Lorenzo vyhral v Aragónsku, Rossi tretí

Nedeľa, 04 október 2015

Vraciame sa k Veľkej cene Aragónska, ktorá priniesla víťazstvo v kráľovskej triede MotoGP domácemu pretekárovi Jorge Lorenzovi na Yamahe. Druhý v cieli bol jeho krajan Dani Pedrosa a tretí líder priebežného poradia Talian Valentino Rossi. Vedenie si naďalej udržiava Rossi pred Lorenzom a ďalším Španielom Marcom Marquezom, ktorý však v Aragónsku preteky pre pád nedokončil.

1 Jorge Lorenzo
Z víťazstva sa v Aragónsku tešil domáci pretekár Jorge Lorenzo na továrenskej Yamahe

Vedenie si aj po treťom mieste na Veľkej cene Aragónska, štrnástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov udržal Talian Valentino Rossi. Víťaz pretekov Španiel Lorenzo znížil náskok Rossiho na štrnásť bodov a Talian bude mať čo robiť, aby v ďalších pretekoch seriálu uhájil svoje vedenie, keď do jeho skončenia zostávajú ešte štyri podujatia.

Lorenzo vyhral Veľkú cenu Aragónska spôsobom štart ciel. Druhý po štarte jazdil obhajca titulu Marc Marquez, ale v jednej z ľavotočivých zákrut sa mu podkĺzlo predné koleso, vletel do štrkovej zóny a s poškodeným motocyklom už v pretekoch nemohol pokračovať. Rossi mal celkom dobrú kvalifikáciu a hneď po štarte sa usadil za Lorenzom a Marquezom.

Španiel Pedrosa mal v Aragónsku veľmi dobrú formu a veľkú chuť pretekať. Zároveň dokázať svojmu zamestnávateľovi z Hondy, že po horších výsledkoch dokáže zabojovať a rovnocenne súperiť s Yamahami. Po dramatických momentoch, keď si títo dvaja jazdci vymieňali pozície v boji o druhé miesto, lepší a rýchlejší bol Pedrosa a v cieli skončil druhý za Lorenzom, ale pred Rossim.

2 Pedrosa v Rossi
Pedrosa (vpredu s č. 26) s Rossim bojovali na ostrie noža. Šťastnejší v cieli bol Pedrosa.

Lorenzo sa po víťazstve na Veľkej cene Aragónska dostal k lídrovi priebežného poradia Valentinovi Rossimu na dostrel 14 bodov. Ak mu to pôjde aj v nasledujúcich štyroch pretekoch tak ako v Aragónsku, bude mať Rossi veľké problémy splniť si svoje želanie a získať jubilejný desiaty titul majstra sveta. Všetko je však otvorené, takže môžeme očakávať dramatický záver seriálu.

Marc Marquez spadol už piaty raz v tejto sezóne a preteky nedokončil. V priebežnom poradí je tretí a na Rossiho stráca 79 bodov. Bol by zázrak, ak by Marquez ešte siahal po titule, ktorý zrejme rozhodnú medzi sebou Rossi a Lorenzo. Veľa napovie už VC Japonska na okruhu v Motegi, ktorá je na programe už 11. októbra.

Výsledky Veľkej ceny Aragónska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha41:44,933 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+2,683 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+2,773
4. Andrea IannoneTal./Ducati+7,858
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati+24,322
6. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+24.829
7. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+25.367
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+25.503
9. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+26.452
10. Yonny HermandezVen./Ducati+43.889

Priebežné výsledky jazdcov (po 14 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi263
2. Jorge Lorenzo249
3. Marc Marquez184
4. Andrea Iannone172
5. Bradley Smith143
6. Andrea Dovizioso139
7. Dani Pedrosa129
8. Danilo Petrucci93
9. Cal Crutchlow88
10. Pol Espargaro88

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.