Zima je tu. Už ste prezuli?

Utorok, 30 november 2010

Ani sme sa nenazdali a je zima je tu. Podľa kalendára nás však prekvapiť nemala. Ale prekvapila, ako každý rok. Motoristov, ktorí sadajú za volant, ale aj cestárov, ktorí sa o cesty majú starať a mali by byť na príchod zimy, no najmä snehu, pripravení.

zimná pneumatika
Zimná pneumatika má iné zloženie behúňovej zmesi ako letná, iné členenie dezénových blokov a vďaka množstvu lamiel má aj väčší počet záberových hrán a lepšiu trakciu

Prečo máme autá na zimu prezúvať? Aj keď naša legislatíva nepredpisuje povinné používanie zimných pneumatík, neznamená to, že v zimných mesiacoch by sme mali mať obuté letné pneumatiky. Koniec-koncov, v okolitých štátoch legislatíva na to je, takže ak by sme cestovali napríklad do Česka, tak sa tam stretneme s úsekmi ciest a diaľnic označených dopravnou značkou Zimná výbava, kde používanie zimných pneumatík je povinné od 1. novembra do konca marca.

Trošku inak je tomu v inom susednom štáte, Rakúsku. Stačí ak sa vyberieme na nákup do najbližšej obce či mesta, napríklad do Hainburgu. Keď vyrážame, na cestách nie je žiadny sneh, ale dajme tomu, po hodine začne snežiť. A malér je na svete. V Rakúsku totiž v zimných mesiacoch na suchej vozovke nemusíme mať obuté zimné pneumatiky, ale stačí, že začne snežiť a naša situácia sa pri letných pneumatikách stáva vážnou. Tu neplatí výhovorka, dajme tomu, že domov mám len 17 kilometrov, tak čo sa mi môže stať. A stane sa. Zastaví vás rakúska policajná hliadka a naparí vám poriadnu pokutu. Nehovoriac o tom, že čo by bolo, keby ste sa zaplietli do nehody, čo aj vami nezavinenej!

Ďalšou stránkou veci "obúvať či neobúvať" zimné pneumatiky je vaša bezpečnosť, resp. nebezpečenstvo, ktoré nepoužívaním zimných pneumatík predstavujete pre ostatných účastníkov premávky. Veď letná pneumatika s tvrdou zmesou a letným vzorom nemá na klzkej ceste žiadnu priľnavosť a raz-dva sa môžete nechtiac ocitnúť v jarku, alebo, a to je oveľa horšie, v protismere zoči-voči inému autu.

Takže odpoveď na otázku z úvodu článku je: jednoznačne prezúvať. Chránime tým seba, spolucestujúcich, svoje auto, ale aj tých, ktorých na cestách stretávame. Rozdiel medzi letnou a zimnou pneumatikou nie len v zložení behúňovej zmesi, ale aj v členení dezénových blokov, kde vďaka množstvu lamiel máme väčší počet záberových hrán.

Z tohto dôvodu má zimná pneumatiky lepšiu trakciu a s takýmto autom sa aj na zasneženej ceste cítime bezpečnejšie. Potvrdzujú to aj testy. Napríklad na zasneženej ceste z 50 kilometrovej rýchlosti potrebujeme na zastavenie na letných pneumatikách až o osem metrov dlhšiu vzdialenosť ako na zimných. A to nás môže ušetriť pred zrážkou či už s chodcom, alebo s iných autom.

K zimným pneumatikám ešte pripomenutie o troch štvorkách: odporúča sa mať obuté zimnými pneumatikami všetky štyri kolesá, dezén nemá byť menší ako štyri milimetre a nemajú sa používať dlhšie ako štyri sezóny.

Ak teda rátate s tým, že v zimných mesiacoch čo iba sem-tam vytiahnete auto z garáže a vyrazíte na cesty, určite nie na letných pneumatikách.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.