Zraz "kačíc" 2CV vo Valčianskej doline

Utorok, 04 september 2012

Niekto zbiera malé autíčka, iný má v šope zbierku skutočných veteránov najrôznejších značiek, ale sú aj takí, čo si zamilujú určitý typ auta a zostávajú mu verní. Práve tento typ ľudí si dal rande počas uplynulého víkendu v areáli Snowland vo Valčianskej doline pri Martine, kde sa uskutočnil už 13. medzinárodný zraz Citroënov 2CV, model, ktorému sa hovorilo aj kačica.

Citroen 2CV
Legendárne Citroeny 2CV ožili na zraze v areáli Snowland vo Valčianskej doline

To čím bol pre Ameriku model Ford T, pre Veľkú Britániu Mini, pre Nemecko VW Chrobák a Taliansko Fiat 500, tým bol pre Francúzsko Citroën 2CV. Postavili ho tesne pred vypuknutím 2. svetovej vojny, následne zničili, aby sa malý automobil s objemom motora len 375 cm³ nedostal do rúk Hitlera. Po vojne sa Francúzi k nemu vrátili a od roku 1952 do roku 1990, kedy sa jeho výroba oficiálne skončila, sa modelu 2CV so vzduchom chladeným motorom s dvoma ležatými protibežnými piestami vyrobilo viac ako päť miliónov kusov. Nemožno sa preto diviť, že malý 2CV je mimoriadne vzácny zberateľský kus.

Citroën 2CV poznáme aj z francúzskych filmov ako Fantomas, Žandári zo Saint Tropez a ďalších. Aj teraz počas zrazu vzbudzovala "kačica" náležitú pozornosť nielen pri prejazdoch v okolí Martina, Valčianskou dolinou a na Ceste SNP, ale aj v obci Košťany. Tu sa kolóna kačíc zastavila u vášnivého znalca a obdivovateľa veteránov Citroën, zberateľa Remeníka.

Práve u neho boli k videniu mnohé historicky známe a zaujímavé modely z dielne zakladateľa značky Andrého Citroëna. Najstarším bol Citroën 5HP z roku 1922, potom Citroën AC4 z roku 1929 a Citroën 11CV z roku 1954. Bol tu však aj slávny Fantomasov DS, či výkonný Citroën SM, ktorý vznikol v spolupráci s Maseratti – Citroën na pláž a voľný čas s názvom Mehari, ale aj praotec všetkých dodávok Citroën HY, Citroën GS, tiež auto roka Citroën CX.

Zraz legendárnych malých citroënov pripravil slovenský 2CV klub. Napriek nepriaznivým predpovediam počasia sa na zraze zúčastnila celkom pekná kôpka Citroënov 2CV. Vo Valčianskej doliny pri Martine sa zišli ich majitelia nielen z Európy, ale napríklad aj z Kanady.

Citroen 2CV Citroen 2CV Citroen 2CV Citroen 2CV Furgonette
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.