Marc Marquez v Británii znovu víťazne

Utorok, 02 september 2014

Španiel Marc Marquez znovu trónil v triede MotoGP na okruhu v britskom Silverstone, kde sa išli dvanáste preteky šampionátu cestných motocyklov. V záverečných kolách úspešne zaútočil na dovtedy vedúceho jazdca pretekov, svojho krajana Jorge Lorenza a vedenie si udržal až po cieľovú čiaru. Lorenzo skončil druhý a Talian Valentino Rossi tretí.

1 Marquez - Lorenzo
Jorge Lorenzo (99) a Marc Merquez v tvrdom súboji o víťazstvo na britskom Silverstone

Aktuálny majster sveta Marc Marquez po štvrtom mieste v Brne spred dvoch týždňov znovu zmobilizoval svoje sily a jazdecké umenie a pripomenul zvyšku sveta kto je v tejto sezóne najlepší v najsilnejšej motocyklovej triede. K desiatim predchádzajúcim fenomenálnym víťazstvách v tejto sezóne pridal na britských ostrovoch ďalšie a zvýšil svoj náskok v priebežnom hodnotení šampionátu na 89 bodov.

Dlho to na okruhu Silverstone vyzeralo, že Marquez utŕži druhú prehru v sezóne, keď od štartu viedol jeho krajan Lorenzo. Mladší zo Španielov si však udržiaval tesný kontakt na vedúceho Lorenza, aby potom vo vhodný okamih prevzal vedenie. Tá chvíľa prišla tri kolá pred koncom pretekov. Lorenzo sa však nechcel vzdať a hneď zaútočil. V ľavotočivej zákrute došlo k vzájomnému kontaktu, obaja jazdci ho však ustáli, Marquez si prvú pozíciu udržal a do cieľa už svojmu konkurentovi nedal žiadnu šancu.

Tretí na Silverstone skončil Talian Valentino Rossi. Vidí sa byť až neuveriteľné, že deväťnásobný majster sveta nikdy doteraz na Silverstone nestál na stupni víťazov, až 246. štart v kráľovskej triede premenil na tretí stupienok. Rossi tak šieste miesto na štartovom rošte vymenil za tretie v cieli. Hneď po štarte si poradil s Dani Pedrosom, neskôr aj s Polom Espargarom a Andreom Doviziosom. V závere pretekov odolal útokom Pedrosu, čo mu zaistilo miesto na stupni víťazov. Pedrosa bol v cieli štvrtý, Dovozioso piaty a Pol Espargaro šiesty.

2 Valentino Rossi
Talian Rossi takto prejavoval svoju radosť z tretieho miesta v pretekoch na Silverstone

V triede Moto2 sa z víťazstva tešil Španiel Esteve Rabat. Druhý bol Fín Mika Kallio a tretí ďalší Španiel Maverick Viňales.

Najslabšiu triedu Moto3 vyhral Španiel Alex Rins pred krajanom Alexom Marquezon a Talianom Batianinim. Líder tejto triedy Jack Miller z Austrálie bol až šiesty.

Ďalšie preteky seriálu sa pôjdu 14. septembra v Taliansku na okruhu v Misane pri Rimini. Vo svojej domovine by rád slávil úspech domáci pretekár Valentino Rossi. Po Silverstone povedal, že v Yamahe musia urobiť ďalší krok, aby v Misane mohli byť úspešní.

Výsledky Veľkej ceny Veľkej Británie

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda40:51,835 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+0,732 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+8,519
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+8,694
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati+9,238
6. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+24,746

Priebežné poradie (po 12 pretekoch z 18)

1. Marc Marquez288 bodov
2. Dani Pedrosa199
3. Valentino Rossi189
4. Jorge Lorenzo157
5. Andrea Dovizioso129
6. Aleix Espargaro92

Trieda Moto2

1. Esteve RabatŠpan./Kalex38:29,795 min
2. Mika KallioFín./Kalex+0,063 s
3. Maverick ViňalesŠpan./Kalex+0,203
4. Johann ZarcoFranc./Caterham Suter+2,774
5. Thomas LüthiŠvaj./Suter+8,029
6. Franco MorbidelliTal./Kalex+10,529

Priebežné poradie (po 12 pretekoch z 18)

1. Esteve Rabat233 bodov
2. Mika Kallio216
3. Maverick Viňales166
4. Dominique Ägerter123
5. Simone Corsi100
6. Thomas Lüthi92

Trieda Moto3

1. Alex RinsŠpan./Honda38:11,330 min
2. Alex MarquezŠpan./Honda+0,011 s
3. Enea BastianiniTal./KTM+0,072
4. Miguel OliveiraPortug./Mahindra+0,123
5. Jakub KornfeilČR/KTM+4,600
6. Jack MillerAustr./KTM+4,701

Priebežné poradie (po 12 pretekoch z 18)

1. Jack Miller179 bodov
2. Alex Marquez166
3. Alex Rins150
4. Efren Vazquez145
5. Romano Fenati135
6. Alexis Masbou125

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.