Majstrom sveta v MotoGP je Lorenzo

Pondelok, 29 október 2012

Španiel Jorge Lorenzo je v predstihu majstrom sveta v triede MotoGP v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Druhé miesto na Veľkej cene Austrálie na okruhu Phillip Island mu stačilo na zisk titulu, keďže jeho prenasledovateľ a krajan Dani Pedrosa spadol už v prvom kole a preteky nedokončil. Víťazom sa stal domáci jazdec Casey Stoner. Za druhým Lorenzom prešiel cieľom ako tretí Brit Cal Crutchlow.

Pedrosa - Lorenzo - Stoner
Pedrosa na Honde na čele, Lorenzo s modro-bielou Yamahou za ním a Stoner na Honde pripravený zaútočiť – situácia tesne pred pádom Pedrosu a koncom nádejí na titul

Španiel Pedrosa si skvele načasoval formu a pravidelne v každých pretekoch seriálu znižoval náskok lídra priebežného poradia Jorge Lorenza. Aby bol jeho útok na titul majstra sveta v najsilnejšej triede MotoGP úspešný, nesmel zaváhať, a naopak, zakopnutie Lorenza by mu mohlo pomôcť k zisku titulu. Lenže – prílišná snaha a aj istá netrpezlivosť boli v Austrálii osudné práve Pedrosovi.

Hneď po odštartovaní Veľkej ceny Austrálie chcel ísť Pedrosa veľmi rýchlo do vedenia, čo sa mu aj podarilo, ale tiahlu pravú zákrutu nezvládol a stala sa mu osudnou. Podkĺzlo mu predné koleso a nasledoval pád. Hneď potom zaparkoval svoju Hondu v depe a boj o titul vzdal. Lorenzovi a jeho Yamahe stačilo potom prísť do cieľa hoci aj na 13. mieste, získať tri body a titul by aj vtedy patril jemu.

V treťom kole vystriedal potom na čele pretekov vedúceho Lorenza domáci jazdec Stoner, ktorý na tejto trati už päťkrát predtým vyhral. Neustále zvyšoval svoj náskok pred Lorenzom, ktorý pokojne mohol dojazdiť s vedomím, že cieľ znamená pre neho titul majstra sveta pre tento rok.

Za Stonerom a Lorenzom počas celých pretekov jazdil Brit Cal Crutchlow. O štvrté miesto zvádzali krásne súboje Dovizioso, Bautista a Bradl. Párkrát si vymenili miesta, nakoniec však v takomto poradí prešli aj cieľom. S odstupom viac ako 13 sekúnd jazdili Rossi, Hayden a český jazdec Karel Abraham a v takomto poradí aj prešli cieľom na siedmom až deviatom mieste. Desiaty v cieli bol Aleix Espargaro.

Takže v triede MotoGP je Jorge Lorenzo už istým novým majstrom sveta. Isté druhé miesto má pred poslednou Veľkou cenou Valencie aj Pedrosa a tretie Stonerovi tiež nikto nemôže vziať. Definitívu a štvrté miesta má aj Andrea Dovizioso. Priebežne piaty je Bautista, šiesty Rossi, siedmy Crutchlow a ôsmy Bradl.

Seriál cestných motocyklov ukončia preteky v španielskej Valencii, ktoré sa pôjde 11. novembra tohto roku.

Trieda Moto2

V kategórii Moto2 s motormi s objemom do 600 cm³ bol v Austrálii prvý Španiel Espargaro. Druhý skončil Austrálčan West a tretí Španiel Marquez, ktorý tak rovnako ako Lorenzo v triede MotoGP získal v Austrálii v predstihu pred poslednými pretekmi vo Valencii titul majstra sveta.

Trieda Moto3

Víťazstvo v najslabšej triede si odniesol nový majster sveta Sandro Cortese z Nemecka, ktorý získal titul v predstihu už na predchádzajúcich pretekoch v Malajzii. Pred druhým Portugalčanom Oliveirom mal v cieli náskok vyše dvoch sekúnd. Veľký boj o tretiu priečku, o ktorú sa bili až piati jazdci, rozhodol nakoniec pre seba tesne na cieľovej čiare Austrálčan Sissis. O umiestnení na piatom a šiestom mieste rozhodovala až cieľová kamera. Tá prisúdila piate miesto Britovi Kentovi o dve tisíciny sekundy.