Aj v Malajzii víťazom Rossi

Streda, 22 október 2008

Deviaty raz na najvyššom stupni. Ani v Malajzii nenašiel Valentino Rossi premožiteľa. Po zisku titulu majstra sveta kráča ďalej vo víťaznej stope. Znovu je to Valentino, akého sme ho poznali.

Jorge Lorenzo

Aj predposledný diel seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov patril novému majstrovi sveta Talianovi Rossimu, ktorý ho získal v predstihu a nikto ho už nemôže predbehnúť. Získal ho už v Japonsku, štyri kolá pred koncom seriálu. Od Veľkej ceny USA v Laguna Seca ťahal Rossi víťaznú šnúru, keď prvenstvo získal potom na Masarykovom okruhu v Brne, na premiérovej Veľkej cene v Indianopolis i v Japonsku. Až v Austrálii našiel premožiteľa v domácom jazdcovi a minuloročnom majstrovi sveta Stonerovi. Teraz v Malajzii sa Rossi znovu predviedol v najlepšom svetle a zvíťazil.

Najlepší štart mal Španiel Pedrosa, Rossi odštatoval tretí za svojim krajanom Doviziosom, ktorého sa Rossimu podarilo prekonať už pri nájazde do druhého kola. Pedrosa mal už vtedy malý náskok a ukazovalo sa, že Španielova Honda s novým motorom môže byť rýchlejšia ako Rossiho Yamaha. Nový majster sveta sa však pevne usadil za Pedrosom a vhodná chvíľa na predbehnutie nastala jedenásť kôl (z dvadsať jedna) pred koncom. V krásnom súboji Rossi predviedol prečo je najlepší. Po desatinách sekundy získaval pred Pedrosom náskok, ktorý v cieli bol vyše štyri sekundy.

Pedrosa si išiel nikým neohrozovaný po strieborný veniec. O ďalšie miesta sa však odohrával veľký boj medzi Doviziosom, Američanom Haydenom, Austrálčanom Stonerom a Japoncom Nakanom. Stoner, ktorého zrejme trápila zranená ruka, si nakoniec piate miesto, z ktorého sa v cieli tešil Japonec, neudržal a skončil šiesty. Veľký súboj o tretie miesto vyhral Dovizioso a po prvý raz v premiérovom ročníku v triede motoGP vystúpil na stupeň víťazov. Haydenovi sa teda na pódium nepodarilo vystúpiť a pripadlo mu štvrté miesto.

Nevydarené preteky absolvoval v Malajzii Rossiho tímoví spolujazdec Španiel Lorenzo, ktorý mal pád (ktorý už v tejto sezóne?!), znovu síce sadil na motocykel, ale potom odstúpil. Dobre sa neviedlo ani Britovi Toselandovi, ktorý podobne ako Lorenzo spadol a preteky nedokončil.

Zdramatizovať záver pretekov triedy motoGP mohol dážď, ktorý pohrozil šesť kôl pred koncom. Po vyvesení bielej vlajky mohli jazdci na depa na výmenu motocyklov s mokrými pneumatikami, ukázalo sa však, že tých pár spadnutých kvapiek bolo len hrozbou, ktorá sa nakoniec nekonala.

Seriál majstrovstiev sveta zakončia posledné preteky tohtoročnej sezóny v španielskej Valencii 26. októbra.

Trieda do 250 cm³

Jediná trieda, ktorá pred týmito pretekmi ešte nepoznala meno nového majstra sveta. Talian Simoncelli mal taký bodový náskok, že na zisk titulu ani nepotreboval zvíťaziť. Tretie miesto mu splnilo cieľ a tak už pred poslednými pretekmi vo Valencii aj triede do 250 cm³ pozná nového majstra sveta. Čech Lukáš Pešek bol v cieli desiaty a jeho krajan Karel Abraham skončil dvanásty.

Trieda do 125 cm³

Maďar Talmácsi sa ku koncu sezóny dostal do formy. Vlaňajší titul sa mu však už nepodarí obhájiť. V Malajzii však vyhral celkom presvedčivo s náskokom tri a pol sekundy pred Smithom a Corsim. Nový majster sveta Di Meglio skončil až piaty. Veľa mu však nechýbalo, aby skončil na stupni pre víťazov, keď pred cieľom tesne prehral súboj s Corsim i Cortesom.