Marquez zvíťazil v Malajzii a už má titul

Pondelok, 27 október 2014

Dvadsaťjedenročný Španiel Marc Marquez mohol už pred týždňom potvrdiť svoje líderstvo v kráľovskej triede MotoGP v prestížnom seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov a pretaviť ho do druhého titulu majstra sveta. Ale keďže v Austrálii spadol z vedúcej priečky, termín ustanovenia nového kráľa sa odložil o týždeň do Malajzie. Tu Marquez vyhral a je už istým majstrom sveta pre tento rok. V Malajzii druhý skončil Talian Valentino Rossi a tretí Španiel Jorge Lorenzo.

1 Rossi - Marquez
Boj o líderskú pozíciu v pretekoch na VC Malajzie medzi Rossim (46) a Marquezom (93)

Preteky v Sepangu sa veľmi dobre vyvíjali pre Valentina Rossiho, ktorý po double, víťazstvách v Japonsku a Austrálii, by hatrikom rád potvrdil svoj návrat tam, kde pred pár rokmi suverénne vládol. Aj keď kvalifikáciu nemal najlepšiu a bol v nej až ôsmy, už na konci prvého kola jazdil na štvrtej priečke. V treťom kole bol už tretí a vo štvrtom druhý za tímovým partnerom z Yamahy, Španielom Lorenzom. Potom trpezlivo hľadal priestor, kde by na Španielovo vedúce postavenie zaútočil. Ten moment prišiel 11 kôl pred koncom pretekov. Našiel skulinku a predral sa na líderskú pozíciu.

Za dvojicou Rossi a Lorenzo bol doslova nalepený Marc Marquez, ktorý hneď po tom, ako sa Rossi usadil na vedúcej priečke, úspešne zaútočil na Lorenza a v nasledujúcom kole využil malú chybičku Rossiho, keď bol na brzdách "dlhý". Rossi potom striehol na možnosť ako sa znovu dostať na čelo pretekov, ale Marquez mu nedal žiadnu šancu. Mladý Španiel vyhral v poradí už dvanáste preteky v tejto sezóne a vyrovnal tak rekord Austrálčana Doohana. Rossi strácal na Marqueza v cieli 2,5 a tretí Lorenzo 3,5 sekundy.

Zaujímavé boje zvádzali aj jazdci o ďalšie pozície. Talian Dovizioso jazdil dlho na štvrtom mieste, ale ku koncu pretekov mal problémy s motocyklom a klesol až na ôsme miesto. Na štvrtom, piatom a šiestom mieste sa umiestnili Nemec Bradl, Brit Smith a Španiel Pol Espargaro. Jeho brat Alex vypadol tri kolá pred koncom, podobne aj jeho krajan Bautista, zrejme po vzájomnej kolízii.

Spolu preteky nedokončilo až osem pretekárov, všetci po pádoch. Pád už v treťom kole mal aj Španiel Pedrosa, nasadol však na motocykel a pokračoval, aby potom znovu spadol a z pretekov odstúpil. Podobne to bolo aj Japoncom Aoyamom, ktorý po páde tiež pokračoval v pretekoch, ale došiel do cieľa a bol jedenásty. Spadli aj Američan Hayden, Čech Karel Abraham (štvrté preteky po sebe), de Angelis (San Remo), Brit Crutchlow a Talian Petrucci. Pre zranenie zápästia ruky z tréningu na preteky nenastúpil Talian Andrea Iannone.

2 Marquez - radost v cielil
Marc Marquez takto oslávil svoje víťazstvo v Malajzii a už druhý titul majstra sveta

Rossi si veľmi prial v Malajzii vyhrať. Okruh v Sepangu pozná veľmi dobre a rád na ňom jazdí. Predviedol to aj tentoraz, na víťazstvo to však bolo málo. Ale na pódiu za druhé miesto usmievavý Valentino stál. Už po 159 krát v kariére. Po prvý raz pred 18 rokmi, v roku 1996, vtedy ešte v triede do 125 cm³.

Triedu Moto2 vyhral Španiel Viňales, istým majstrom sveta (v predstihu) pre tento rok je však tiež Španiel, ale Esteve Rabat, ktorý v Malajzii skončil tretí.

Najslabšiu triedu Moto3 vyhral Španiel Vasquez, druhý bol Austrálčan Miller a tretí Španiel Rins. O titule sa rozhodne medzi Alexom Marquezom mladším brata Marca, majstra sveta z MotoGP, ktorému na krk šliape Austrálčan Miller, keď stráca na neho len 11 bodov.

Seriál cestných motocyklov uzavrú preteky vo Valencii 9. novembra.