Zelená pre zdravotne postihnutých

Štvrtok, 02 február 2012

Prvé centrum pre zdravotne postihnutých motoristov otvorili v Bratislave. Začalo fungovať v priestoroch spoločnosti Auto Valúšek v mestskej časti Dúbravka. Ďalšie tri začínajú pôsobiť prakticky súbežne v Banskej Bystrici, Žiline a Prešove. Centrá sú súčasťou nového programu riešenia a rozvoja dopravnej mobility osôb so zdravotným postihnutím, ktorý spoločnosť Škoda Auto Slovensko predstavila koncom minulého roku.

Škoda Handy ZŤP
Škoda Roomster 1,2 TSI s ručným ovládaním upravená pre osoby s telesným postihnutím

Otvorenie bratislavského centra Škoda Handy ZŤP bolo milou slávnosťou. Zúčastnili sa všetci tí, ktorí sa o jeho vznik pričinili, ale tiež tí, pre ktorých toto stredisko vzniklo a ktorým má pomáhať. Prečo projekt a strediská vznikli, vysvetlil v príhovore konateľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko Robert Baumgartner.

Pripomenul, že škodovka ponúkla prostredníctvom projektu Škoda Handy ZŤP pomoc hendikepovaným spoluobčanom, a to nielen poskytnutím plnohodnotných pracovných miest, ale aj pomocou pri výbere, kúpe a úprave nového automobilu. "Veríme, že naši noví spolupracovníci z radov zdravotne postihnutých občanov budú vo vzniknutých strediskách nápomocní zákazníkom s rovnakým postihnutím" – dodal šéf slovenskej škodovky.

Myšlienkou vytvorenia stredísk pomoci pre zdravotne postihnutých ľudí sa dlhšie zaoberala šéfka spoločnosti Auto Valúšek Klaudia Valúšeková. Po takmer dvojročných rokovaniach s viacerými značkami si vybrala Škodu. Dnes pani Valúšeková vysvetľuje, že Škoda Handy ZŤP je projekt, ktorého cieľom je riešenie mobility zdravotne postihnutých občanov v rámci celého Slovenska.

V centrách Škoda Handy ZŤP sa vykonáva predaj vozidiel Škoda spojený s prestavbami pre zdravotne postihnutých ľudí. Na každom zo spomínaných štyroch stredísk budú vyškolení technici-predajcovia, ktorí poradia alebo vykonajú potrebnú úpravu pre konkrétneho zákazníka. Ide napríklad o úpravu na ručné riadenie, nakladanie vozíkov a podobne – pre držiteľov preukazov ZŤP.

Centrum Auto Valušek i ostatné strediská Škoda Handy ZŤP fungujú v rámci dílerskej siete spoločnosti Škoda Auto Slovensko, pričom zamestnávajú aj zdravotne postihnutých občanov. Cieľom je aj integrovať osoby so zdravotným postihnutím do spoločnosti vytváraním plnohodnotných pracovných miest.

Bratislavské centrum Handy ZŤP je vybavené štyrmi vozidlami Škoda Roomster 1,2 TSI s výkonom 105 koní a 7-stupňovou automatickou prevodovkou. Z nich jedno je špeciálne upravené na ručné riadenie a má aj strešný box na prevoz invalidného vozíka.

Každé zo štyroch stredísk na Slovensku je plne prispôsobené zdravotne hendikepovaným zákazníkom. Má bezbariérový prístup, pracuje v ňom špeciálne zaškolený servisný technik a automechanik na prestavby a úpravy vozidiel pre ZŤP. Samozrejmosťou je aj trenažér so simuláciou ručného riadenia.

Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Klaudia Valúšeková Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.