Moto GP: opäť žiaril Rossi

Štvrtok, 10 september 2009

Talian Valentino Rossi opäť žiaril. Vyhral kvalifikáciu na motocyklovú Veľkú cenu San Marina a v pretekoch sa predviedol v plnej paráde, ukázal veľa (určite nie všetko – súperi ho k tomu nedonútili) zo svojho umenia a vyhral v kráľovskej triede Moto GP pred svojim najväčším rivalom Španielom Jorge Lorenzom. Tretí skončil ďalší Španiel Dani Pedrosa.

Valentino Rossi
Valentino Rossi opäť exceloval - tentoraz na Veľkej cene San Marina na okruhu Misano

V cieli namerala Rossimu časomiera dva a pol sekundový náskok pred Lorenzom a dvanásť a pol sekúnd pred Pedrosom. Rossiho jazda pôsobila suverénne, hoci samotný Rossi nehodnotil preteky ako jednoduché. Víťazstvom si vylepšil náladu po vcelku nešťastnom páde v Indianopolis, po ktorom už v pretekoch nepokračoval a z 50 bodov sa jeho náskok znížil na polovicu. Teraz si pozíciu na čele priebežného poradia vylepšil a vedie s náskokom 30 bodov pred Lorenzom. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte štvoro pretekov a až po nich bude známy nový majster sveta. Rád by ním bol opäť Rossi. Vyjde mu to?

V dramatických pretekoch v triede do 250 cm³ vyhral Španiel Hector Barbera, keď v závere pretekov zrýchlil a dostal sa pred dvojicu Pasini a Bautista a vypálil im rybník.

Dramatický záver mali preteky v najslabšej triede do 125 cm³, keď krátko pred cieľom Fín Andrea Iannone doslova zostrelil dovtedy vedúceho jazdca Pola Espargara, obaja spadli a z víťazstva sa potom tešil Julian Simon. Dovtedy štvrtý a piaty Nicolas Terol a Bradley Smith si po páde vedúcej dvojice tiež polepšili a skončili na druhom a treťom mieste.

Svoje premiérové preteky v triede do 125 cm³ v seriáli majstrovstiev sveta absolvoval v San Marine mladý a nádejný Slovák Jakub Jantulík a skončil na 26. mieste.