Laguna Seca - Lorenzo na ceste za titulom

Pondelok, 26 júl 2010

Komentátor pretekov na najkratšom okruhu série Moto GP začal prenos ironickým oznámením, že tu sa diváci tímovej réžie nedočkajú, lebo tu nie je Ferrari a nejazdí sa F1. O to spokojnejší boli diváci nielen v Kalifornii, ale na celom svete.

Laguna Seca
V. Rossi vymenil na chvíľu barličku za riadidlá motorky a skončil v Laguna Seca tretí

Od štartu až do cieľa sa na trati Veľkej ceny USA zvádzali napínavé súboje. Štarty Pedrosu sa pomaly stávajú legendou a určite to nie je iba zásluhou vynikajúcej trakčnej kontroly Hondy. No a jeho jazda akoby sa vymykala fyzikálnym zákonom. Počas niekoľkých kôl si vybojoval pohodlný náskok, až kým ho v 11. kole fyzika predsa len neposlala k zemi. Ostal nezranený, ale z toho, že nebodoval, radosť určite nemal.

Na prvé miesto sa tak dostal Lorenzo, ktorého Stoner nedokázal ohroziť. Na treťom mieste jazdil Dovizioso, ktorý mal pred Rossim už vyše dvojsekundový náskok. Rossi bojoval so Spiesom a Haydenom o štvrté miesto. Postupne sa dotiahol na Doviziosa a dostal sa pred neho spolu so Spiesom, ktorý však klesol späť, keď prepálil jednu zo zákrut. Za ním jazdil Nicky Hayden.

Náročná trať s divácky príťažlivou "vývrtkou" – vraj najťažšou zákrutou série Moto GP – si vyžiadala viaceré pády, ktoré sa však všetky obišli bez zranení. Snáď najkurióznejší absolvoval Aleix Espargaro (Pramac Ducati), keď pri brzdení preletel cez riadidlá a predbehol nie síce súpera, ale aspoň svoju motorku.

V závere pretekov sa Dovizioso dokonca dostal na niekoľko zákrut pred Rossiho, ktorý si však svojím typickým štýlom vybojoval obdivuhodné tretie miesto späť. Yamaha by mala niečo urobiť s akceleráciou svojich strojov, ktoré po tejto stránke na Hondy zrejme nestačia.

Zo zákulisia: vynorili sa predsa len pochybnosti o prestupe Rossiho k Ducati – vraj nič ešte nie je potvrdené. A jeho technik Jeremy Burgess oznámil, že do konca svojej kariéry zostane u Yamahy.

Ostáva len tešiť sa na nasledujúce preteky na Masarykovom okruhu v Brne, ktoré sa pôjdu 15. augusta v plnej zostave, teda aj so 125-kami a s Moto 2.

Výsledky Veľkej ceny USA

1. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha43:54,873 min
2. Casey STONERAustr./Ducati+3,517 s
3. Valentino ROSSITal./Yamaha13,42
4. Andrea DOVIZIOSOTal./Honda14,188
5. Nicky HAYDENUSA/Ducati14,601
6. Ben SPIESUSA/Yamaha19,037
7. Colin EDWARDSUSA/Yamaha40,721
8. Marco MELANDRITal./Honda47,219
9. Mika KALLIOFín./Ducati52,813
10. Loris CAPIROSSITal./Suzuki52,814
11. Roger Lee HAYDENUSA/Honda+1:14,089 min
12. Alex DE ANGELISRSM/Honda+1:14,666

Preteky nedokončili

Aleix ESPARGAROSPADucati4 kolá
Marco SIMONCELLIITAHonda14 kôl
Dani PEDROSASPAHonda21 kôl
Hector BARBERASPADucati29 kôl
Alvaro BAUTISTASPASuzuki30 kôl

Priebežné poradie jazdcov (po 9 z 18 pretekov)

1. Jorge LORENZO210 bodov
2. Dani PEDROSA138
3. Andrea DOVIZIOSO115
4. Casey STONER103
5. Valentino ROSSI90
6. Nicky HAYDEN89
7. Ben SPIES77
8. Randy DE PUNIET69
9. Marco MELANDRI53
10. Marco SIMONCELLI49
11. Colin EDWARDS48
12. Hector BARBERA41
13. Loris CAPIROSSI36
14. Mika KALLIO31
15. Aleix ESPARGARO28
16. Alvaro BAUTISTA25
17. Hiroshi AOYAMA18
18. Alex DE ANGELIS8
19. Roger Lee HAYDEN5
20. Kousuke AKIYOSHI4
21. Wataru YOSHIKAWA1

Autor: Andrej Kuruc
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.