Marc Marquez vyhral aj VC Katalánska

Pondelok, 16 jún 2014

Dvadsaťjedenročný Španiel Marc Marquez je k nezastaveniu. Po predchádzajúcich šiestich víťazstvách vyhral po dramatickom závere aj siedme tohtoročné preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov najsilnejšej triedy MotoGP, domácu Veľkú cenu Katalánska. Zatiaľ nenašiel ani v jedných pretekoch premožiteľa, aj keď teraz na okruhu pri Barcelone mal k víťazstvu veľmi blízko Talian Valentino Rossi, ale aj Španiel Dani Pedrosa. Neodolali však mohutnému útoku mladého Marqueza. Rossi skončil druhý a tretí v cieli bol Pedrosa.

1 Marquez - Rossi - Pedrosa - Lorenzo
Marc Marquez (93) jazdí vo veľkom štýle. Vyhral pred Rossim (46) a Pedrosom (26).

Marquez ťahá šnúru siedmich tohtoročných víťazstiev od úvodnej Veľkej ceny Quataru z druhej polovice marca. Jeho dravému štýlu neodolal ani v Španielsku žiadny jazdec, aj keď teraz na okruhu Calalunya musel viac ako kedykoľvek doteraz bojovať o víťazstvo. Spočiatku síce viedol Španiel Lorenzo, ale toho hneď v úvodných kolách vystriedal na čele Talian Rossi. V závere pretekov sa na čele striedali Marquez, Pedrosa i Rossi, nakoniec však Marquez predsa len zvíťazil, a to aj napriek chybe v jednej zo zákrut.

Nové pre Marqueza v týchto pretekoch bolo, že neštartoval z pole position, tak ako vo všetkých predchádzajúcich vyhratých pretekoch v tomto roku. V kvalifikácii bol až tretí za Pedrosom a Lorenzom, kým Rossi štartoval až z piateho miesta. Dobrý štart oboch jazdcov na yamahách, Lorenza i Rossiho akoby zaskočili tak Marqueza ako aj Pedrosu z tímu Honda Repsol, nakoniec však predsa bola Honda s Marquezom bola rýchlejšia ako Rossiho Yamaha. Honda si po víťazstve na okruhu Catalunya odváža sté víťazstvo v najsilnejšej triede v novodobých dejinách veľkých cien.

Rossi, Marquez a Pedrosa udávali tempo počas celých pretekov. Prekvapujúci im nestačil Lorenzo, ktorý v uplynulej sezóne do posledných pretekoch zvádzal súboj o titul majstra sveta s Marquezom. Na domácej veľkej cene bol teraz Lorenzo štvrtý a jeho návrat do absolútnej špičky sa zatiaľ nekoná. Továrenské hondy a yamahy majú zatiaľ oproti zostatku sveta značný náskok. Nestačia im ani dve továrenské Ducati.

Karel Abraham, jediný zástupca Českej republiky v triede MotoGP, havaroval krátko po štarte a z pretekov odstúpil.

V priebežnom poradí vedie Marquez s náskokom 58 bodov pred Rossim, ktorý má na tretieho Pedrosu náskok 5 bodov. Štvrtý je Lorenzo, ktorý stráca na lídra Marqueza 97 bodov. Piate miesto si drží Talian Dovizioso a šiesty je Španiel Aleix Espargaro, kým jeho mladší brat Pol je siedmy. Ôsma priečka patrí Nemcovi Stefanovi Bradlovi.

Seriál cestných motocyklov bude pokračovať Veľkou cenou Holandska, ktorá sa pôjde netradične nie v nedeľu, ale v sobotu 28. júna na okruhu v Assene.