Lorenzo vyhral v Aragónsku, Rossi tretí

Nedeľa, 04 október 2015

Vraciame sa k Veľkej cene Aragónska, ktorá priniesla víťazstvo v kráľovskej triede MotoGP domácemu pretekárovi Jorge Lorenzovi na Yamahe. Druhý v cieli bol jeho krajan Dani Pedrosa a tretí líder priebežného poradia Talian Valentino Rossi. Vedenie si naďalej udržiava Rossi pred Lorenzom a ďalším Španielom Marcom Marquezom, ktorý však v Aragónsku preteky pre pád nedokončil.

1 Jorge Lorenzo
Z víťazstva sa v Aragónsku tešil domáci pretekár Jorge Lorenzo na továrenskej Yamahe

Vedenie si aj po treťom mieste na Veľkej cene Aragónska, štrnástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov udržal Talian Valentino Rossi. Víťaz pretekov Španiel Lorenzo znížil náskok Rossiho na štrnásť bodov a Talian bude mať čo robiť, aby v ďalších pretekoch seriálu uhájil svoje vedenie, keď do jeho skončenia zostávajú ešte štyri podujatia.

Lorenzo vyhral Veľkú cenu Aragónska spôsobom štart ciel. Druhý po štarte jazdil obhajca titulu Marc Marquez, ale v jednej z ľavotočivých zákrut sa mu podkĺzlo predné koleso, vletel do štrkovej zóny a s poškodeným motocyklom už v pretekoch nemohol pokračovať. Rossi mal celkom dobrú kvalifikáciu a hneď po štarte sa usadil za Lorenzom a Marquezom.

Španiel Pedrosa mal v Aragónsku veľmi dobrú formu a veľkú chuť pretekať. Zároveň dokázať svojmu zamestnávateľovi z Hondy, že po horších výsledkoch dokáže zabojovať a rovnocenne súperiť s Yamahami. Po dramatických momentoch, keď si títo dvaja jazdci vymieňali pozície v boji o druhé miesto, lepší a rýchlejší bol Pedrosa a v cieli skončil druhý za Lorenzom, ale pred Rossim.

2 Pedrosa v Rossi
Pedrosa (vpredu s č. 26) s Rossim bojovali na ostrie noža. Šťastnejší v cieli bol Pedrosa.

Lorenzo sa po víťazstve na Veľkej cene Aragónska dostal k lídrovi priebežného poradia Valentinovi Rossimu na dostrel 14 bodov. Ak mu to pôjde aj v nasledujúcich štyroch pretekoch tak ako v Aragónsku, bude mať Rossi veľké problémy splniť si svoje želanie a získať jubilejný desiaty titul majstra sveta. Všetko je však otvorené, takže môžeme očakávať dramatický záver seriálu.

Marc Marquez spadol už piaty raz v tejto sezóne a preteky nedokončil. V priebežnom poradí je tretí a na Rossiho stráca 79 bodov. Bol by zázrak, ak by Marquez ešte siahal po titule, ktorý zrejme rozhodnú medzi sebou Rossi a Lorenzo. Veľa napovie už VC Japonska na okruhu v Motegi, ktorá je na programe už 11. októbra.

Výsledky Veľkej ceny Aragónska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha41:44,933 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+2,683 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+2,773
4. Andrea IannoneTal./Ducati+7,858
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati+24,322
6. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+24.829
7. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+25.367
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+25.503
9. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+26.452
10. Yonny HermandezVen./Ducati+43.889

Priebežné výsledky jazdcov (po 14 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi263
2. Jorge Lorenzo249
3. Marc Marquez184
4. Andrea Iannone172
5. Bradley Smith143
6. Andrea Dovizioso139
7. Dani Pedrosa129
8. Danilo Petrucci93
9. Cal Crutchlow88
10. Pol Espargaro88

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.