Suzuki predstavuje novú vlajkovú loď Hayabusa

Sobota, 13 február 2021

Čo je a aká je Hayabusa? Vie ísť až 300 kilometrovou rýchlosťou (snáď len v Saudskej Arábii, kde sú na to cesty a možno aj tolerantní policajti) a má 190 koní. Hayabusa je nová vlajková loď motocyklov Suzuki, keď po dvoch rokoch od tiahnutia z výroby predošlého modelu japonský výrobca prichádza teraz s treťou generáciou úplne nového modelu.

1-GSX1300RRQ

Aj teraz japonská superrýchla legenda pokračuje v dvadsať rokov trvajúcej tradícii najrýchlejšieho produkčného motocykla sveta. Nová Hayabusa s modelovým označením aj ako GSX 1300 RRQ je treťou generáciou modelu a prvýkrát za 13 rokov prešla kompletnou zmenou. Z konceptu Ultimate Sport, ktorý vychádzal z prvej generácie, sa vyvinul jedinečný štýlový dizajn s vynikajúcimi aerodynamickými a jazdnými vlastnosťami.

Nová Hayabusa sa od predošlej líši už na prvý pohľad. Teda pokiaľ ide o dizajnovú nadväznosť predchádzajúceho a nového modelu Hayabusa. Napriek tomu, že nejde o facelift, ale o celkom nový model s 550 novými dielmi.

Nový dizajn má splývavú a dopredu sklonenú siluetu s agresívnym výrazom. Charakteristické sú výrazné plochy s ostrými hranami. Kapotáž je dvojfarebná, kombinácia jednotlivých farieb opticky odlišuje hlavné telo karosérie.

Novú Hayabusu poháňa kvapalinou chladený štvortaktný štvorvalec s objemom 1340 cm³ a výkonom 190 koní (140 kW) pri 9700 otáčkach. Najvyšší krútiaci moment 150 newtonmetrov dosahuje tento motor pri 7000 otáčkach.

2-GSX1300RRQM2 22

Suzuki Hayabusa má plne nastaviteľný podvozok s vylepšenou geometriou. Brzdy vpredu dvojkotúčové štvorpiestikové od Brembo, vzadu len jednokotúčové jednopiestikové Nissin. Nechýba tempomat s obmedzovačom rýchlosti, ABS ani kontrola trakcie – desaťstupňová. Šesťstupňová prevodovka s rýchloradením bez spojky radí bleskovo smerom hore i dolu. Huyabusa sa môže chváliť ideálnym rozloženín hmotnosti 50:50.

Hayabusa, pokiaľ ide o hmotnosť, nikdy nebola a ani teraz nie je žiadna mušia váha, keďže jej hmotnosť je 264 kg. Doplňme ešte ďalšie údaje: dĺžka 2180 mm, šírka 735 mm a výška 1165 mm. Maximálna rýchlosť vrcholí pri 300 km/h, potom už zasahuje obmedzovač rýchlosti. Kde by sa to dalo vyskúšať? Snáď v Saudskej Arábii, kde sú na to cesty a možno aj tolerantnejšie predpisy.

Motor plní emisnú normu Euro5 platnú pre nové motocykle predávané v EU od roku 2020, pričom si zachováva najlepší výkon vo vysokej rýchlosti, kde sa dobre cíti najmä vďaka vynikajúcej aerodynamike.

Nový systém Suzuki Intelligent Ride System (S.I.R.S.) umožňuje jazdcovi zvoliť si rôzne nastavenia piatich elektronických systémov, vrátane voliča režimu výkonu, trakčnej kontroly, alebo kontrole brzdenia motorom. Systém S.I.R.S. ponúka aj aktívny obmedzovač rýchlosti, ktorý umožní jazdcovi nastaviť si rýchlostný limit.

Elektronický riadiaci systém má viacero nastavení, aby jazdec našiel to pravé, čo momentálne potrebuje podľa svojich schopností alebo podmienok pri jazde po meste, mimo mesta či na pretekárskom okruhu.

Nová Hayabusa sa bude predávať na celom svete. Na európskom trhu sa objaví koncom februára tohto roku.

J

Autor: J. Goldberger, Zdroj: Suzuki
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.