Dážď komplikoval Veľkú cenu Kataru

Streda, 15 apríl 2009

Rozbiehajúci sa kolotoč najrýchlejších motocyklov pribrzdil v Katare tropický dážď. Najsilnejšiu triedu MotoGP preložili preto z nedele na pondelok, najslabšiu prerušili práve pre silný dážď po štvrtom kole, a preteky triedy dvestopäťdesiat skrátili kvôli možnému dažďu na trinásť kôl. Napriek tomu prológ pretekárskych dvojkolesových strojov nesklamal a diváci videli vo všetkých troch kategóriách veľmi hodnotné a dramatické boje.

Valentino Rossi

Už kvalifikácia naznačila, že aj v začínajúcej sezóne sa pozornosť v kráľovskej triede MotoGP bude upierať na dvoch najväčších favoritov – minuloročného majstra sveta Taliana Rossiho a austrálskeho exmajstra Stonera. Bok po boku stáli aj na štartovom rošte, pričom výhodnejšia prvá pozícia patrila Austrálčanovi. Ten aj lepšie odštartoval, Rossi sa dostal za Capirossiho a Lorenza na štvrté miesto. Práve súboj s nimi stál Rossiho dosť úsilia, najmä však stratil kontakt na Stonera.

Casey Stoner

Rossiho odhodlanie dostihnúť Austrálčana i jeho predchádzajúci boj o druhú priečku s Lorenzom a Capirossim sa odrazilo na opotrebení jeho pneumatík a tak v desiatom kole sa uspokojil s tým, že bezpečné druhé miesto a dvadsať bodov bude z úvodných pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov lepších ako riskovanie, že o ne pri ostrej stíhacej jazde môže prísť. Rossi to potom v cieli komentoval tak, že v boji s Lorenzom a Capirrossim stratil nejaký čas a Stoner získal zatiaľ náskok, ktorý sa už nedal dohnať. Bol spokojný s druhým miestom a ohodnotil ho ako dobrý vstup do sezóny, ktorá je len na začiatku a je poriadne dlhá.

Valentino Rossi

Stoner a jeho Ducati sú aj v tejto sezóne veľmi rýchla dvojica. Sedela im aj rýchla trať s dlhou cieľovou rovinkou, čo je pre rýchlu Ducati obrovskou výhodou pred Rossiho Yamahou. Stoner je silný najmä na takýchto rýchlych tratiach, Rossi a jeho stroj sú lepší na technických okruhoch. Aj preto bude zaujímavé sledovať súboj týchto dvoch na najbližších pretekoch 26. apríla v Japonsku na okruhu Motega.

Výsledky

1. Casey StonerAustr./Ducati42:53,98 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha07,771 s
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha16,244
4. Colin EdwardsUSA/Yamaha24,410
5. Andrea DoviziosoTal./Honda27,263
6. Alex De AngelisSMR/Honda29,883
7. Chris VermeulenAustr./Suzuki33,627
8. Mika KallioFín./Ducati34,755
9. Toni EliasŠpan./Honda39,481
10. Randy De PunietFranc./Honda42,284
11. Daniel PedrosaŠpan./Honda48,526
12. Nicky HaydenUSA/Ducati48,883
13. Sete GibernauŠpan./Ducati52,215
14. Marco MelandriTal./Kawasaki56,379
15. Yuki TakahashiJap./Honda JPN1:00,286 min
16. James ToselandVB/Yamaha GBR1:14,978

Priebežné poradie

1. Stoner25 bodov
2. Rossi20
3. Lorenzo16
4. Edwards13
5. Dovizioso11
6. de Angelis10
7. Vermeulen9
8. Kallio8
9. Elias7

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.