Dážď komplikoval Veľkú cenu Kataru

Streda, 15 apríl 2009

Rozbiehajúci sa kolotoč najrýchlejších motocyklov pribrzdil v Katare tropický dážď. Najsilnejšiu triedu MotoGP preložili preto z nedele na pondelok, najslabšiu prerušili práve pre silný dážď po štvrtom kole, a preteky triedy dvestopäťdesiat skrátili kvôli možnému dažďu na trinásť kôl. Napriek tomu prológ pretekárskych dvojkolesových strojov nesklamal a diváci videli vo všetkých troch kategóriách veľmi hodnotné a dramatické boje.

Valentino Rossi

Už kvalifikácia naznačila, že aj v začínajúcej sezóne sa pozornosť v kráľovskej triede MotoGP bude upierať na dvoch najväčších favoritov – minuloročného majstra sveta Taliana Rossiho a austrálskeho exmajstra Stonera. Bok po boku stáli aj na štartovom rošte, pričom výhodnejšia prvá pozícia patrila Austrálčanovi. Ten aj lepšie odštartoval, Rossi sa dostal za Capirossiho a Lorenza na štvrté miesto. Práve súboj s nimi stál Rossiho dosť úsilia, najmä však stratil kontakt na Stonera.

Casey Stoner

Rossiho odhodlanie dostihnúť Austrálčana i jeho predchádzajúci boj o druhú priečku s Lorenzom a Capirossim sa odrazilo na opotrebení jeho pneumatík a tak v desiatom kole sa uspokojil s tým, že bezpečné druhé miesto a dvadsať bodov bude z úvodných pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov lepších ako riskovanie, že o ne pri ostrej stíhacej jazde môže prísť. Rossi to potom v cieli komentoval tak, že v boji s Lorenzom a Capirrossim stratil nejaký čas a Stoner získal zatiaľ náskok, ktorý sa už nedal dohnať. Bol spokojný s druhým miestom a ohodnotil ho ako dobrý vstup do sezóny, ktorá je len na začiatku a je poriadne dlhá.

Valentino Rossi

Stoner a jeho Ducati sú aj v tejto sezóne veľmi rýchla dvojica. Sedela im aj rýchla trať s dlhou cieľovou rovinkou, čo je pre rýchlu Ducati obrovskou výhodou pred Rossiho Yamahou. Stoner je silný najmä na takýchto rýchlych tratiach, Rossi a jeho stroj sú lepší na technických okruhoch. Aj preto bude zaujímavé sledovať súboj týchto dvoch na najbližších pretekoch 26. apríla v Japonsku na okruhu Motega.

Výsledky

1. Casey StonerAustr./Ducati42:53,98 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha07,771 s
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha16,244
4. Colin EdwardsUSA/Yamaha24,410
5. Andrea DoviziosoTal./Honda27,263
6. Alex De AngelisSMR/Honda29,883
7. Chris VermeulenAustr./Suzuki33,627
8. Mika KallioFín./Ducati34,755
9. Toni EliasŠpan./Honda39,481
10. Randy De PunietFranc./Honda42,284
11. Daniel PedrosaŠpan./Honda48,526
12. Nicky HaydenUSA/Ducati48,883
13. Sete GibernauŠpan./Ducati52,215
14. Marco MelandriTal./Kawasaki56,379
15. Yuki TakahashiJap./Honda JPN1:00,286 min
16. James ToselandVB/Yamaha GBR1:14,978

Priebežné poradie

1. Stoner25 bodov
2. Rossi20
3. Lorenzo16
4. Edwards13
5. Dovizioso11
6. de Angelis10
7. Vermeulen9
8. Kallio8
9. Elias7

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.