Lorenzo sa s Yamahou rozlúčil víťazstvom

Pondelok, 14 november 2016

Posledné preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najsilnejšej triede MotoGP, Veľkú ceny Valencie, vyhral domáci jazdec Jorge Lorenzo na Yahame pred krajanom a novým majstrom sveta Marcom Marquezom na Honde a Talianom Andreom Iannone jazdiacim na motocykli Ducati. Valentino Rossi, ešte donedávna vážny kandidát na titul skončil vo Valencii štvrtý.

1 Rossi-Marquez-Vinales-Iannone
Rossi, Marquez, Viňales a Iannone v boji o pódiové umiestnenia na Veľkej cene Valencie

Jorge Lorenzo bol najrýchlejší v kvalifikácii. V pretekoch chcel potom zopakovať minuloročný triumf a víťazstvom sa po deviatich rokoch rozlúčiť s Yamahou, v sedle ktorej sa stal v triede MotoGP trikrát majstrom sveta. Z prvého miesta na štartovom rošte odštartoval najlepšie, postupne si vypracoval náskok až päť sekúnd a priviedol svoj stroj víťazne do cieľa. V závere pretekov zvoľnil, prenasledovateľ Marc Marquez však ani tak nemal žiadnu šancu poraziť ho a skončil druhý.

Na druhej priečke sa dlho držal Valentino Rossi prenasledovaný Andreom Iannone, Marcom Marquezom a Maverickom Viňalesom, ktorí mali ostatnými značný náskok. Rossi bol lepší v technických úsekoch trate, ale Iannoneho rýchla Ducati na dlhej rovinke Rossiho náskok zakaždým zmazala. Dvanásť kôl z celkových tridsať sa na druhé miesto prebojoval Marquez a nikým neohrozovaný prešiel tak aj cieľom. Súboj Rossi – Iannone dopadol nakoniec lepšie pre Iannoneho a ako tretí doplnil stupeň víťazov. Rossi skončil štvrtý, piaty bol Viňales a šiesty Pol Espargaro.

Vo Valencii sa do seriálu po dlhšej prestávke zavinenej zranením znovu vrátil k tímu Honda Španiel Dani Pedrosa. Nemal šťastný návrat, keď v šiestom kole mal pád a z pretekov odstúpil. Spadol aj Brit Cal Crutchlow a nenadviazal na úspechu z druhej polovice sezóny.

Lorenzo sa vo Valencii pred domácim publikom rozlúčil s Yamahou víťazstvom. V konečnom účtovaní 18dielneho seriálu obsadil minuloročný majster sveta tretí za Marcom Marquezom a Valentinom Rossim. Od budúcej sezóny bude Lorenzo sedlať Ducati. Jeho novým partnerom v tíme bude Andrea Dovizioso. Rossi, ktorý podpísal s Yamahou nový kontrakt na nasledujúce dva roky, bude jazdiť v tíme Yamaha s Viňalesom. Ten do Yamahy odchádza po úspešnom pôsobení v Suzuki.

2 Rossi - Marc Marquez - Lorenzo
Valentino Rossi - druhý v konečnom poradí, Marc Marquez - majster sveta a Jorge Lorenzo – konečné tretie miesto. Poradie v seriáli majstrovstiev sveta cestných moto.

Seriál cestných pretekov motocyklov sa skončil. Pre deväťnásobného majstra sveta Valentina Rossiho nepriniesla táto sezóna vytúžený desiaty titul, o ktorý sa usmievavý a vždy v dobrej nálade Rossi tak veľmi usiluje.

"Aj teraz vo Valencii som tlačil na "pílu" ako sa len dalo, ale bolo z toho len štvrté miesto," povedal Rossi po pretekoch. "Prvá polovica pretekov bola celkom dobrá, bol som na druhej pozícii, ale nebol som dostatočne rýchly. Marquez bol veľmi silný a skončil druhý. S Iannonem som bojoval na ostrie noža, bohužiaľ porazil ma, bol rýchlejší. Ale boli to dobré preteky. Sezóna priniesla veľa pozitívnych vecí, mne druhé miesto v šampionáte a množstvo pódiových umiestnení. Budúci rok sa pokúsim vyhrať viac pretekov ako len dvoje v tejto sezóne. V Yamahe sme stále konkurencieschopní. Bohužiaľ, urobil som aj pár chýb a v Mugelle som mal problém s motorom. Aj tak to bola dobrá sezóna."

12. Danilo PetriucciTal./Ducati+42,415

Konečné poradie v seriáli (po 18 podujatiach)

veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.