Katar: víťazstvo Rossiho, pád Stonera

Nedeľa, 11 apríl 2010

Valentino Rossi v úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov jasne naznačil, že po minuloročnom titule v najsilnejšej triede Moto GP to s obhajobou titulu majstra sveta myslí vážne. Svoje ambície naznačil už v kvalifikácii, kde skončil síce "až" druhý, ale skvelým štartom bol v prvej zákrute už na čele sedemnásťčlenného jazdeckého pola.

Valentino Rossi
Spôsob, akým Valentino Rossi víťazí: precízny štýl, rýchlosť, istota a radosť z jazdy

Deväťnásobný majster sveta sa v Katare na okruhu Losaile vydal za svojim desiatym titulom majstra sveta po tom, čo kraľoval postupne v triedach do 125, 250, 500 cm³ i Moto GP. Teraz v Katare vyhral už svoju 104. veľkú cenu. A odhodlanie, s akým nastupuje do každých pretekov, mu dáva veľké šance pripísať si ďalšie víťazstvá. Napriek stále silnejúcej konkurencii v najsilnejšej triede motocyklov Moto GP. Aj v Katare sa ukázalo, kto má aké ambície a ako ich dokáže premeniť na úspešný výsledok.

Rossi skvele odštartoval a viedol. Ako expres však z ôsmeho miesta na štartovom rošte vyrazil malý Španiel Pedrosa a pomerne rýchlo vystriedal na čele Rossiho. Potom zaútočil Casey Stoner, ktorý si brúsi zuby na ďalší titul, a dostal sa do čela. Má pravdepodobne najrýchlejší motocykel, čo ho spolu s jeho jazdeckým umením ho pasuje za jedného z hlavných kandidátov na titul. Zároveň je aj najsilnejším Rossiho konkurentom. Málokedy, ale stáva sa mu, že rýchlosť nezvládne a skončí sa to pádom. Tak ako v Katare. S niekoľkosekundovým náskokom viedol pred Rossim, nikým neohrozovaný však bol v jednej zo zákrut prirýchly. Nasledoval pád, našťastie sa nezranil, ale v pretekoch už nepokračoval.

Na titul by rád siahol aj Rossiho tímový spolujazdec Yamahy a jeden z najambicióznejších mladých jazdcov Španiel Lorenzo. V pretekoch nezačal síce najlepšie, keď sa z tretieho miesta na štarte prepadol dozadu, odkiaľ sa potom úporne predieral dopredu. Tesne pred koncom pretekov jazdil Lorenzo na štvrtom mieste, ale sústredeným útokom sa dostal pred Doviziosa i Haydena na druhé miesto. Vo veľmi dobrom svetle sa ukazuje aj Rossiho krajan Dovizioso. Keď jazdil ako druhý, dokonca zaútočil aj na Rossiho, ten mu to však vzápätí vrátil a zvýšil na neho svoj náskok, aby mu podobný útok od mladšieho krajana nehrozil.

Na svoje výkony z čias, keď bol majstrom sveta, si v Katare zaspomínal aj Nicky Hayden. V závere pretekov to vyzeralo, že by mohol skončiť dokonca druhý, nakoniec z toho bolo štvrté miesto, keď ho Dovizioso na rovinke zdolal o 11 tisícin (!) sekundy. Veľmi silným pre všetkých bude v tejto triede ďalší Američan Ben Spied. Prvé preteky Moto GP si odjazdil pred dvoma rokmi na divokú kartu doma v Laguna Sega, V minulom roku v jedných pretekoch zaskakoval za zraneného jazdca a táto veľká cena bola len jeho treťou v kariére. Skončil na vynikajúcom piatom mieste, takže okrem seba prekvapil azda každého.

Sezóna sa iba začala, ale už prvé preteky naznačili, že bude veľmi dramatická a že priaznivci rýchlych motocyklov sa majú na čo tešiť. Najbližšie pokračovanie seriálu je na programe už 25. apríla na okruhu v Motegi ako Veľká cena Japonska.

Výsledky – trieda Moto GP

1. Valentino ROSSITal/Yamaha42:50,099 min
2. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha+1,022s
3. Andrea DOVIZIOSOTa./Honda+1,865
4. Nicky HAYDENUSA/Ducati+1,876
5. Ben SPIESUSAYamaha+3,903
6. Randy DE PUNIETFranc./Honda+9,322
7. Dani PEDROSAŠpan./Honda+16,508
8. Colin EDWARDSUSA/Yamaha+19,867
9. Loris CAPIROSSITal./Suzuki+20,893
10. Hiroshi AOYAMAJap./Honda+21,1
11. Marco SIMONCELLITal./Honda+31,638
12. Hector BARBERAŠpan./Ducati+32,573
13. Marco MELANDRITal./Honda+40,78

Preteky nedokončili

Alvaro BAUTISTAŠpan./Suzuki1 kolo
Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati15 kôl
Casey STONERAustr./Ducati17 kôl
Mika KALLIOFín./Ducati20 kôl

Poradie po 1. pretekoch

1. Valentino Rossi25 bodov
2. Jorge Lorenzo20
3. Andrea Dovizioso16
4. Nicky Hayden13
5. Ben Spies11
6. Randy de Puniet10

Trieda Moto 2

Prekvapujúcim víťazom sa stal Japonec Tomizawa, ktorého doteraz najlepším umiestnením bolo v seriáli majstrovstiev sveta desiate miesto. Štartoval až z deviateho miesta, skvelou jazdou, ale aj po viacerých pádoch či technických problémoch favoritov zvíťazil.

Výsledky

1. Šoja TomizawaJap./Suter41:11,768 min
2. Alex DebonŠpan./FTR+4,656 s
3. Jules CluzelFranc./Suter+4,789
4. Toni EliasŠpan./Moriwaki+6,978
5. Roberto RolfoTal./Suter+7,178
6. Mattia PasiniTal./Motobi+11,804

Poradie po 1. pretekoch

1. Šoja Tomizawa25 bodov
2. Alex Debon20
3. Jules Cluzel16
4. Toni Elias13
5. Roberto Rolfo11
6. Mattia Pasini10

Trieda do 125 cm³

Traja Španieli na stupni víťazov v najslabšej objemovej triede! A ak by sa rozdávali medaily, ešte aj zemiakovú by bral opäť Španiel. Víťaz Terol však nie je žiadnym nováčikom a jeho takmer dva a pol sekundový náskok v cieli nie je prekvapením. Aj keď doteraz vyhral iba dve veľké ceny.

Výsledky

1. Nicolas TerolŠpan./Aprilia38:25,644 min
2. Efren VazquezŠpan./Derbi+2,395 s
3. Marc MarquezŠpan./Derbi+2,42
4. Pol EspargaroŠpan./Derbi+2,84
5. Sandro CorteseNem./Derbi+3,526
6. Randy KrummenacherŠvajč./Aprilia+3,569

Poradie po 1. pretekoch

1. Nicolas Terol25 bodov
2. Efren Vasquez20
3. Marc Marquez16
4. Pol Espargaro13
5. Sandro Cortese11
6. Randy Krummenacher10

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.