré by zmiernili súčasný deficit kvalifikovaných pracovníkov a nastavili vzdelávací systém tak, aby pre výrobu zabezpečoval potrebný a pravidelný prísun kvalifikovaných pracovníkov.

Išlo by najmä o podporu duálneho vzdelávania na stredných školách. Podľa ZAPu by sa mal zaviesť inštitút profesijného bakalára. Štúdium na vysokých školách by malo byť zamerané na prax a malo by byť s ňou prepojené. Pozornosť by sa mala venovať tiež spôsobu rekvalifikácií so zameraním na ľudí, ktorí majú predpoklady a chceli by pracovať v automobilovom priemysle a nadväzujúcich odvetviach.

Keď hovoríme o rekvalifikáciách, tak takto získaná pracovná sila je jednou z možností, ako zaplniť medzeru po chýbajúcich pracovníkoch. Inou možnosťou ako pre automobilový priemysel získať nových ľudí je spomínaný model duálneho vzdelávania na stredných školách a zameranie vysokých škôl na absolventov pre potreby priemyslu.

Do duálneho systému vzdelávania, ktoré pripravuje pracovníkov pre potreby automobilového priemyslu, je na Slovensku doteraz zapojených 70 zamestnávateľov, 23 stredných odborných škôl a 873 žiakov. To tŕň v päty automobilovému priemyslu nevytrhne. Od školského roku 2017/2018 má však do systému pribudnúť ďalších 1089 učebných miest a ich počet by v ďalších rokoch mohol ešte narastať.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.