MotoGP: Marquez opäť nenašiel premožiteľa

Utorok, 24 september 2019

Španielsky obhajca titulu majstra sveta najsilnejšej triedy MotoGP znovu nenašiel premožiteľa a Veľkú cena Aragónska, štrnáste preteky majstrovstiev sveta cestných motocyklov, vyhral suverénne spôsobom štart – cieľ. Druhý skončil Talian Andrea Dovizioso a tretí Austrálčan Jack Miller.

Marc-Marquez

Marc Marquez vyhral kvalifikáciu a z prvého miesta na štarte bol prvý už v prvej zákrute a pred seba nepustil nikoho až po cieľovú čiaru. Na ďalších priečkach za vedúcim Marquezom sa striedavo menili jazdci z najužšej svetovej špičky, hlavne mladšia generácia jazdcov, ktorí sú v kráľovskej triede nováčikovia alebo v nej jazdia druhú či tretiu sezónu.

Dravci ako Francúz Quartararo či Španiel Rins, alebo ostrieľanejší Španiel Viňales, Brit Crutchlow alebo starší kozáci Dovizioso a Rossi z Talianska sa srdnato bili o ďalšie pozície za Marquezom, ktorý svoj náskok postupne zvyšoval a v cieli bol skôr o takmer päť sekúnd pred svorkou, ktorú na cieľovú pásku doviedol Dovizioso.

Dovizioso, desiaty v kvalifikácii, sa postupne prepracovával dopredu. Keď bol štvrtý, myslel na stupne víťazov. V závere pretekov, keď Maverick Viňales mal už takmer isté druhé miesto a Jack Miller tretie, Dovizioso dokázal zo svojej Ducati vydolovať vyššiu rýchlosť a začal veriť, že môže byť v cieli aj druhý.

Dovizioso silne finišoval a dostal sa pred Millera i Viňalesa a v cieli bol za víťazným Marquezom. Viňales neodolal ani Millerovi, ktorý skončil tretí, takže aj keď sa tu medaily nerozdávajú, tá zemiaková prischla Viňalesovi. Quartararo, ktorý v prvých kolách urputne útočil na Marquezovo vedúce postavenie, bol v cieli piaty a Rossi šiesty.

Po zranení absolvoval Španiel Lorenzo už druhé preteky. Stále nie je s Hondou ako má Marquez, vo svojej koži a bývalý dvojnásobný majster sveta triedy MotoGP nemá dobré výsledky. Teraz v Aragónsku skončil na predposlednom 20. mieste so stratou takmer 47 sekúnd na víťazného Marqueta. Čech Karel Abraham obsadil 18. miesto.

Marquez víťazstvom v Aragónsku zvýšil svoj náskok (má 300 bodov)na čele priebežného poradia na druhého Doviziosa (202 b) na 98 bodov a mieri k ďalšiemu, v poradí už šiestemu titulu majstra sveta v triede MotoGP (ďalšie dva tituly má z tried Moto2 a do 125 cm³). Tretí je Rins (156 b), štvrtý Petrucci (155 b), piaty Viňales (147 b) a šiesty Rossi (137 b).

Rossi, ktorý pred tromi rokmi mal desiaty titul na dosah, nedosiahol naň, a aj keď je naďalej skvelým jazdcom, tých deväť titulov o desiaty už 40-ročný Talian pravdepodobne nerozšíri.

Nasledujúcim v poradí už pätnástym podujatím seriálu bude Veľká cena Thajska 6. októbra.

waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.