Zelená pre zdravotne postihnutých

Štvrtok, 02 február 2012

Prvé centrum pre zdravotne postihnutých motoristov otvorili v Bratislave. Začalo fungovať v priestoroch spoločnosti Auto Valúšek v mestskej časti Dúbravka. Ďalšie tri začínajú pôsobiť prakticky súbežne v Banskej Bystrici, Žiline a Prešove. Centrá sú súčasťou nového programu riešenia a rozvoja dopravnej mobility osôb so zdravotným postihnutím, ktorý spoločnosť Škoda Auto Slovensko predstavila koncom minulého roku.

Škoda Handy ZŤP
Škoda Roomster 1,2 TSI s ručným ovládaním upravená pre osoby s telesným postihnutím

Otvorenie bratislavského centra Škoda Handy ZŤP bolo milou slávnosťou. Zúčastnili sa všetci tí, ktorí sa o jeho vznik pričinili, ale tiež tí, pre ktorých toto stredisko vzniklo a ktorým má pomáhať. Prečo projekt a strediská vznikli, vysvetlil v príhovore konateľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko Robert Baumgartner.

Pripomenul, že škodovka ponúkla prostredníctvom projektu Škoda Handy ZŤP pomoc hendikepovaným spoluobčanom, a to nielen poskytnutím plnohodnotných pracovných miest, ale aj pomocou pri výbere, kúpe a úprave nového automobilu. "Veríme, že naši noví spolupracovníci z radov zdravotne postihnutých občanov budú vo vzniknutých strediskách nápomocní zákazníkom s rovnakým postihnutím" – dodal šéf slovenskej škodovky.

Myšlienkou vytvorenia stredísk pomoci pre zdravotne postihnutých ľudí sa dlhšie zaoberala šéfka spoločnosti Auto Valúšek Klaudia Valúšeková. Po takmer dvojročných rokovaniach s viacerými značkami si vybrala Škodu. Dnes pani Valúšeková vysvetľuje, že Škoda Handy ZŤP je projekt, ktorého cieľom je riešenie mobility zdravotne postihnutých občanov v rámci celého Slovenska.

V centrách Škoda Handy ZŤP sa vykonáva predaj vozidiel Škoda spojený s prestavbami pre zdravotne postihnutých ľudí. Na každom zo spomínaných štyroch stredísk budú vyškolení technici-predajcovia, ktorí poradia alebo vykonajú potrebnú úpravu pre konkrétneho zákazníka. Ide napríklad o úpravu na ručné riadenie, nakladanie vozíkov a podobne – pre držiteľov preukazov ZŤP.

Centrum Auto Valušek i ostatné strediská Škoda Handy ZŤP fungujú v rámci dílerskej siete spoločnosti Škoda Auto Slovensko, pričom zamestnávajú aj zdravotne postihnutých občanov. Cieľom je aj integrovať osoby so zdravotným postihnutím do spoločnosti vytváraním plnohodnotných pracovných miest.

Bratislavské centrum Handy ZŤP je vybavené štyrmi vozidlami Škoda Roomster 1,2 TSI s výkonom 105 koní a 7-stupňovou automatickou prevodovkou. Z nich jedno je špeciálne upravené na ručné riadenie a má aj strešný box na prevoz invalidného vozíka.

Každé zo štyroch stredísk na Slovensku je plne prispôsobené zdravotne hendikepovaným zákazníkom. Má bezbariérový prístup, pracuje v ňom špeciálne zaškolený servisný technik a automechanik na prestavby a úpravy vozidiel pre ZŤP. Samozrejmosťou je aj trenažér so simuláciou ručného riadenia.

Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Klaudia Valúšeková Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring