Zraz "kačíc" 2CV vo Valčianskej doline

Utorok, 04 september 2012

Niekto zbiera malé autíčka, iný má v šope zbierku skutočných veteránov najrôznejších značiek, ale sú aj takí, čo si zamilujú určitý typ auta a zostávajú mu verní. Práve tento typ ľudí si dal rande počas uplynulého víkendu v areáli Snowland vo Valčianskej doline pri Martine, kde sa uskutočnil už 13. medzinárodný zraz Citroënov 2CV, model, ktorému sa hovorilo aj kačica.

Citroen 2CV
Legendárne Citroeny 2CV ožili na zraze v areáli Snowland vo Valčianskej doline

To čím bol pre Ameriku model Ford T, pre Veľkú Britániu Mini, pre Nemecko VW Chrobák a Taliansko Fiat 500, tým bol pre Francúzsko Citroën 2CV. Postavili ho tesne pred vypuknutím 2. svetovej vojny, následne zničili, aby sa malý automobil s objemom motora len 375 cm³ nedostal do rúk Hitlera. Po vojne sa Francúzi k nemu vrátili a od roku 1952 do roku 1990, kedy sa jeho výroba oficiálne skončila, sa modelu 2CV so vzduchom chladeným motorom s dvoma ležatými protibežnými piestami vyrobilo viac ako päť miliónov kusov. Nemožno sa preto diviť, že malý 2CV je mimoriadne vzácny zberateľský kus.

Citroën 2CV poznáme aj z francúzskych filmov ako Fantomas, Žandári zo Saint Tropez a ďalších. Aj teraz počas zrazu vzbudzovala "kačica" náležitú pozornosť nielen pri prejazdoch v okolí Martina, Valčianskou dolinou a na Ceste SNP, ale aj v obci Košťany. Tu sa kolóna kačíc zastavila u vášnivého znalca a obdivovateľa veteránov Citroën, zberateľa Remeníka.

Práve u neho boli k videniu mnohé historicky známe a zaujímavé modely z dielne zakladateľa značky Andrého Citroëna. Najstarším bol Citroën 5HP z roku 1922, potom Citroën AC4 z roku 1929 a Citroën 11CV z roku 1954. Bol tu však aj slávny Fantomasov DS, či výkonný Citroën SM, ktorý vznikol v spolupráci s Maseratti – Citroën na pláž a voľný čas s názvom Mehari, ale aj praotec všetkých dodávok Citroën HY, Citroën GS, tiež auto roka Citroën CX.

Zraz legendárnych malých citroënov pripravil slovenský 2CV klub. Napriek nepriaznivým predpovediam počasia sa na zraze zúčastnila celkom pekná kôpka Citroënov 2CV. Vo Valčianskej doliny pri Martine sa zišli ich majitelia nielen z Európy, ale napríklad aj z Kanady.

Citroen 2CV Citroen 2CV Citroen 2CV Citroen 2CV Furgonette
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.