Suzuki predstavuje novú vlajkovú loď Hayabusa

Sobota, 13 február 2021

Čo je a aká je Hayabusa? Vie ísť až 300 kilometrovou rýchlosťou (snáď len v Saudskej Arábii, kde sú na to cesty a možno aj tolerantní policajti) a má 190 koní. Hayabusa je nová vlajková loď motocyklov Suzuki, keď po dvoch rokoch od tiahnutia z výroby predošlého modelu japonský výrobca prichádza teraz s treťou generáciou úplne nového modelu.

1-GSX1300RRQ

Aj teraz japonská superrýchla legenda pokračuje v dvadsať rokov trvajúcej tradícii najrýchlejšieho produkčného motocykla sveta. Nová Hayabusa s modelovým označením aj ako GSX 1300 RRQ je treťou generáciou modelu a prvýkrát za 13 rokov prešla kompletnou zmenou. Z konceptu Ultimate Sport, ktorý vychádzal z prvej generácie, sa vyvinul jedinečný štýlový dizajn s vynikajúcimi aerodynamickými a jazdnými vlastnosťami.

Nová Hayabusa sa od predošlej líši už na prvý pohľad. Teda pokiaľ ide o dizajnovú nadväznosť predchádzajúceho a nového modelu Hayabusa. Napriek tomu, že nejde o facelift, ale o celkom nový model s 550 novými dielmi.

Nový dizajn má splývavú a dopredu sklonenú siluetu s agresívnym výrazom. Charakteristické sú výrazné plochy s ostrými hranami. Kapotáž je dvojfarebná, kombinácia jednotlivých farieb opticky odlišuje hlavné telo karosérie.

Novú Hayabusu poháňa kvapalinou chladený štvortaktný štvorvalec s objemom 1340 cm³ a výkonom 190 koní (140 kW) pri 9700 otáčkach. Najvyšší krútiaci moment 150 newtonmetrov dosahuje tento motor pri 7000 otáčkach.

2-GSX1300RRQM2 22

Suzuki Hayabusa má plne nastaviteľný podvozok s vylepšenou geometriou. Brzdy vpredu dvojkotúčové štvorpiestikové od Brembo, vzadu len jednokotúčové jednopiestikové Nissin. Nechýba tempomat s obmedzovačom rýchlosti, ABS ani kontrola trakcie – desaťstupňová. Šesťstupňová prevodovka s rýchloradením bez spojky radí bleskovo smerom hore i dolu. Huyabusa sa môže chváliť ideálnym rozloženín hmotnosti 50:50.

Hayabusa, pokiaľ ide o hmotnosť, nikdy nebola a ani teraz nie je žiadna mušia váha, keďže jej hmotnosť je 264 kg. Doplňme ešte ďalšie údaje: dĺžka 2180 mm, šírka 735 mm a výška 1165 mm. Maximálna rýchlosť vrcholí pri 300 km/h, potom už zasahuje obmedzovač rýchlosti. Kde by sa to dalo vyskúšať? Snáď v Saudskej Arábii, kde sú na to cesty a možno aj tolerantnejšie predpisy.

Motor plní emisnú normu Euro5 platnú pre nové motocykle predávané v EU od roku 2020, pričom si zachováva najlepší výkon vo vysokej rýchlosti, kde sa dobre cíti najmä vďaka vynikajúcej aerodynamike.

Nový systém Suzuki Intelligent Ride System (S.I.R.S.) umožňuje jazdcovi zvoliť si rôzne nastavenia piatich elektronických systémov, vrátane voliča režimu výkonu, trakčnej kontroly, alebo kontrole brzdenia motorom. Systém S.I.R.S. ponúka aj aktívny obmedzovač rýchlosti, ktorý umožní jazdcovi nastaviť si rýchlostný limit.

Elektronický riadiaci systém má viacero nastavení, aby jazdec našiel to pravé, čo momentálne potrebuje podľa svojich schopností alebo podmienok pri jazde po meste, mimo mesta či na pretekárskom okruhu.

Nová Hayabusa sa bude predávať na celom svete. Na európskom trhu sa objaví koncom februára tohto roku.

J

Autor: J. Goldberger, Zdroj: Suzuki
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
el-nabij-siet
Mercedes-Benz plánuje vybudovať globálnu vysokovýkonnú nabíjaciu sieť v Severnej Amerike, ale aj v Európe, Číne a na ďalších kľúčových trhoch, spolu viac ako 10 000 vysokovýkonných rýchlonabíjacích miest. Prvé nabíjacie parky sa začnú stavať už tento rok v USA a Kanade, potom v ďalších kútoch sveta. Cieľom je vybudovať celú sieť do konca desaťročia. Spoločnosť chce dovtedy dodávať plne elektrické autá všade tam, kde to dovolia podmienky trhu. Zákazníci značky Mercedes si priamo vo vozidle môžu rezervovať nabíjací stojan. Rýchlonabíjacie uzly vybuduje nemecká spoločnosť v dôležitých mestách, metropolitných oblastiach a v blízkosti hlavných dopravných tepien.
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.