Lorenzo pokoril Rossiho

Pondelok, 24 máj 2010

Suverénne výkony v kvalifikácii nestačili Talianovi Rossimu zopakovať úspech z kvalifikácie aj v pretekoch Veľkej ceny Francúzska v triede Moto GP a premeniť ho na víťazstvo. To si z okruhu v Le Mans, tretieho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov odniesol Španiel Lorenzo a zopakoval tak svoj úspech spred dvoch týždňov z domácej veľkej ceny v Barcelone. Lorenzo sa po víťazstve v Le Mans dostal aj na čelo priebežného hodnotenia majstrovstiev sveta v najsilnejšej motocyklovej triede.

Jorge Lorenzo
Aj takto si Španiel Lorenzo užíval radosť z víťazstva na VC Francúzska v Le Mans

Aj keď Rossi odštartoval do pretekov najlepšie a prvé kolá na okruhu v Le Mans patrili jemu, z tretej priečky sa dopredu predieral Lorenzo a pomerne rýchlo sa dostal pred druhého Pedrosu a začínal tlačiť na svojho tímového spolujazdca Rossiho. Prvý ani druhý pokus o zmenu na čele sa Lorenzovi nevydaril, tretí však už bol úspešný. Spočiatku sa Rossi držal v "závetrí" Lorenza, potom však rýchlejšej Lorenzovej Yamahe rovnaký Rossiho stroj evidentne nestačil a Španiel svoj náskok postupne zvýšil na viac ako päť sekúnd.

O prvých dvoch miestach bolo prakticky rozhodnuté, o tretie však zvádzali veľký boj Španiel Pedrosa a Talian Dovizioso (obaja z tímu Repsol Honda) až do posledného kola. Nakoniec to bol Talian, kto bol v cieli tretí a získal pódiové umiestnenie. Pedrosa neskončil ani štvrtý, keď ho tri zákruty pred cieľom predbehol Američan Hayden. Jeden z hlavných favoritov na titul majstra sveta, Austrálčan Stoner, mal pád a preteky nedokončil. Pád mal aj americký expres Ben Spies, ale aj skúsený Talian Capirossi.

Ďalšie, v poradí štvrté podujatie majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa bude jazdiť v Taliansku na okruhu Mugello 30. mája tohto roku.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha44:29,114 min
2.- Valentino RossiTal./Yamaha+ 5,672 s
3. Andrea DoviziosoTal./Honda7,872
4.- Nicky HaydenUSA/Ducati9,346
5.- Daniel PedrosaŠpan./Honda12,613
6.- Marco MelandriTal./Honda21,918
7.- Randy de PunietFranc./Honda29,288
8.- Hector BarberaŠpan./Ducati33,128
9.- Aleix EspargaroŠpan./Ducati33,493
10.- Marco SimoncelliTal./Honda33,805
11.- Hiroshi AoyamaJap./Honda34,346
12.- Colin EdwardsUSA/Yamaha37,123
13.- Mika KallioFín./Ducati55,061

Preteky nedokončili

  • Loris Capirossi - Tal/Suzuki
  • Ben Spies - USA/Yamaha
  • Casey Stoner - Austr./Ducati

Priebežné poradie jazdcov (po 3 z 18 pretekov)

1. Jorge Lorenzo70 bodov
2. Valentino Rossi61
3. Andrea Dovizioso42
4. Daniel Pedrosa40
5. Nicky Hayden39
6. Randy de Puniet26
7. Marco Melandri21
8. Colin Edwards16
9. Marco Simoncelli16
10. Hector Barbera15
11. Hiroshi Aoyama13
12. Mika Kallio12
13. Ben Spies12
14. Casey Stoner11
15. Loris Capirossi9
16. Aleix Espargaro8
17. Alvaro Bautista6

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.