MotoGP Brno: suverénny Stoner

Pondelok, 15 august 2011

Austrálčan Casey Stoner, líder priebežného poradia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP, potvrdil aj v Brne na Veľkej cene Českej republiky skvelú formu a vyhral preteky najsilnejšej triedy. Druhý v cieli bol Talian Andrea Dovozioso a tretí prekvapujúco jeho krajan Marco Simoncelli.

Casey Stoner
Casey Stoner, neskorší víťaz kráľovskej triedy MotoGP v Brne, v sprievode manželky

Prví traja v cieli sedlali motocykle Honda, čo svedčí o tom, že značka najväčšieho motocyklového výrobcu na svete ovládla majstrovstvá sveta v kráľovskej triede. A to ešte nedojazdil jeden z veľkých favoritov na víťazstvo v Brne, Španiel Dani Pedrosa, víťaz kvalifikácie, ktorý vypadol z prvého miesta po páde už v ôsmom kole pretekov. Takže úspech motocyklov Honda mohol byť ešte výraznejší.

Pády sa nevyhli ani ďalším jazdcom. Po Pedrosovi mal pád v 12. kole Brit Crutchlow, v 18. kole padol český jazdec Karel Abrahám a posledným jazdcom, ktorý nedokončil preteky pre pád bol Španiel Bautista. Všetky pády sa našťastie skončili bez zranení.

Najlepší štart mal majster štartov, malý a ľahký Dani Pedrosa a dostal sa na čelo. Keď v ôsmom kole Španiel po páde vypadol, vedenie prevzal Austrálčan Stoner a svoj náskok neustále zvyšoval. Na druhé miesto sa prebojoval Andrea Dovizioso a tretí jazdil Lorenzo, ktorý v úvode pretekov krátky čas aj viedol. Neskôr však jeho Yamaha neodolala Simoncelliho Honde a minuloročný majster sveta klesol na štvrtú priečku. Poradie sa potom až do cieľa nezmenilo a Simoncelli sa tak tešil zo svojho prvého pódiového umiestnenia v triede MotoGP.

Motocykle Ducati, ani Valentino Rossi ani Nicky Hayden sa v Brne nepresadili. Potom, čo sa im príliš nedarilo v kvalifikácii, podobne si viedli aj v pretekoch. Rossi jazdil väčšiu časť pretekov za Američanom Spiesom (Honda), ktorý bol v cieli piaty, Rossi hneď za ním šiesty a Hayden siedmy. Na Haydna sa ku koncu pretekov nebezpečne tlačil druhý Američan Colin Edwards i Japonec Aoyama, v cieli však boli až na 8. a 9. mieste. Prvú desiatku uzatváral Španiel Barbera.

V triede Moto 2 zvíťazil po veľkom boji Talian Andrea Iannone na motocykli Suter. Za ním prišli do cieľa Španiel Marc Marquez (Suter) a Nemec Stefan Bradl na motocykli Kalex.

Preteky v triede 125 cm³ vyhral Nemec Sandro Cortese na Aprilii pred Francúzom Johannom Zarcom na Derbi a tretím Albertom Moncayom na Derbi. Český jazdec Jakub Kornfeil bol v cieli na 7. mieste. Slovenský pretekár Jakub Jantulík sa na preteky nekvalifikoval.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov bude mať pokračovanie 28. augusta na okruhu Indianopolis v USA.

Výsledky VC Českej republiky

Trieda MotoGP

1. Casey StonerAus./Honda43:16,796 min
2. Andrea DoviziosoTal./Honda+ 6,532 s
3. Marco SimoncelliTal./Honda+ 7,792
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 8,513
5. Ben SpiesUSA/Yamaha+ 10,186
6. Valentino RossiTal./Ducati+ 12,632
7. Nicky HaydenUSA/Ducati+ 23,037
8. Colin EdwardsUSA/Yamaha+ 24,189
9. Hiroshi AojamaJap./Honda+ 25,202
10. Hector BarberaŠpan./Ducati+ 36,566

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 18 pretekov)

1. Casey Stoner218 bodov
2. Jorge Lorenzo186
3. Andrea Dovizioso163
4. Valentino Rossi118
5. Dani Pedrosa110
6. Ben Spies109
7. Nicky Hayden103
8. Marco Simoncelli76
9. Colin Edwards75
10. Hiroshi Aojama70

Trieda Moto 2

1. Andrea IannoneTal./Suter41:13,255 min
2. Marc MarquezŠpan./Suter+ 0,161 s
3. Stefan BradlNem./Kalex+ 0,407

Trieda 125cm³

1. Sandro CorteseNem./Aprilia40.59,229 min
2. Johann ZarcoFranc./Derbi+ 0,397 s
3. Alberto MoncayoŠpan./Aprilia+ 10,773

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.