Marquez ďalej kraľuje, vyhral aj VC Španielska

Pondelok, 05 máj 2014

Ani štvrté preteky tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP nevyhral nikto iný ako mladý Španiel Marc Marquez na motocykli Honda. Druhý na prekvapenie skončil Talian Valentino Rossi na Yamahe a tretí ďalší Španiel a Marquezov partner z továrenského tímu Honda Dani Pedrosa. Španiel Jorge Lorenzo, jeden z najvážnejších kandidátov na titul majstra sveta, sa ani na domácej veľkej cene na okruhu v Jereze nepresadil a v cieli bol až štvrtý.

Rossi - Marquez - Pedrosa
Netradičná zostava na stupni víťazov Rossi – Marquez – Pedrosa. Rossi tu vystriedal Lorenza, ktorý akoby nemal formu, alebo jeho Yamaha nemá výkon a rýchlosť.

Štvrtá veľká cena, štvrté pole position na štarte a štvrté víťazstvo v pretekoch v triede MotoGP je bilancia španielskeho mladíka, ktorý iba druhý rok preteká v najsilnejšej triede. Ak sa mu nič mimoriadne neprihodí a Yamaha nepridá viac koní a vyššiu rýchlosť do svojho motocykla, potom Marquez bude ktovie ako dlho v tejto sezóne kraľovať.

Prekvapením v Jereze bolo, že počas celého prvého kola a približne aj do polovice druhého sa Marquez vo vedení striedal s Rossim, pričom to miestami vyzeralo, že Talian má nádej udržať sa vo vedení. Keď však potom Španiel znovu prevzal vedenie a po desatinkách zvyšoval svoj náskok, bolo jasné, že ovládol preteky.

Rossi si pred dvojicou Lorenzo – Pedrosa udržiaval mierny približne sekundový náskok, z ktorého ho jeho tímový partner z Yamahy ani Pedrosova Honda nemohli ohroziť. Keď však sedem kôl pred koncom Pedrosa úspešne zaútočil na tretiu pozíciu Lorenza a nebezpečne sa začal približovať Rossimu, vyzeralo to na veľký boj medzi Rossim a Pedrosom o druhú priečku na stupni víťazov. Rossi si však majstrovskou jazdou ako z čias svojej najväčšej slávy druhé miesto udržal. Tretí skončil Pedrosa a Lorenzo bol až štvrtý.

Piatu priečku od štartu až po cieľ si držal Talian Dovizioso, aj keď v závere na neho nepríjemne dobiedzali Španieli Bautista s Aleixom Espargarom i Brit Smith, ktorí prešli cieľom v jednej polsekunde. Tvrdo bojovali o ďalšie pozície Pol Espargaro, Stafan Bradl a Nicky Hayden, ktorí prešli cieľom na deviatom, desiatom a jedenástom mieste.

Brit Call Crutchlow po absencii v predchádzajúcich pretekoch kvôli zlomenému malíčku ruky mal tentoraz problémy s technikou svojho motocykla a už v treťom kole z pretekov odstúpil. Preteky nedokončil ani český zástupca Karel Abrahám, ktorý po páde v druhom kole jazdil ešte ďalších osem kôl, ale potom tiež odstúpil. Kvôli haváriám so šťastným koncom preteky nedokončili ani Američan Edwards, Talian Iannone, Francúz di Meglio a ďalší Talian Pirro.

Pozíciu priebežného lídra triedy MotoGP si suverénne drží s maximálnym počtom sto bodov za štyri víťazstvá Marc Marquez pred druhým Pedrosom (72 bodov) a tretím Rossim (61 b).

V kategórii Moto2 zvíťazil fínsky pretekár Mika Kallio (Kalex), v triede Moto3 bol najlepší Talian Romano Fenati na KTM.

Jazdci sa v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov najbližšie predstavia 18. mája na VC Francúzska na okruhu v Le Mans.

Výsledky Veľkej ceny Španielska

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda45:24,134 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+1,431 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+1,529
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+8,541
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati+27,494
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+27,606
7. Aleix EspargaroŠpan./Yamaha+27,917
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+27,947
9. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+29,419
10. Stefan BradlNem./Honda+32,872
11. Nicky HaydenUSA/Honda+35,490
12. Hiroshi AoyamaJap./Honda+40,083

Priebežné poradie (po 4 pretekoch z 18)

1. Marc Marquez100 bodov
2. Dani Pedrosa72
3. Valentino Rossi61
4. Andrea Dovizioso45
5. Jorge Lorenzo35
6. Stefan Bradl30
7. Aleix Espargaro30
8. Bradley Smith28
9. Andrea Iannone25
10. Pol Espargaro25
11. Nicky Hayden23
12. Hiroshi Aoyama19

Trieda Moto2

1. Mika KallioFín./Kalex44:56,004 min
2. Dominique AegerterŠvaj./Suter+2, 434 s
3. Jonas FolgerNem./Kalex+3,668

Priebežné poradie

1. Esteve RabatŠpan.83 bodov
2. Mika KallioFín.67
3. Maverick ViňalesŠpan.49

Trieda Moto3

1. Romano FenatiTal./KTM41:28,584 min
2. Efren VazquezŠpan./Honda+0,144 s
3. Alex RinsŠpan./Honda+0,147

Priebežné poradie

1. Jack MillerAustr.79 bodov
2. Romano FenatiTal.74
3. Efren VazquezŠpan.62

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5