Zima za dverami. Máte prezuté?

Štvrtok, 09 november 2017

Máte už prezuté, je dnes pre motoristov najčastejšia otázka. Útočí na vás z rozhlasu, televízie, novín, internetu, ale od priateľov či známych, ale aj predajcov pneumatík... Ak by sme sa správali a konali podľa väčšiny týchto rád, potom by odpoveď bola asi jednoznačná: máme. Lenže prax je iná. Prezúvať začneme až potom, keď už sneh je za dverami, resp. keď už prvý sneh napadol.

zimne gumy
Ilustračná snímka

Klesajúce teploty však predsa len nútia vodičov prezúvať letné pneumatiky za zimné. Ak sú tie vaše v prevádzke už niekoľko rokov, potom si skontrolujte hĺbku ich dezénu a vek. Hĺbka by nemala klesnúť pod 4 milimetrov, v opačnom prípade by ste ich mali hneď vymeniť za nové. Ale aj vtedy, ak sú staršie ako šesť rokov, keď už stratili vlastnosť, pre ktorú im vravíme, že sú zimné.

Kedy prezúvať

Pre osobné a ľahké úžitkové autá do 3,5 tony slovenské predpisy neurčujú presný dátum, od ktorého je povinné používať zimné pneumatiky. Podľa zákona 8/2009 o cestnej premávke musí byť auto vybavené na všetkých nápravách pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo označením M+S, M.S alebo M&S vtedy, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Povinnosť platí aj v prípade, že vodič môže predpokladať, že takéto podmienky budú na vozovke na trase, ktorou bude prechádzať.

Navyše sa k týmto zákonným povinnostiam pridáva známe pravidlo o nutnosti prezuť pneumatiky v momente, kedy priemerná denná teplota klesne pod 7 stupňov Celzia. Pod touto teplotou majú zimné pneumatiky lepšiu priľnavosť k vozovke ako letné a sú bezpečnejšie. Zimné pneumatiky majú zároveň lepšiu stabilitu v zákrutách a kratšiu brzdnú dráhu.

Kedy vymeniť staré za nové

Podľa počtu najazdených kilometrov môžete zimné gumy "zjazdiť" za dva alebo aj za šesť rokov. Práve hĺbka hlavných drážok v stredovej časti dezénu signalizuje ich opotrebovanosť. Vyhláška 464/2009 hovorí, že v prípade zimných pneumatík nesmie klesnúť pod tri milimetre, experti sú však prísnejší a na základe skúseností z kontrolovaných vozidiel odporúčajú vymeniť jazdené zimné pneumatiky za nové už vtedy, keď hĺbka dezénu klesne pod 4 milimetre.

Aké pneumatiky zvoliť

Zimné pneumatiky musia mať označenie M+S (mud+snow, teda blato a sneh). Toto označenie avšak vypovedá len málo o vhodnosti pneumatiky na ľad a sneh. Dôležitejší je symbol snehovej vločky. Zaručuje určité minimálne požiadavky pre jazdu na snehu.

Hĺbka dezénu

Zákonná požiadavka pre zimné pneumatiky hovorí minimálne o hĺbke dezénu 3 milimetre, odporúča sa však aspoň 4 milimetre. Toľko uvádzajú napríklad aj predpisy v Rakúsku. Okrem hĺbky dezénu je dôležitý aj vek pneumatík. Každým rokom je materiál pneumatiky tvrdší, čo zhoršuje jej zimné vlastnosti. Ak sú staršie ako šesť rokov, odporúča sa ich vymeniť za nové. Tie s hlbším dezénom by mali byť na zadnej náprave. Platí to aj v prípade pohonu predných kolies.

Autor: TÜV SÜD – gold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.