Marc Marquez v Británii znovu víťazne

Utorok, 02 september 2014

Španiel Marc Marquez znovu trónil v triede MotoGP na okruhu v britskom Silverstone, kde sa išli dvanáste preteky šampionátu cestných motocyklov. V záverečných kolách úspešne zaútočil na dovtedy vedúceho jazdca pretekov, svojho krajana Jorge Lorenza a vedenie si udržal až po cieľovú čiaru. Lorenzo skončil druhý a Talian Valentino Rossi tretí.

1 Marquez - Lorenzo
Jorge Lorenzo (99) a Marc Merquez v tvrdom súboji o víťazstvo na britskom Silverstone

Aktuálny majster sveta Marc Marquez po štvrtom mieste v Brne spred dvoch týždňov znovu zmobilizoval svoje sily a jazdecké umenie a pripomenul zvyšku sveta kto je v tejto sezóne najlepší v najsilnejšej motocyklovej triede. K desiatim predchádzajúcim fenomenálnym víťazstvách v tejto sezóne pridal na britských ostrovoch ďalšie a zvýšil svoj náskok v priebežnom hodnotení šampionátu na 89 bodov.

Dlho to na okruhu Silverstone vyzeralo, že Marquez utŕži druhú prehru v sezóne, keď od štartu viedol jeho krajan Lorenzo. Mladší zo Španielov si však udržiaval tesný kontakt na vedúceho Lorenza, aby potom vo vhodný okamih prevzal vedenie. Tá chvíľa prišla tri kolá pred koncom pretekov. Lorenzo sa však nechcel vzdať a hneď zaútočil. V ľavotočivej zákrute došlo k vzájomnému kontaktu, obaja jazdci ho však ustáli, Marquez si prvú pozíciu udržal a do cieľa už svojmu konkurentovi nedal žiadnu šancu.

Tretí na Silverstone skončil Talian Valentino Rossi. Vidí sa byť až neuveriteľné, že deväťnásobný majster sveta nikdy doteraz na Silverstone nestál na stupni víťazov, až 246. štart v kráľovskej triede premenil na tretí stupienok. Rossi tak šieste miesto na štartovom rošte vymenil za tretie v cieli. Hneď po štarte si poradil s Dani Pedrosom, neskôr aj s Polom Espargarom a Andreom Doviziosom. V závere pretekov odolal útokom Pedrosu, čo mu zaistilo miesto na stupni víťazov. Pedrosa bol v cieli štvrtý, Dovozioso piaty a Pol Espargaro šiesty.

2 Valentino Rossi
Talian Rossi takto prejavoval svoju radosť z tretieho miesta v pretekoch na Silverstone

V triede Moto2 sa z víťazstva tešil Španiel Esteve Rabat. Druhý bol Fín Mika Kallio a tretí ďalší Španiel Maverick Viňales.

Najslabšiu triedu Moto3 vyhral Španiel Alex Rins pred krajanom Alexom Marquezon a Talianom Batianinim. Líder tejto triedy Jack Miller z Austrálie bol až šiesty.

Ďalšie preteky seriálu sa pôjdu 14. septembra v Taliansku na okruhu v Misane pri Rimini. Vo svojej domovine by rád slávil úspech domáci pretekár Valentino Rossi. Po Silverstone povedal, že v Yamahe musia urobiť ďalší krok, aby v Misane mohli byť úspešní.