Marquez ďalej kraľuje, vyhral aj VC Španielska

Pondelok, 05 máj 2014

Ani štvrté preteky tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP nevyhral nikto iný ako mladý Španiel Marc Marquez na motocykli Honda. Druhý na prekvapenie skončil Talian Valentino Rossi na Yamahe a tretí ďalší Španiel a Marquezov partner z továrenského tímu Honda Dani Pedrosa. Španiel Jorge Lorenzo, jeden z najvážnejších kandidátov na titul majstra sveta, sa ani na domácej veľkej cene na okruhu v Jereze nepresadil a v cieli bol až štvrtý.

Rossi - Marquez - Pedrosa
Netradičná zostava na stupni víťazov Rossi – Marquez – Pedrosa. Rossi tu vystriedal Lorenza, ktorý akoby nemal formu, alebo jeho Yamaha nemá výkon a rýchlosť.

Štvrtá veľká cena, štvrté pole position na štarte a štvrté víťazstvo v pretekoch v triede MotoGP je bilancia španielskeho mladíka, ktorý iba druhý rok preteká v najsilnejšej triede. Ak sa mu nič mimoriadne neprihodí a Yamaha nepridá viac koní a vyššiu rýchlosť do svojho motocykla, potom Marquez bude ktovie ako dlho v tejto sezóne kraľovať.

Prekvapením v Jereze bolo, že počas celého prvého kola a približne aj do polovice druhého sa Marquez vo vedení striedal s Rossim, pričom to miestami vyzeralo, že Talian má nádej udržať sa vo vedení. Keď však potom Španiel znovu prevzal vedenie a po desatinkách zvyšoval svoj náskok, bolo jasné, že ovládol preteky.

Rossi si pred dvojicou Lorenzo – Pedrosa udržiaval mierny približne sekundový náskok, z ktorého ho jeho tímový partner z Yamahy ani Pedrosova Honda nemohli ohroziť. Keď však sedem kôl pred koncom Pedrosa úspešne zaútočil na tretiu pozíciu Lorenza a nebezpečne sa začal približovať Rossimu, vyzeralo to na veľký boj medzi Rossim a Pedrosom o druhú priečku na stupni víťazov. Rossi si však majstrovskou jazdou ako z čias svojej najväčšej slávy druhé miesto udržal. Tretí skončil Pedrosa a Lorenzo bol až štvrtý.

Piatu priečku od štartu až po cieľ si držal Talian Dovizioso, aj keď v závere na neho nepríjemne dobiedzali Španieli Bautista s Aleixom Espargarom i Brit Smith, ktorí prešli cieľom v jednej polsekunde. Tvrdo bojovali o ďalšie pozície Pol Espargaro, Stafan Bradl a Nicky Hayden, ktorí prešli cieľom na deviatom, desiatom a jedenástom mieste.

Brit Call Crutchlow po absencii v predchádzajúcich pretekoch kvôli zlomenému malíčku ruky mal tentoraz problémy s technikou svojho motocykla a už v treťom kole z pretekov odstúpil. Preteky nedokončil ani český zástupca Karel Abrahám, ktorý po páde v druhom kole jazdil ešte ďalších osem kôl, ale potom tiež odstúpil. Kvôli haváriám so šťastným koncom preteky nedokončili ani Američan Edwards, Talian Iannone, Francúz di Meglio a ďalší Talian Pirro.

Pozíciu priebežného lídra triedy MotoGP si suverénne drží s maximálnym počtom sto bodov za štyri víťazstvá Marc Marquez pred druhým Pedrosom (72 bodov) a tretím Rossim (61 b).

V kategórii Moto2 zvíťazil fínsky pretekár Mika Kallio (Kalex), v triede Moto3 bol najlepší Talian Romano Fenati na KTM.

Jazdci sa v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov najbližšie predstavia 18. mája na VC Francúzska na okruhu v Le Mans.

Výsledky Veľkej ceny Španielska

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda45:24,134 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+1,431 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+1,529
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+8,541
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati+27,494
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+27,606
7. Aleix EspargaroŠpan./Yamaha+27,917
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+27,947
9. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+29,419
10. Stefan BradlNem./Honda+32,872
11. Nicky HaydenUSA/Honda+35,490
12. Hiroshi AoyamaJap./Honda+40,083

Priebežné poradie (po 4 pretekoch z 18)

1. Marc Marquez100 bodov
2. Dani Pedrosa72
3. Valentino Rossi61
4. Andrea Dovizioso45
5. Jorge Lorenzo35
6. Stefan Bradl30
7. Aleix Espargaro30
8. Bradley Smith28
9. Andrea Iannone25
10. Pol Espargaro25
11. Nicky Hayden23
12. Hiroshi Aoyama19

Trieda Moto2

1. Mika KallioFín./Kalex44:56,004 min
2. Dominique AegerterŠvaj./Suter+2, 434 s
3. Jonas FolgerNem./Kalex+3,668

Priebežné poradie

1. Esteve RabatŠpan.83 bodov
2. Mika KallioFín.67
3. Maverick ViňalesŠpan.49

Trieda Moto3

1. Romano FenatiTal./KTM41:28,584 min
2. Efren VazquezŠpan./Honda+0,144 s
3. Alex RinsŠpan./Honda+0,147

Priebežné poradie

1. Jack MillerAustr.79 bodov
2. Romano FenatiTal.74
3. Efren VazquezŠpan.62

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.