Zima za dverami. Máte prezuté?

Štvrtok, 09 november 2017

Máte už prezuté, je dnes pre motoristov najčastejšia otázka. Útočí na vás z rozhlasu, televízie, novín, internetu, ale od priateľov či známych, ale aj predajcov pneumatík... Ak by sme sa správali a konali podľa väčšiny týchto rád, potom by odpoveď bola asi jednoznačná: máme. Lenže prax je iná. Prezúvať začneme až potom, keď už sneh je za dverami, resp. keď už prvý sneh napadol.

zimne gumy
Ilustračná snímka

Klesajúce teploty však predsa len nútia vodičov prezúvať letné pneumatiky za zimné. Ak sú tie vaše v prevádzke už niekoľko rokov, potom si skontrolujte hĺbku ich dezénu a vek. Hĺbka by nemala klesnúť pod 4 milimetrov, v opačnom prípade by ste ich mali hneď vymeniť za nové. Ale aj vtedy, ak sú staršie ako šesť rokov, keď už stratili vlastnosť, pre ktorú im vravíme, že sú zimné.

Kedy prezúvať

Pre osobné a ľahké úžitkové autá do 3,5 tony slovenské predpisy neurčujú presný dátum, od ktorého je povinné používať zimné pneumatiky. Podľa zákona 8/2009 o cestnej premávke musí byť auto vybavené na všetkých nápravách pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo označením M+S, M.S alebo M&S vtedy, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Povinnosť platí aj v prípade, že vodič môže predpokladať, že takéto podmienky budú na vozovke na trase, ktorou bude prechádzať.

Navyše sa k týmto zákonným povinnostiam pridáva známe pravidlo o nutnosti prezuť pneumatiky v momente, kedy priemerná denná teplota klesne pod 7 stupňov Celzia. Pod touto teplotou majú zimné pneumatiky lepšiu priľnavosť k vozovke ako letné a sú bezpečnejšie. Zimné pneumatiky majú zároveň lepšiu stabilitu v zákrutách a kratšiu brzdnú dráhu.

Kedy vymeniť staré za nové

Podľa počtu najazdených kilometrov môžete zimné gumy "zjazdiť" za dva alebo aj za šesť rokov. Práve hĺbka hlavných drážok v stredovej časti dezénu signalizuje ich opotrebovanosť. Vyhláška 464/2009 hovorí, že v prípade zimných pneumatík nesmie klesnúť pod tri milimetre, experti sú však prísnejší a na základe skúseností z kontrolovaných vozidiel odporúčajú vymeniť jazdené zimné pneumatiky za nové už vtedy, keď hĺbka dezénu klesne pod 4 milimetre.

Aké pneumatiky zvoliť

Zimné pneumatiky musia mať označenie M+S (mud+snow, teda blato a sneh). Toto označenie avšak vypovedá len málo o vhodnosti pneumatiky na ľad a sneh. Dôležitejší je symbol snehovej vločky. Zaručuje určité minimálne požiadavky pre jazdu na snehu.

Hĺbka dezénu

Zákonná požiadavka pre zimné pneumatiky hovorí minimálne o hĺbke dezénu 3 milimetre, odporúča sa však aspoň 4 milimetre. Toľko uvádzajú napríklad aj predpisy v Rakúsku. Okrem hĺbky dezénu je dôležitý aj vek pneumatík. Každým rokom je materiál pneumatiky tvrdší, čo zhoršuje jej zimné vlastnosti. Ak sú staršie ako šesť rokov, odporúča sa ich vymeniť za nové. Tie s hlbším dezénom by mali byť na zadnej náprave. Platí to aj v prípade pohonu predných kolies.

Autor: TÜV SÜD – gold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.