MotoGP: Marquez opäť nenašiel premožiteľa

Utorok, 24 september 2019

Španielsky obhajca titulu majstra sveta najsilnejšej triedy MotoGP znovu nenašiel premožiteľa a Veľkú cena Aragónska, štrnáste preteky majstrovstiev sveta cestných motocyklov, vyhral suverénne spôsobom štart – cieľ. Druhý skončil Talian Andrea Dovizioso a tretí Austrálčan Jack Miller.

Marc-Marquez

Marc Marquez vyhral kvalifikáciu a z prvého miesta na štarte bol prvý už v prvej zákrute a pred seba nepustil nikoho až po cieľovú čiaru. Na ďalších priečkach za vedúcim Marquezom sa striedavo menili jazdci z najužšej svetovej špičky, hlavne mladšia generácia jazdcov, ktorí sú v kráľovskej triede nováčikovia alebo v nej jazdia druhú či tretiu sezónu.

Dravci ako Francúz Quartararo či Španiel Rins, alebo ostrieľanejší Španiel Viňales, Brit Crutchlow alebo starší kozáci Dovizioso a Rossi z Talianska sa srdnato bili o ďalšie pozície za Marquezom, ktorý svoj náskok postupne zvyšoval a v cieli bol skôr o takmer päť sekúnd pred svorkou, ktorú na cieľovú pásku doviedol Dovizioso.

Dovizioso, desiaty v kvalifikácii, sa postupne prepracovával dopredu. Keď bol štvrtý, myslel na stupne víťazov. V závere pretekov, keď Maverick Viňales mal už takmer isté druhé miesto a Jack Miller tretie, Dovizioso dokázal zo svojej Ducati vydolovať vyššiu rýchlosť a začal veriť, že môže byť v cieli aj druhý.

Dovizioso silne finišoval a dostal sa pred Millera i Viňalesa a v cieli bol za víťazným Marquezom. Viňales neodolal ani Millerovi, ktorý skončil tretí, takže aj keď sa tu medaily nerozdávajú, tá zemiaková prischla Viňalesovi. Quartararo, ktorý v prvých kolách urputne útočil na Marquezovo vedúce postavenie, bol v cieli piaty a Rossi šiesty.

Po zranení absolvoval Španiel Lorenzo už druhé preteky. Stále nie je s Hondou ako má Marquez, vo svojej koži a bývalý dvojnásobný majster sveta triedy MotoGP nemá dobré výsledky. Teraz v Aragónsku skončil na predposlednom 20. mieste so stratou takmer 47 sekúnd na víťazného Marqueta. Čech Karel Abraham obsadil 18. miesto.

Marquez víťazstvom v Aragónsku zvýšil svoj náskok (má 300 bodov)na čele priebežného poradia na druhého Doviziosa (202 b) na 98 bodov a mieri k ďalšiemu, v poradí už šiestemu titulu majstra sveta v triede MotoGP (ďalšie dva tituly má z tried Moto2 a do 125 cm³). Tretí je Rins (156 b), štvrtý Petrucci (155 b), piaty Viňales (147 b) a šiesty Rossi (137 b).

Rossi, ktorý pred tromi rokmi mal desiaty titul na dosah, nedosiahol naň, a aj keď je naďalej skvelým jazdcom, tých deväť titulov o desiaty už 40-ročný Talian pravdepodobne nerozšíri.

Nasledujúcim v poradí už pätnástym podujatím seriálu bude Veľká cena Thajska 6. októbra.

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5