Záverečný šprint pre 18 zlatých BMW i3s

Utorok, 09 august 2022

Kompaktné elektrické BMW i3 naštartovalo bavorskú značku na cestu plne elektrických modelov osobných áut. To bolo v roku 2013. Po trinástich rokoch výroby model i3 opustil výrobné linky a na koniec letovej dráhy sa symbolicky postavilo 18 zlatých BMW i3s v metalickej farbe Galvanic Gold.

1-bmw-i3

Pri štarte sériovej výroby bol model BMW i3 považovaný za vizionára, ale aj exota. Odvtedy sa kompaktné vozidlo s elektrickým pohonom etablovalo ako priekopník v oblasti holistickej udržateľnosti a radosti z jazdy bez lokálnych emisií.

Od roku 2013 sa vyrobilo viac ako 250 000 prvých plne elektrických vozidiel BMW. Dnes má nemecká automobilka z mesta Mníchov rad elektrifikovaných modelov, ktoré kráčajú v šľapajach prvého produkčného elektrického BMW.

BMW i3 bol zaujímavý z viacerých hľadísk. Napríklad, že išlo o prvý produkčný elektrický automobil z Mníchova, že spĺňal najprísnejšie ekologické podmienky, a tiež že išlo o prvé BMW s motorom (elektrickým) vzadu.

Zaujímavým aspektom pri modeli i3 bolo tiež to, že svojim vonkajším dizajnom akosi vystupuje z radu zaužívaného mníchovskou značkou. Raritou zasa to, že na štvormiestnej karosérii bez stredového stĺpika, auta bez jedného milimetra dlhého štyri metre, sa dvere otvárali proti sebe. Nezvyklé bolo tiež dvojfarebné lakovanie a 19-palcové liatinové kolesá s pneumatikami šírky len 155 mm.

Prvý bavorácky elektromobil bol navrhnutý ako automobil do mesta, z čoho vyplynula aj jeho dobrá menévrovateľnosť na malom priestore.

Pohonný agregát, elektromotor s výkonom 125 kW a krútiacim momentom 250 Nm, dávali pomerne ľahkému autu dostatočnú dynamiku i výdrž v mestskej premávke. Výkon a krútiaci moment boli vodičovi k dispozícii okamžite, takže jazda bola oproti autám s konvenčným motorom zábavná, dynamická a príjemná.

BMW i3 sa predávalo v 74 krajinách sveta. Vďaka tomu bol i3 celosvetovo najúspešnejším elektrickým vozidlom v segmente prémiových kompaktných vozidiel.

1-bmw-i3 2-bmw-i3 3-bmw-i3
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.