MotoGP: Marquez víťazí desiaty raz v rade

Utorok, 12 august 2014

Veľkú cenu Indianopolis, desiate preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, vyhral v najsilnejšej triede MotoGP Španiel Marc Marquez, druhý bol jeho krajan Jorge Lorenzo a tretí Talian Valentino Rossi. Marquez tak znovu potvrdil svoju suverenity a talent, keď z desiatich podujatí vyhral všetky a ani raz v nich nenašiel premožiteľa.

1 Marc Marquez a Jorge Lorenzo
Španiel Marc Marquez zvíťazil desiaty raz v tohtoročnom seriáli v triede MotoGP

Ani desiate podujatie tohtoročného seriálu cestných motocyklových pretekov v triede MotoGP nemá iného víťaza než Španiela Marca Marqueza. Aktuálny majster sveta vyhral všetkých desať veľkých cien a suverénne vedie aj v pribežnom poradí s náskokom 89 bodov pred krajanom Danim Pedrosom a pred tretím Talianom Rossim o 93 bodov.

Marquez i Pedrosa jazdia na továrenských strojoch Honda, ktoré výkonmi i rýchlosťou prevyšujú ostatné stroje a výsledky hovoria o prevahe týchto japonských motocyklov. Výkonom sa obom jazdcom približuje len Talian Rossi a v poslednom čase aj Španiel Lorenzo. Práve Lorenzo a Rossi boli v Indianopolise tými, ktorí mohli Marqueza ohroziť. Lorenzovi chýbali k tomu len dve sekundy a Rossi bol v cieli pomalší o vyše šesť a pol sekundy.

Aj keď Marquez ako zvyčajne vyhral kvalifikáciu a štartoval z prvej pozície, už v prvej zákrute bol pred ním Talian Dovizioso, ale v ďalšej už legenda Rossi. Na konci prvého kola bol prvý Rossi, druhý Dovizioso a tretí ďalší Talian Iannone. Na ďalších miestach potom Marquez, Lorenzo a Pedrosa. Škoda, že potom v ďalšom priebehu pretekov sa dostali do kontaktu Rossi s Doviziosom, čo uľahčilo Marquezovi prebojovať sa do čela, podobne aj Lorenzovi dostať sa na druhú priečku.

2 Valentino Rossi
Valentino Rossi po návrate k Yamahe patrí znovu k svetovej špičke v triede MotoGP

V ďalšom priebehu a po chybe Marqueza prešiel do vedenia opäť Rossi, ale Marquez zaútočil a znovu sa dostal pred yamahy Rossiho i Lorenza, vedenie si už ustrážil a zvíťazil. Štvrtý v cieli bol Dani Pedrosa, piaty Španiel Pol Espargaro a šiesty britský jazdec Bradley Smith. Český pretekár Karel Abraham skončil na jedenástom mieste.

"S tretím miestom som spokojný. Viedol som dvakrát, bojoval som s Marcom i Jorgom, ale dnes na dvoch či troch miestach boli silnejší ako ja. Ale i tak som si preteky užíval. Vrátil som sa na pódium a to je dobré" zhodnotil svoje účinkovanie v amerických pretekoch Valentino Rossi.

Najbližším podujatím seriálu cestných motocyklových majstrovstiev sveta bude už 17. augusta Veľká cena Českej republiky na Masarykovom okruhu v Brne. Brno Rossimu sedí, takže by mohol po dlhšom čase aj vyhrať. Uvidíme, už o necelý týždeň.

Výsledky Veľkej ceny Indianapolisu

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda42:07,041 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+1,803 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+6,558
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+10,016
5. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+17,807
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+19,604

Priebežné poradie (po 10 pretekoch z 18)

1. Marc Márquez250 bodov
2. Dani Pedrosa161
3. Valentino Rossi157
4. Jorge Lorenzo117
5. Andrea Dovizioso108
6. Pol Espargaro78

Trieda Moto2

1. Mika KallioFín./Kalex26:7,410 min
2. Maverick ViňalesŠpan./Kalex26:08,790
3. Dominique ÄgerterŠvaj./Suter26:09,106

Priebežné poradie

1. Esteve RabatŠpan./Kalex183 bodov
2. Mika KallioFín./Kalex176
3. Maverick ViňalesŠpan./Kalex140

Trieda Moto3

1. Efren VazquezŠpan./Honda39:12,977 min
2. Romano FenatiTal./KTM39:13,042
3. Jack MillerAustr./KTM39:13,196

Priebežné poradie

1. Jack MillerAus./KTM158 bodov
2. Álex MárquezŠpan./Honda137
3. Efrén VázquezŠpan./Honda133

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.