MotoGP: Marquez víťazí desiaty raz v rade

Utorok, 12 august 2014

Veľkú cenu Indianopolis, desiate preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, vyhral v najsilnejšej triede MotoGP Španiel Marc Marquez, druhý bol jeho krajan Jorge Lorenzo a tretí Talian Valentino Rossi. Marquez tak znovu potvrdil svoju suverenity a talent, keď z desiatich podujatí vyhral všetky a ani raz v nich nenašiel premožiteľa.

1 Marc Marquez a Jorge Lorenzo
Španiel Marc Marquez zvíťazil desiaty raz v tohtoročnom seriáli v triede MotoGP

Ani desiate podujatie tohtoročného seriálu cestných motocyklových pretekov v triede MotoGP nemá iného víťaza než Španiela Marca Marqueza. Aktuálny majster sveta vyhral všetkých desať veľkých cien a suverénne vedie aj v pribežnom poradí s náskokom 89 bodov pred krajanom Danim Pedrosom a pred tretím Talianom Rossim o 93 bodov.

Marquez i Pedrosa jazdia na továrenských strojoch Honda, ktoré výkonmi i rýchlosťou prevyšujú ostatné stroje a výsledky hovoria o prevahe týchto japonských motocyklov. Výkonom sa obom jazdcom približuje len Talian Rossi a v poslednom čase aj Španiel Lorenzo. Práve Lorenzo a Rossi boli v Indianopolise tými, ktorí mohli Marqueza ohroziť. Lorenzovi chýbali k tomu len dve sekundy a Rossi bol v cieli pomalší o vyše šesť a pol sekundy.

Aj keď Marquez ako zvyčajne vyhral kvalifikáciu a štartoval z prvej pozície, už v prvej zákrute bol pred ním Talian Dovizioso, ale v ďalšej už legenda Rossi. Na konci prvého kola bol prvý Rossi, druhý Dovizioso a tretí ďalší Talian Iannone. Na ďalších miestach potom Marquez, Lorenzo a Pedrosa. Škoda, že potom v ďalšom priebehu pretekov sa dostali do kontaktu Rossi s Doviziosom, čo uľahčilo Marquezovi prebojovať sa do čela, podobne aj Lorenzovi dostať sa na druhú priečku.

2 Valentino Rossi
Valentino Rossi po návrate k Yamahe patrí znovu k svetovej špičke v triede MotoGP

V ďalšom priebehu a po chybe Marqueza prešiel do vedenia opäť Rossi, ale Marquez zaútočil a znovu sa dostal pred yamahy Rossiho i Lorenza, vedenie si už ustrážil a zvíťazil. Štvrtý v cieli bol Dani Pedrosa, piaty Španiel Pol Espargaro a šiesty britský jazdec Bradley Smith. Český pretekár Karel Abraham skončil na jedenástom mieste.

"S tretím miestom som spokojný. Viedol som dvakrát, bojoval som s Marcom i Jorgom, ale dnes na dvoch či troch miestach boli silnejší ako ja. Ale i tak som si preteky užíval. Vrátil som sa na pódium a to je dobré" zhodnotil svoje účinkovanie v amerických pretekoch Valentino Rossi.

Najbližším podujatím seriálu cestných motocyklových majstrovstiev sveta bude už 17. augusta Veľká cena Českej republiky na Masarykovom okruhu v Brne. Brno Rossimu sedí, takže by mohol po dlhšom čase aj vyhrať. Uvidíme, už o necelý týždeň.

Výsledky Veľkej ceny Indianapolisu

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda42:07,041 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+1,803 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+6,558
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+10,016
5. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+17,807
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+19,604

Priebežné poradie (po 10 pretekoch z 18)

1. Marc Márquez250 bodov
2. Dani Pedrosa161
3. Valentino Rossi157
4. Jorge Lorenzo117
5. Andrea Dovizioso108
6. Pol Espargaro78

Trieda Moto2

1. Mika KallioFín./Kalex26:7,410 min
2. Maverick ViňalesŠpan./Kalex26:08,790
3. Dominique ÄgerterŠvaj./Suter26:09,106

Priebežné poradie

1. Esteve RabatŠpan./Kalex183 bodov
2. Mika KallioFín./Kalex176
3. Maverick ViňalesŠpan./Kalex140

Trieda Moto3

1. Efren VazquezŠpan./Honda39:12,977 min
2. Romano FenatiTal./KTM39:13,042
3. Jack MillerAustr./KTM39:13,196

Priebežné poradie

1. Jack MillerAus./KTM158 bodov
2. Álex MárquezŠpan./Honda137
3. Efrén VázquezŠpan./Honda133

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.