Zelená pre zdravotne postihnutých

Štvrtok, 02 február 2012

Prvé centrum pre zdravotne postihnutých motoristov otvorili v Bratislave. Začalo fungovať v priestoroch spoločnosti Auto Valúšek v mestskej časti Dúbravka. Ďalšie tri začínajú pôsobiť prakticky súbežne v Banskej Bystrici, Žiline a Prešove. Centrá sú súčasťou nového programu riešenia a rozvoja dopravnej mobility osôb so zdravotným postihnutím, ktorý spoločnosť Škoda Auto Slovensko predstavila koncom minulého roku.

Škoda Handy ZŤP
Škoda Roomster 1,2 TSI s ručným ovládaním upravená pre osoby s telesným postihnutím

Otvorenie bratislavského centra Škoda Handy ZŤP bolo milou slávnosťou. Zúčastnili sa všetci tí, ktorí sa o jeho vznik pričinili, ale tiež tí, pre ktorých toto stredisko vzniklo a ktorým má pomáhať. Prečo projekt a strediská vznikli, vysvetlil v príhovore konateľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko Robert Baumgartner.

Pripomenul, že škodovka ponúkla prostredníctvom projektu Škoda Handy ZŤP pomoc hendikepovaným spoluobčanom, a to nielen poskytnutím plnohodnotných pracovných miest, ale aj pomocou pri výbere, kúpe a úprave nového automobilu. "Veríme, že naši noví spolupracovníci z radov zdravotne postihnutých občanov budú vo vzniknutých strediskách nápomocní zákazníkom s rovnakým postihnutím" – dodal šéf slovenskej škodovky.

Myšlienkou vytvorenia stredísk pomoci pre zdravotne postihnutých ľudí sa dlhšie zaoberala šéfka spoločnosti Auto Valúšek Klaudia Valúšeková. Po takmer dvojročných rokovaniach s viacerými značkami si vybrala Škodu. Dnes pani Valúšeková vysvetľuje, že Škoda Handy ZŤP je projekt, ktorého cieľom je riešenie mobility zdravotne postihnutých občanov v rámci celého Slovenska.

V centrách Škoda Handy ZŤP sa vykonáva predaj vozidiel Škoda spojený s prestavbami pre zdravotne postihnutých ľudí. Na každom zo spomínaných štyroch stredísk budú vyškolení technici-predajcovia, ktorí poradia alebo vykonajú potrebnú úpravu pre konkrétneho zákazníka. Ide napríklad o úpravu na ručné riadenie, nakladanie vozíkov a podobne – pre držiteľov preukazov ZŤP.

Centrum Auto Valušek i ostatné strediská Škoda Handy ZŤP fungujú v rámci dílerskej siete spoločnosti Škoda Auto Slovensko, pričom zamestnávajú aj zdravotne postihnutých občanov. Cieľom je aj integrovať osoby so zdravotným postihnutím do spoločnosti vytváraním plnohodnotných pracovných miest.

Bratislavské centrum Handy ZŤP je vybavené štyrmi vozidlami Škoda Roomster 1,2 TSI s výkonom 105 koní a 7-stupňovou automatickou prevodovkou. Z nich jedno je špeciálne upravené na ručné riadenie a má aj strešný box na prevoz invalidného vozíka.

Každé zo štyroch stredísk na Slovensku je plne prispôsobené zdravotne hendikepovaným zákazníkom. Má bezbariérový prístup, pracuje v ňom špeciálne zaškolený servisný technik a automechanik na prestavby a úpravy vozidiel pre ZŤP. Samozrejmosťou je aj trenažér so simuláciou ručného riadenia.

Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Klaudia Valúšeková Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.