Lorenzo vyhral v Brne kvalifikáciu v novom rekorde

Nedeľa, 16 august 2015

Kvalifikáciu na Veľkú cenu Českej republike na okruhu v Brne v triede MotoGP vyhral v novom traťovom rekorde Španiel Jorge Lorenzo pred svojim krajanom Marcom Marquezom a Talianom Valentinom Rossim.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo vyhral kvalifikáciu na VC ČR v Brne v novom traťovom rekorde

Na štart sa do prvého radu postavia traja najväčší kandidáti na titul majstra sveta. Líder seriálu Rossi z tretej pozície, druhý z priebežného poradia Lorenzo ako víťaz kvalifikácie a dravý Marc Marquez, ktorý bude stáť medzi nimi. Brno je Rossiho obľúbená trať, takže by tu rád vyhral. Prvý by chcel byť aj jeho partner z tímu Yamaha Lorenzo. Marquez zasa musí doháňať manko z úvodu seriálu, takže z inou motiváciou ako vyhrať sa na štart nepostaví.

Ako preteky nakoniec dopadnú, kto sa bude najviac tešiť po prejdení posledného 22 okruhu, z ktorých každý meria 5200 metrov, to spoznáme už zajtra, v nedeľu, krátko pred pätnástou hodinou. Isté však už teraz je, že preteky v triede MotoGP v Brne na Masarykovom okruhu budú jedny z najdramatickejších v tohtoročnom seriáli. Vyznávači rýchlej jazdy na dvoch kolesách sa tak môžu už teraz na čo tešiť.

Jazdec Movistar Yamaha Jorge Lorenzo svojim kvalifikačným časom pokoril hranicu 1:55 min o 11 tisícin sekundy. Dvojnásobný majster sveta má druhý raz v tejto sezóne pole position a 31. v kariére v MotoGP. Dobré pre Rossiho s druhou Yamahou je, že štartuje tiež z prvého radu a nebude sa musieť z tradičného tretieho radu predierať dopredu.

Druhý rad na štarte patrí tímu Ducati, keď štvrtý najrýchlejší kvalifikačný čas dosiahol Andrea Iannone (+ 0.401 sekundy za Lorenzom) a šiesty Andrea Dovizioso na druhej Ducati. Medzi nimi je na piatom mieste Brit Bradley Smith, rovnako na Yamahe, ale nie továrenskej, ktorý za Lorenzom zaostáva o menej ako pol sekundy. Nepríjemnosti s pádom prežil v Brne Dani Pedrosa s druhou Hondol Repsol a do pretekov sa kvalifikoval až deviatym časom.

Na domácej trati sa po štyroch pre zranenie vynechaných pretekoch predstavil Karel Abraham. Bolesti v nevyliečenej zranenej nohe mu nedovolili odviesť lepší výkon a skončil na poslednom 25. mieste.

Výsledky kvalifikácie na Veľkú cenu Českej republiky

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha1:54,989 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda0,074 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha0,364
4. Andrea IannoneTal./Ducati0,401
5. Bradley SmithV. Brit./Yamaha0,471
6. Andrea DoviziosoTal./Ducati0,946
7. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki0,965
8. Pol EspargaroŠpan./Yamaha0,966
9. Dani PedrosaŠpan./Honda0,980
10. Cal CrutchlowV. Brit./Honda1,203
11. Hector BarberraŠpan./Ducati1,410
12. Yonny HernandezKol./Ducati1,750

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.