Lorenzo vyhral v Aragónsku, Rossi tretí

Nedeľa, 04 október 2015

Vraciame sa k Veľkej cene Aragónska, ktorá priniesla víťazstvo v kráľovskej triede MotoGP domácemu pretekárovi Jorge Lorenzovi na Yamahe. Druhý v cieli bol jeho krajan Dani Pedrosa a tretí líder priebežného poradia Talian Valentino Rossi. Vedenie si naďalej udržiava Rossi pred Lorenzom a ďalším Španielom Marcom Marquezom, ktorý však v Aragónsku preteky pre pád nedokončil.

1 Jorge Lorenzo
Z víťazstva sa v Aragónsku tešil domáci pretekár Jorge Lorenzo na továrenskej Yamahe

Vedenie si aj po treťom mieste na Veľkej cene Aragónska, štrnástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov udržal Talian Valentino Rossi. Víťaz pretekov Španiel Lorenzo znížil náskok Rossiho na štrnásť bodov a Talian bude mať čo robiť, aby v ďalších pretekoch seriálu uhájil svoje vedenie, keď do jeho skončenia zostávajú ešte štyri podujatia.

Lorenzo vyhral Veľkú cenu Aragónska spôsobom štart ciel. Druhý po štarte jazdil obhajca titulu Marc Marquez, ale v jednej z ľavotočivých zákrut sa mu podkĺzlo predné koleso, vletel do štrkovej zóny a s poškodeným motocyklom už v pretekoch nemohol pokračovať. Rossi mal celkom dobrú kvalifikáciu a hneď po štarte sa usadil za Lorenzom a Marquezom.

Španiel Pedrosa mal v Aragónsku veľmi dobrú formu a veľkú chuť pretekať. Zároveň dokázať svojmu zamestnávateľovi z Hondy, že po horších výsledkoch dokáže zabojovať a rovnocenne súperiť s Yamahami. Po dramatických momentoch, keď si títo dvaja jazdci vymieňali pozície v boji o druhé miesto, lepší a rýchlejší bol Pedrosa a v cieli skončil druhý za Lorenzom, ale pred Rossim.

2 Pedrosa v Rossi
Pedrosa (vpredu s č. 26) s Rossim bojovali na ostrie noža. Šťastnejší v cieli bol Pedrosa.

Lorenzo sa po víťazstve na Veľkej cene Aragónska dostal k lídrovi priebežného poradia Valentinovi Rossimu na dostrel 14 bodov. Ak mu to pôjde aj v nasledujúcich štyroch pretekoch tak ako v Aragónsku, bude mať Rossi veľké problémy splniť si svoje želanie a získať jubilejný desiaty titul majstra sveta. Všetko je však otvorené, takže môžeme očakávať dramatický záver seriálu.

Marc Marquez spadol už piaty raz v tejto sezóne a preteky nedokončil. V priebežnom poradí je tretí a na Rossiho stráca 79 bodov. Bol by zázrak, ak by Marquez ešte siahal po titule, ktorý zrejme rozhodnú medzi sebou Rossi a Lorenzo. Veľa napovie už VC Japonska na okruhu v Motegi, ktorá je na programe už 11. októbra.

Výsledky Veľkej ceny Aragónska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha41:44,933 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+2,683 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+2,773
4. Andrea IannoneTal./Ducati+7,858
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati+24,322
6. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+24.829
7. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+25.367
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+25.503
9. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+26.452
10. Yonny HermandezVen./Ducati+43.889

Priebežné výsledky jazdcov (po 14 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi263
2. Jorge Lorenzo249
3. Marc Marquez184
4. Andrea Iannone172
5. Bradley Smith143
6. Andrea Dovizioso139
7. Dani Pedrosa129
8. Danilo Petrucci93
9. Cal Crutchlow88
10. Pol Espargaro88

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.