Záverečný šprint pre 18 zlatých BMW i3s

Utorok, 09 august 2022

Kompaktné elektrické BMW i3 naštartovalo bavorskú značku na cestu plne elektrických modelov osobných áut. To bolo v roku 2013. Po trinástich rokoch výroby model i3 opustil výrobné linky a na koniec letovej dráhy sa symbolicky postavilo 18 zlatých BMW i3s v metalickej farbe Galvanic Gold.

1-bmw-i3

Pri štarte sériovej výroby bol model BMW i3 považovaný za vizionára, ale aj exota. Odvtedy sa kompaktné vozidlo s elektrickým pohonom etablovalo ako priekopník v oblasti holistickej udržateľnosti a radosti z jazdy bez lokálnych emisií.

Od roku 2013 sa vyrobilo viac ako 250 000 prvých plne elektrických vozidiel BMW. Dnes má nemecká automobilka z mesta Mníchov rad elektrifikovaných modelov, ktoré kráčajú v šľapajach prvého produkčného elektrického BMW.

BMW i3 bol zaujímavý z viacerých hľadísk. Napríklad, že išlo o prvý produkčný elektrický automobil z Mníchova, že spĺňal najprísnejšie ekologické podmienky, a tiež že išlo o prvé BMW s motorom (elektrickým) vzadu.

Zaujímavým aspektom pri modeli i3 bolo tiež to, že svojim vonkajším dizajnom akosi vystupuje z radu zaužívaného mníchovskou značkou. Raritou zasa to, že na štvormiestnej karosérii bez stredového stĺpika, auta bez jedného milimetra dlhého štyri metre, sa dvere otvárali proti sebe. Nezvyklé bolo tiež dvojfarebné lakovanie a 19-palcové liatinové kolesá s pneumatikami šírky len 155 mm.

Prvý bavorácky elektromobil bol navrhnutý ako automobil do mesta, z čoho vyplynula aj jeho dobrá menévrovateľnosť na malom priestore.

Pohonný agregát, elektromotor s výkonom 125 kW a krútiacim momentom 250 Nm, dávali pomerne ľahkému autu dostatočnú dynamiku i výdrž v mestskej premávke. Výkon a krútiaci moment boli vodičovi k dispozícii okamžite, takže jazda bola oproti autám s konvenčným motorom zábavná, dynamická a príjemná.

BMW i3 sa predávalo v 74 krajinách sveta. Vďaka tomu bol i3 celosvetovo najúspešnejším elektrickým vozidlom v segmente prémiových kompaktných vozidiel.

1-bmw-i3 2-bmw-i3 3-bmw-i3
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.