Zlatý volant pre BMW 1 Coupé

Piatok, 14 november 2008

Najmenšie kupé nemeckej automobilky si doma i všade vo svete kde sa predáva, získalo značnú popularitu. Pomáha mu v tom dizajn karosérie, vyspelá technika i bohatá ponuka výkonných a úsporných motorov. Najmä to boli dôvody, prečo ho v Nemecku ocenili Zlatým volantom.

BMW 1 Coupé

Víťazstvo v hlasovaní čitateľov najčítanejšieho nemeckého týždenníka Bild am Sonntag potvrdzuje rastúcu popularitu jednotkového BMW kupé v kompaktnej triede, keď ho podporilo až 26,4 % čitateľov z viac než 220 000 hlasujúcich. Rovnaké ocenenie získal pre bavorskú značku aj televízny reklamný spot BMW Night Vision.

Zlatý volant je ďalším z tohtoročných úspechov modelov BMW radu 1. Na jar získalo BMW 118d titul Najekologickejší automobil sveta 2008. Medzinárodná porota ocenila hospodárnosť BMW 118d poháňaný štvorvalcovým dieselovým motorom s výkonom 143 koní s priemernou spotrebou 4,5 l/100 km. To pri súčasnom znížení emisií CO2 na 119 g/km, za čo tento model vďačí technológii BMW EfficientDynamics.

BMW 1 Coupé

Ocenenie Zlatý volant 2008 získal aj televízny reklamný spot BMW, ktorý vtipným a inovatívnym spôsobom predstavuje silné stránky systému BMW Night Vision. Systém sa montuje do BMW radu 7, BMW 6 a BMW 5. Základom systému je špeciálna termálna kamera, ktorá generuje pohyblivý obraz s vysokým rozlíšením. Ten vodičovi umožňuje na centrálnom displeji zreteľne rozpoznať ľudí, zvieratá a iné živé objekty, ktoré sa pohybujú mimo dosah predných svetlometov. Vo vtipne spracovanom spote sa kamera otočí do tmavého lesa a vodič má možnosť z bezprostrednej blízkosti sledovať zvieratá ako v lese športujú.

BMW Night Vision ponúka úplne nový pohľad na aktuálnu situáciu na ceste. Druhá generácia BMW Night Vision, ktorá sa v súčasnosti uvádza do nových modelov BMW radu 7, umožňuje zreteľne rozpoznať a identifikovať jednotlivé osoby, vďaka čomu môže vodič reagovať na možné nebezpečenstvo s ešte väčším prehľadom a precíznosťou. Systém dokáže špeciálne identifikovať chodcov a zobraziť ich na displeji výrazne žltou farbou a tak v prípade bezprostredného ohrozenia chodca systém upovedomí vodiča aj varovným signálom.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.