Indianopolis: Lorenzo triumfoval, Rossi spadol

Štvrtok, 03 september 2009

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračoval na americkej pôde Veľkou cenou Indianopolis. Z tria favoritov splnil svoju rolu len Lorenzo, ktorý zvíťazil. Pedrosa po páde pokračoval v pretekoch, zatiaľ čo najväčší kandidát na titul tohtoročného majstra sveta Rossi po páde preteky nedokončil.

Lorenzo a Rossi
Takto koleso pri kolese jazdili Lorenzo (vpredu) a Rossi tesne pred pádom Rossiho

Pedrosa po stíhacej jazde sa predieral z posledného miesta stále viac dopredu a skončil desiaty, zatiaľ čo Rossi svoj poškodený motocykel odstavil v garáži a v pretekoch nepokračoval. Obaja tak uvoľnili miesta na stupni víťazov jazdcom "druhej línie", ktorí o ne zviedli veľmi tvrdý a aj vyrovnaný boj. Druhú priečku si v ňom vybojoval de Angelis a tretiu stále sa lepšiaci Hayden. Štvrtý skončil Dovizioso, piaty Edwars, šiesty Toseland. Capirossi si pripísal body za siedme a Kallio za ôsme miesto. Prvú desiatku uzatvárali Elias a Pedrosa.

Aj po dvanástich kolách je situácia v boji o titul vyrovnaná najmä medzi jazdcami továrenského tímu Yamahy Rossim a Lorenzom. Rossi mal pred pretekmi v Indianopolise náskok 50 bodov, tie sa však po týchto nedokončených pretekoch zúžili na polovicu. Osemnásobný majster sveta Rossi bude mať na posledných piatich podujatiach seriálu čo robiť, aby odolal obrovskému náporu, ktorý v každých pretekoch na neho vyvíja mladší a veľmi ambiciózny Španiel.

Tretí z priebežného poradia, Austrálčan Stoner, pre vleklé zdravotné problémy pár pretekov vynechal. Jeho návrat sa očakáva možno už na najbližšej Veľkej cene San Marina 6. septembra, ťažko však predpokladať, že by vážnejšie zasiahol do boja o titul. Štvrtý je momentálne Pedrosa a piaty Edwards, na Rossiho však strácajú 71, resp. 81 bodov. Takže najvážnejšími kandidátmi na titul v kráľovskej triede Moto GP zostávajú Rossi a Lorenzo. Ich vzájomné súboje sú zakaždým veľmi dramatické a plné napätia. Je teda sa na čo tešiť. Kto bude novým majstrom sveta sa dozvieme 8. novembra, kedy je na programe Veľká cena Valencie.

V triede do 250 cm³ sa suverénne presadzuje Talian Marco Simoncelli. Zvíťazil pred lídrom priebežného poradia Japoncom Hiroši Aojamom a Španielom Alvarom Bautistom. Naďalej je však na čele priebežného hodnotenia Japonec Aojama.

Do 125 cm³ si najlepšie počínal Španiel Pol Espargaro, ktorý zvíťazil tesne pred Britom Bradley Smithom a Talianom Simone Corsim. V priebežnom poradí je naďalej na čele Španiel Julian Simon pred svojim krajanom Nicolasom Terolom a Bradley Smithom.

Výsledky Veľkej ceny Indianopolis

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha47:13,592 min
2. Alex De AngelisS. Marino/Honda+9,435 s
3. Nicky HaydenUSA/Ducati12,947
4. A.DoviziosoTal./Honda13,478
5. Colin EdwardsUSA/Yamaha26,254
6. James ToselandV. Brit./Yamaha32,408
7. Loris CapirossiTal./Suzuki34,4
8. Mika KallioFín./Ducati34,856
9. Tony EliasŠpan./Honda45,005
10. Dani PedrosaŠpan./Honda45,377

Priebežné poradie

1. Valentino RossiTal./Yamaha212 b.
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha187
3. Casey StonerAustr./Ducati150
4. Dani PedrosaŠpan./Honda141
5. Colin EdwardsUSA/Yamaha123

Trieda do 250 cm³

1. Marco SimoncelliTal./Gilera45:43.599 min
2. Hiroši AojamaJap./Honda+1,943 s
3. Alvaro BautistaŠpan./Aprilia4,661
4. Mike di MeglioFranc./Aprilia12,776
5. Roberto LocatelliTal./Gilera15,475

Priebežné poradie

1. Hiroši AojamaJap./Honda192 b.
2. Alvaro BautistaŠpan./Aprilia176
3. Marco SimoncelliTal./Gilera165
4. Hector BarberaŠpan./Aprilia133
5. Mattia PasiniTal./Aprilia100

Trieda do 125 cm³

1. Pol EspargaroŠpan./Derbi42:07,925 min
2. Bradley SmithV. Brit./Aprilia+0,120 s
3. Simone CorsiTal./Aprukua0,448
4. Nicolas TerolŠpan./Aprilia+1,613 min
5. Julian SimonŠpan./Aprilia1,801

Priebežné poradie

1. Julian SimonŠpan./Aprilia185 b.
2. Nicolas TerolŠpan./Aprilia132,5
3. Bradley SmithV. Brit./Aprilia131,5
4. Sergio GadeaŠpan./Aprilia112
5. Andrea IannoneTal./Aprilia109,5

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.