Lorenzo pokoril Rossiho

Pondelok, 24 máj 2010

Suverénne výkony v kvalifikácii nestačili Talianovi Rossimu zopakovať úspech z kvalifikácie aj v pretekoch Veľkej ceny Francúzska v triede Moto GP a premeniť ho na víťazstvo. To si z okruhu v Le Mans, tretieho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov odniesol Španiel Lorenzo a zopakoval tak svoj úspech spred dvoch týždňov z domácej veľkej ceny v Barcelone. Lorenzo sa po víťazstve v Le Mans dostal aj na čelo priebežného hodnotenia majstrovstiev sveta v najsilnejšej motocyklovej triede.

Jorge Lorenzo
Aj takto si Španiel Lorenzo užíval radosť z víťazstva na VC Francúzska v Le Mans

Aj keď Rossi odštartoval do pretekov najlepšie a prvé kolá na okruhu v Le Mans patrili jemu, z tretej priečky sa dopredu predieral Lorenzo a pomerne rýchlo sa dostal pred druhého Pedrosu a začínal tlačiť na svojho tímového spolujazdca Rossiho. Prvý ani druhý pokus o zmenu na čele sa Lorenzovi nevydaril, tretí však už bol úspešný. Spočiatku sa Rossi držal v "závetrí" Lorenza, potom však rýchlejšej Lorenzovej Yamahe rovnaký Rossiho stroj evidentne nestačil a Španiel svoj náskok postupne zvýšil na viac ako päť sekúnd.

O prvých dvoch miestach bolo prakticky rozhodnuté, o tretie však zvádzali veľký boj Španiel Pedrosa a Talian Dovizioso (obaja z tímu Repsol Honda) až do posledného kola. Nakoniec to bol Talian, kto bol v cieli tretí a získal pódiové umiestnenie. Pedrosa neskončil ani štvrtý, keď ho tri zákruty pred cieľom predbehol Američan Hayden. Jeden z hlavných favoritov na titul majstra sveta, Austrálčan Stoner, mal pád a preteky nedokončil. Pád mal aj americký expres Ben Spies, ale aj skúsený Talian Capirossi.

Ďalšie, v poradí štvrté podujatie majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa bude jazdiť v Taliansku na okruhu Mugello 30. mája tohto roku.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha44:29,114 min
2.- Valentino RossiTal./Yamaha+ 5,672 s
3. Andrea DoviziosoTal./Honda7,872
4.- Nicky HaydenUSA/Ducati9,346
5.- Daniel PedrosaŠpan./Honda12,613
6.- Marco MelandriTal./Honda21,918
7.- Randy de PunietFranc./Honda29,288
8.- Hector BarberaŠpan./Ducati33,128
9.- Aleix EspargaroŠpan./Ducati33,493
10.- Marco SimoncelliTal./Honda33,805
11.- Hiroshi AoyamaJap./Honda34,346
12.- Colin EdwardsUSA/Yamaha37,123
13.- Mika KallioFín./Ducati55,061

Preteky nedokončili

  • Loris Capirossi - Tal/Suzuki
  • Ben Spies - USA/Yamaha
  • Casey Stoner - Austr./Ducati

Priebežné poradie jazdcov (po 3 z 18 pretekov)

1. Jorge Lorenzo70 bodov
2. Valentino Rossi61
3. Andrea Dovizioso42
4. Daniel Pedrosa40
5. Nicky Hayden39
6. Randy de Puniet26
7. Marco Melandri21
8. Colin Edwards16
9. Marco Simoncelli16
10. Hector Barbera15
11. Hiroshi Aoyama13
12. Mika Kallio12
13. Ben Spies12
14. Casey Stoner11
15. Loris Capirossi9
16. Aleix Espargaro8
17. Alvaro Bautista6

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.