Kvalifikáciu na VC USA vyhral Marquez

Sobota, 12 apríl 2014

Sobotňajšiu kvalifikáciu na druhé kolo seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP pred Veľkou cenou USA v Austine v štáte Texas vyhral Španiel Marc Marquez pred krajanom Dani Pedrosom a Nemcom Stefanom Bradlom. Pre aktuálneho majstra sveta Marqueza je to po Katare druhá víťazná kvalifikácia v tohtoročnej začínajúcej sezóne.

1 Jorge Lorenzo
Jorge Lorenzo na Yamahe nemá rýchlosť na to, aby konkuroval motocyklom Honda

Na nedeľňajšie preteky z prvého radu odštartujú Marquez, Pedrosa a Bradl, všetci traja na Hondách. Zo štvrtej, piatej a šiestej pozície potom Aleix Espargaro, Jorge Lorenzo a Valentino Rossi, všetci na Yamahách. Siedme, ôsme a deviate miesto si v kvalifikácii vybojovali Call Crutchlow (Ducati), Bradley Smith (Yamaha) a Andrea Yanone (Ducati). Do štvrtého radu sa na štarte postavia Andrea Dovizioso (Ducati), Pol Espargaro (Yamaha) a Alvaro Bautista (Honda).

Hondy Marqueza a Pedrosu boli v kvalifikácii najrýchlejšie, Marquez dokonca prekonal rekord trate, keď okruh v Austine zajazdil za 2.02,773 minúty, Pedrosa za ním zaostal o 0,289 sekundy a Bradl o 0,423 sekundy. Piaty Lorenzo strácal na Marqueza 0,470 sekundy a Rossi bol od Lorenza pomalší len o jednu tisícinu sekundy. Tesné výsledky nasvedčujú, že nedeľňajšie preteky môžu byť veľmi zaujímavé.

2 Pedrosa - Marquez - Bradl
Kvalifikáciu na VC USA vyhral Marquez (v strede) pred Pedrosom (vľavo) a Bradlom

Prvé tohtoročné preteky kráľovskej triedy MotoGP, Veľkú cenu Kataru, vyhral minuloročný majster sveta Marquez pred Rossim a Pedrosom. Jorge Lorenzo pre pád už v prvej zákrute preteky nedokončil.

Veľká cena USA triedy MotoGP na okruhu v Austine je na programe v nedeľu 13. apríla so začiatkom o 20,45 hodine nášho času a sledovať ju budeme môcť na stanici Nova Sport. Trieda Moto3 má štart o 17,50 a Moto2 o 19,10 nášho času.

Autor: jGold
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.