Zelená pre zdravotne postihnutých

Štvrtok, 02 február 2012

Prvé centrum pre zdravotne postihnutých motoristov otvorili v Bratislave. Začalo fungovať v priestoroch spoločnosti Auto Valúšek v mestskej časti Dúbravka. Ďalšie tri začínajú pôsobiť prakticky súbežne v Banskej Bystrici, Žiline a Prešove. Centrá sú súčasťou nového programu riešenia a rozvoja dopravnej mobility osôb so zdravotným postihnutím, ktorý spoločnosť Škoda Auto Slovensko predstavila koncom minulého roku.

Škoda Handy ZŤP
Škoda Roomster 1,2 TSI s ručným ovládaním upravená pre osoby s telesným postihnutím

Otvorenie bratislavského centra Škoda Handy ZŤP bolo milou slávnosťou. Zúčastnili sa všetci tí, ktorí sa o jeho vznik pričinili, ale tiež tí, pre ktorých toto stredisko vzniklo a ktorým má pomáhať. Prečo projekt a strediská vznikli, vysvetlil v príhovore konateľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko Robert Baumgartner.

Pripomenul, že škodovka ponúkla prostredníctvom projektu Škoda Handy ZŤP pomoc hendikepovaným spoluobčanom, a to nielen poskytnutím plnohodnotných pracovných miest, ale aj pomocou pri výbere, kúpe a úprave nového automobilu. "Veríme, že naši noví spolupracovníci z radov zdravotne postihnutých občanov budú vo vzniknutých strediskách nápomocní zákazníkom s rovnakým postihnutím" – dodal šéf slovenskej škodovky.

Myšlienkou vytvorenia stredísk pomoci pre zdravotne postihnutých ľudí sa dlhšie zaoberala šéfka spoločnosti Auto Valúšek Klaudia Valúšeková. Po takmer dvojročných rokovaniach s viacerými značkami si vybrala Škodu. Dnes pani Valúšeková vysvetľuje, že Škoda Handy ZŤP je projekt, ktorého cieľom je riešenie mobility zdravotne postihnutých občanov v rámci celého Slovenska.

V centrách Škoda Handy ZŤP sa vykonáva predaj vozidiel Škoda spojený s prestavbami pre zdravotne postihnutých ľudí. Na každom zo spomínaných štyroch stredísk budú vyškolení technici-predajcovia, ktorí poradia alebo vykonajú potrebnú úpravu pre konkrétneho zákazníka. Ide napríklad o úpravu na ručné riadenie, nakladanie vozíkov a podobne – pre držiteľov preukazov ZŤP.

Centrum Auto Valušek i ostatné strediská Škoda Handy ZŤP fungujú v rámci dílerskej siete spoločnosti Škoda Auto Slovensko, pričom zamestnávajú aj zdravotne postihnutých občanov. Cieľom je aj integrovať osoby so zdravotným postihnutím do spoločnosti vytváraním plnohodnotných pracovných miest.

Bratislavské centrum Handy ZŤP je vybavené štyrmi vozidlami Škoda Roomster 1,2 TSI s výkonom 105 koní a 7-stupňovou automatickou prevodovkou. Z nich jedno je špeciálne upravené na ručné riadenie a má aj strešný box na prevoz invalidného vozíka.

Každé zo štyroch stredísk na Slovensku je plne prispôsobené zdravotne hendikepovaným zákazníkom. Má bezbariérový prístup, pracuje v ňom špeciálne zaškolený servisný technik a automechanik na prestavby a úpravy vozidiel pre ZŤP. Samozrejmosťou je aj trenažér so simuláciou ručného riadenia.

Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP Klaudia Valúšeková Škoda Handy ZŤP Škoda Handy ZŤP
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.