Lorenzo triumfoval v MotoGP v Katalánsku

Streda, 06 jún 2012

Víťazom piateho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľkej ceny Katalánska vo Valencii, sa v najsledovanejšej triede Moto GP stal Španiel Jorge Lorenzo. Zvíťazil pred svojím krajanom Danim Pedrosom a Talianom Andreom Doviziosom. Minuloročný majster sveta a doterajší líder seriálu Austrálčan Casey Stoner skončil až štvrtý.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo po strhujúcom súboji s krajanom Pedrosom zvíťazil v Katalánsku

Najlepší štart mal Pedrosa, hoci stál až na piatej pozícii. Nasledovali ho Američan Spies, Španiel Lorenzo, štvrtý bol Dovizioso a až piaty víťaz kvalifikácie Stoner. Talian Valentino Rossi sa zaradil na deviate miesto. V treťom kole bol v jednej zo zákrut príliš rýchly Spies, na kraji štrkovej zóny mu podkĺzlo koleso a spadol. Aj keď hneď pokračoval v jazde, prepadol sa takmer až na koniec zoradeného "vláčika". Tým sa Dovizioso sa posunul na tretie miesto, Stoner na štvrté a piaty jazdil Brit Crutchlow.

Takéto poradie vydržalo až do šiesteho z 25 kôl, kedy sa na čelo dostal Lorenzo, ale v deviatom kole ho vo vedení znovu vystriedal Pedrosa. Strhujúci boj o vedenie a víťazstvo v pretekoch medzi týmito dvoma Španielmi priniesol vynikajúce výkony továrenských jazdcov na strojoch Honda a Yamaha. Minuloročný majster sveta Lorenzo v 15. kole zaútočil na Pedrosu a začal získavať mierny náskok, ktorý sa v cieli rozrástol na päť sekúnd.

Tretie miesto si v dramatickom závere dokázal udržať Dovizioso tesne pred Stonerom. Piaty v cieli bol Crutchlow, šiesty Španiel Bautista a siedmy Rossi. Američanovi Spiesovi jeho mohutný útok po páde nestačil na viac ako na desiate miesto, keď pred ním bol ešte na siedmom mieste Nemec Bradl a na ôsmom Američan Hayden.

Jorge Lorenzo sa víťazstvom vo Valencii dostal na priebežné prvé miesto v seriáli. Stoner klesol na druhé a tretie miesto patrí Pedrosovi. Štvrtý je Dovizioso, piaty Crutchlow a šiesty Valentino Rossi.

Opäť sa prejavila nadvláda strojov Yamaha a Honda a najmä majstrovstvo Lorenza a Pedrosu. Dovizioso na súkromnej Yamahe obdivuhodne drží krok s prvou dvojicou. Ducati má rýchlosť na rovine, ale jazdnými vlastnosťami zaostáva za špičkou. Do skvelej formy sa dostal Brit Cal Crutchlow, aj americký rýchlik Ben Spies a dlhodobo najmä Andrea Dovizioso. Máme sa na čo tešiť. Seriál je skvele rozbehnutý!

Pokračovanie seriálu cestných motocyklov bude 17. júna , kedy je na programe Veľká cena Veľkej Británie na okruhu v Silverstone.

Výsledky Veľkej ceny Katalánska

Trieda MotoGP:

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha43:07,681 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+5,003 s
3. Andrea DoviziosoTal./Yamaha+9,361
4. Casey StonerAus./Honda+9,544
5. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+12,506
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+13,948
7. Valentino RossiTal./Ducati+17,555
8. Stefan BradlNem./Honda+23,478
9. Nicky HaydenUSA/Ducati+30,410
10. Ben SpiesUSA/Yamaha+32,897
...
12. Karel AbrahamČR/Ducati+56,229

Priebežné poradie (po piatich pretekoch)

1. Jorge Lorenzo115 bodov
2. Casey Stoner95
3. Dani Pedrosa85
4. Andrea Dovizioso60
5. Cal Crutchlow56
6. Valentino Rossi51
7. Alvaro Bautista58
8. Stefan Bradl43
9. Nicky Hayden40
10. Hector Barbera31
...
17. Karel Abraham4

Trieda Moto2

1. Andrea IannoneTal./Speed Up41:16,852
2. Thomas LüthiŠvaj./Suter+0,083 s
3. Marc MárquezŠpan./Suter+1,137
4. Esteve RabatŠpan./Kalex+12,516
5. Claudio CortiTal./Kalex+14,226
6. Takaaki NakagamiJap./Kalex+15,072

Priebežné poradie (po piatich pretekoch)

1. Thomas Lüthi88 bodov
2. Marc Márquez86
3. Pol Espargaro71
4. Andrea Iannone71
5. Scott Redding50
6. Mikka Kalio40

Trieda Moto3:

1. Maverick ViňalesŠpan./FTR Honda41:50,965 min
2. Sandro CorteseNem./KTM+7,752 s
3. Miguel OliveiraPortug./Honda+7,853
4. Louis RossiFranc./FTR Honda+8,007
5. Alexis MasbouFranc./Caretta+8,075
6. Alex MárquezŠpan./Suter Honda+8,267

Priebežné poradie (po piatich pretekoch)

1. Sandro Cortese87 bodov
2. Maverick Viňales80
3. Luis Salom55
4. Romano Fenati52
5. Louis Rossi45
6. Alex Rins44

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.