Dážď komplikoval Veľkú cenu Kataru

Streda, 15 apríl 2009

Rozbiehajúci sa kolotoč najrýchlejších motocyklov pribrzdil v Katare tropický dážď. Najsilnejšiu triedu MotoGP preložili preto z nedele na pondelok, najslabšiu prerušili práve pre silný dážď po štvrtom kole, a preteky triedy dvestopäťdesiat skrátili kvôli možnému dažďu na trinásť kôl. Napriek tomu prológ pretekárskych dvojkolesových strojov nesklamal a diváci videli vo všetkých troch kategóriách veľmi hodnotné a dramatické boje.

Valentino Rossi

Už kvalifikácia naznačila, že aj v začínajúcej sezóne sa pozornosť v kráľovskej triede MotoGP bude upierať na dvoch najväčších favoritov – minuloročného majstra sveta Taliana Rossiho a austrálskeho exmajstra Stonera. Bok po boku stáli aj na štartovom rošte, pričom výhodnejšia prvá pozícia patrila Austrálčanovi. Ten aj lepšie odštartoval, Rossi sa dostal za Capirossiho a Lorenza na štvrté miesto. Práve súboj s nimi stál Rossiho dosť úsilia, najmä však stratil kontakt na Stonera.

Casey Stoner

Rossiho odhodlanie dostihnúť Austrálčana i jeho predchádzajúci boj o druhú priečku s Lorenzom a Capirossim sa odrazilo na opotrebení jeho pneumatík a tak v desiatom kole sa uspokojil s tým, že bezpečné druhé miesto a dvadsať bodov bude z úvodných pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov lepších ako riskovanie, že o ne pri ostrej stíhacej jazde môže prísť. Rossi to potom v cieli komentoval tak, že v boji s Lorenzom a Capirrossim stratil nejaký čas a Stoner získal zatiaľ náskok, ktorý sa už nedal dohnať. Bol spokojný s druhým miestom a ohodnotil ho ako dobrý vstup do sezóny, ktorá je len na začiatku a je poriadne dlhá.

Valentino Rossi

Stoner a jeho Ducati sú aj v tejto sezóne veľmi rýchla dvojica. Sedela im aj rýchla trať s dlhou cieľovou rovinkou, čo je pre rýchlu Ducati obrovskou výhodou pred Rossiho Yamahou. Stoner je silný najmä na takýchto rýchlych tratiach, Rossi a jeho stroj sú lepší na technických okruhoch. Aj preto bude zaujímavé sledovať súboj týchto dvoch na najbližších pretekoch 26. apríla v Japonsku na okruhu Motega.

Výsledky

1. Casey StonerAustr./Ducati42:53,98 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha07,771 s
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha16,244
4. Colin EdwardsUSA/Yamaha24,410
5. Andrea DoviziosoTal./Honda27,263
6. Alex De AngelisSMR/Honda29,883
7. Chris VermeulenAustr./Suzuki33,627
8. Mika KallioFín./Ducati34,755
9. Toni EliasŠpan./Honda39,481
10. Randy De PunietFranc./Honda42,284
11. Daniel PedrosaŠpan./Honda48,526
12. Nicky HaydenUSA/Ducati48,883
13. Sete GibernauŠpan./Ducati52,215
14. Marco MelandriTal./Kawasaki56,379
15. Yuki TakahashiJap./Honda JPN1:00,286 min
16. James ToselandVB/Yamaha GBR1:14,978

Priebežné poradie

1. Stoner25 bodov
2. Rossi20
3. Lorenzo16
4. Edwards13
5. Dovizioso11
6. de Angelis10
7. Vermeulen9
8. Kallio8
9. Elias7

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.