Lorenzo vyhral v Brne kvalifikáciu v novom rekorde

Nedeľa, 16 august 2015

Kvalifikáciu na Veľkú cenu Českej republike na okruhu v Brne v triede MotoGP vyhral v novom traťovom rekorde Španiel Jorge Lorenzo pred svojim krajanom Marcom Marquezom a Talianom Valentinom Rossim.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo vyhral kvalifikáciu na VC ČR v Brne v novom traťovom rekorde

Na štart sa do prvého radu postavia traja najväčší kandidáti na titul majstra sveta. Líder seriálu Rossi z tretej pozície, druhý z priebežného poradia Lorenzo ako víťaz kvalifikácie a dravý Marc Marquez, ktorý bude stáť medzi nimi. Brno je Rossiho obľúbená trať, takže by tu rád vyhral. Prvý by chcel byť aj jeho partner z tímu Yamaha Lorenzo. Marquez zasa musí doháňať manko z úvodu seriálu, takže z inou motiváciou ako vyhrať sa na štart nepostaví.

Ako preteky nakoniec dopadnú, kto sa bude najviac tešiť po prejdení posledného 22 okruhu, z ktorých každý meria 5200 metrov, to spoznáme už zajtra, v nedeľu, krátko pred pätnástou hodinou. Isté však už teraz je, že preteky v triede MotoGP v Brne na Masarykovom okruhu budú jedny z najdramatickejších v tohtoročnom seriáli. Vyznávači rýchlej jazdy na dvoch kolesách sa tak môžu už teraz na čo tešiť.

Jazdec Movistar Yamaha Jorge Lorenzo svojim kvalifikačným časom pokoril hranicu 1:55 min o 11 tisícin sekundy. Dvojnásobný majster sveta má druhý raz v tejto sezóne pole position a 31. v kariére v MotoGP. Dobré pre Rossiho s druhou Yamahou je, že štartuje tiež z prvého radu a nebude sa musieť z tradičného tretieho radu predierať dopredu.

Druhý rad na štarte patrí tímu Ducati, keď štvrtý najrýchlejší kvalifikačný čas dosiahol Andrea Iannone (+ 0.401 sekundy za Lorenzom) a šiesty Andrea Dovizioso na druhej Ducati. Medzi nimi je na piatom mieste Brit Bradley Smith, rovnako na Yamahe, ale nie továrenskej, ktorý za Lorenzom zaostáva o menej ako pol sekundy. Nepríjemnosti s pádom prežil v Brne Dani Pedrosa s druhou Hondol Repsol a do pretekov sa kvalifikoval až deviatym časom.

Na domácej trati sa po štyroch pre zranenie vynechaných pretekoch predstavil Karel Abraham. Bolesti v nevyliečenej zranenej nohe mu nedovolili odviesť lepší výkon a skončil na poslednom 25. mieste.

Výsledky kvalifikácie na Veľkú cenu Českej republiky

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha1:54,989 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda0,074 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha0,364
4. Andrea IannoneTal./Ducati0,401
5. Bradley SmithV. Brit./Yamaha0,471
6. Andrea DoviziosoTal./Ducati0,946
7. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki0,965
8. Pol EspargaroŠpan./Yamaha0,966
9. Dani PedrosaŠpan./Honda0,980
10. Cal CrutchlowV. Brit./Honda1,203
11. Hector BarberraŠpan./Ducati1,410
12. Yonny HernandezKol./Ducati1,750

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.