Austrálčan Stoner majstrom, Rossi sklamaný

Pondelok, 24 september 2007

Dážď sa postaral o zaujímavý priebeh 14. pretekov seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Veľkej cene Japonska v Motegi. Rozhodol, že titul v predstihu získal Austrálčan Stoner a Talian Rossi ho už druhý raz za sebou nezíska. Chcete vedieť prečo?

C. Stoner L. Capirossi

V triede MotoGP Valentino Rossi ako jediný vážny prenasledovateľ Austrálčana Stonera v boji o titul neuspel a stratil aj poslednú šancu na jeho získanie. Český jazdec Lukáš Pešek v najslabšej triede dvakrát spadol, ale i tak dojazdil. Po prvý raz sa z víťazstva v prostrednej triede tešil Fín Kallio.

Rossi ani tentoraz, ako viackrát v tomto roku, neodštartoval najlepšie. Postupne však zrýchľoval, v 12. kole sa dostal už pred druhého Stonera a priblížil sa vedúcemu Marcovi Melandrimu. Jazdci odštartovali na mokrých pneumatikách, ale keďže trať rýchlo schla, bolo len otázkou času, kedy zabočia do boxov na výmenu motocyklov so suchými pneumatikami. Začal to Hayden, za ním navštívili boxy Capirossi a Guintoli. Rossi zahol na výmenu motocykla ako posledný, navyše sa do boxov musel vrátiť kvôli zlému nastaveniu motocykla, klesol hlboko dozadu a tak prišiel o šancu, ktorá sa mu ponúkala. Bol na čele a mohol vyhrať, žiaľ, neskorým striedaním motocykla a jeho nesprávnym nastavením prišiel o všetko: o víťazstvo v pretekoch i o možnosť byť ďalej v hre o titul.

Na mokrých pneumatikách on i Melandri, ktorý tiež neskoro striedal, strácali šesť až sedem sekúnd na kolo na tých, čo včas navštívili boxy. Stoner kontroloval situáciu, vedel, že mu v Japonsku stačí byť pred Rossim, aby už tu mohol osláviť titul. Dojazdil na šiestom mieste a stal sa už v predstihu majstrom sveta. Z víťazstva sa tešil Capirossi, garde na pódiu mu robili Randy de Puniet a Tony Elias. Melandri bojoval a dotiahol sa na piatu priečku. Rossi sa dokázal popasovať so svojim strojom a skončil trinásty.

Austrálčan sa majstrom sveta v najsilnejšej triede naposledy stal pred deviatimi rokmi a bol ním fenomenálny Mick Doohan.

Najbližšie preteky sa uskutočnia v Austrálii 14. októbra na okruhu Phillip Island.

Výsledky Veľkej ceny Japonska

Trieda do 125 cm³

1. M. Pasini Tal./Aprilia 46:29,90 min
2. G. Talmácsi Maď./Aprilia + 2,98 s
3. H. Faube Špan./Aprilia + 22,41
4. D. Meglio Franc./Honda + 33,75
5. J. Olive Špan./Aprilia + 37, 35
6. S. Corsi Tal./Aprilia + 39,06

12. L. Pešek - Derbi - + 1:10,33

Priebežné poradie (po 14 zo 17)

1. G. Talmácsi 229 bodov
2 H. Faubel 220
3 T. Koyama 156
4 M.Pasini 144
5 S. Corsi 142
6 L. Pešek 136

Trieda do 250 cm³

1. M. Kallio Fín./KTM 48:28,58 min
2. A. Dovizioso Tal./Honda + 4,89 s
3. E. Laverty Ír./Honda + 7,92
4. Hamamoto Jap./Yamaha + 8,44
5. J. Barbera Špan./Aprilia + 21,53
6.Y. Takahashi Jap./Honda + 23,49

Priebežné poradie (14/17)

1. J. Lorenzo 262 bodov
2 A. Dovozioso 226
3 A. De Angelis 208
4 A. Bautista 161
5 H. Barbera 146
6 M.Kallio 119

MotoGP:

1. L. Capirossi Tal./Ducati 47:05,48 min
2. R. de Puniet Franc./Kawasaki + 10,85 s
3. T. Elias Špan./Honda + 11,53
4. S. Guintoli Franc./Yamaha + 12,19
5. M.Melandri Tal./Honda + 28,57
6. C. Stoner Austr./Ducati + 31,18

Priebežné poradie (14/17)

1. C. Stoner 297 bodov
2. V. Rossi 214
3. D. Pedrosa 188
4. J. Hopkins 156
5. Ch. Vermeulen 152
6. M. Melandri 148
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.