MotoGP: Marquez víťazí desiaty raz v rade

Utorok, 12 august 2014

Veľkú cenu Indianopolis, desiate preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, vyhral v najsilnejšej triede MotoGP Španiel Marc Marquez, druhý bol jeho krajan Jorge Lorenzo a tretí Talian Valentino Rossi. Marquez tak znovu potvrdil svoju suverenity a talent, keď z desiatich podujatí vyhral všetky a ani raz v nich nenašiel premožiteľa.

1 Marc Marquez a Jorge Lorenzo
Španiel Marc Marquez zvíťazil desiaty raz v tohtoročnom seriáli v triede MotoGP

Ani desiate podujatie tohtoročného seriálu cestných motocyklových pretekov v triede MotoGP nemá iného víťaza než Španiela Marca Marqueza. Aktuálny majster sveta vyhral všetkých desať veľkých cien a suverénne vedie aj v pribežnom poradí s náskokom 89 bodov pred krajanom Danim Pedrosom a pred tretím Talianom Rossim o 93 bodov.

Marquez i Pedrosa jazdia na továrenských strojoch Honda, ktoré výkonmi i rýchlosťou prevyšujú ostatné stroje a výsledky hovoria o prevahe týchto japonských motocyklov. Výkonom sa obom jazdcom približuje len Talian Rossi a v poslednom čase aj Španiel Lorenzo. Práve Lorenzo a Rossi boli v Indianopolise tými, ktorí mohli Marqueza ohroziť. Lorenzovi chýbali k tomu len dve sekundy a Rossi bol v cieli pomalší o vyše šesť a pol sekundy.

Aj keď Marquez ako zvyčajne vyhral kvalifikáciu a štartoval z prvej pozície, už v prvej zákrute bol pred ním Talian Dovizioso, ale v ďalšej už legenda Rossi. Na konci prvého kola bol prvý Rossi, druhý Dovizioso a tretí ďalší Talian Iannone. Na ďalších miestach potom Marquez, Lorenzo a Pedrosa. Škoda, že potom v ďalšom priebehu pretekov sa dostali do kontaktu Rossi s Doviziosom, čo uľahčilo Marquezovi prebojovať sa do čela, podobne aj Lorenzovi dostať sa na druhú priečku.

2 Valentino Rossi
Valentino Rossi po návrate k Yamahe patrí znovu k svetovej špičke v triede MotoGP

V ďalšom priebehu a po chybe Marqueza prešiel do vedenia opäť Rossi, ale Marquez zaútočil a znovu sa dostal pred yamahy Rossiho i Lorenza, vedenie si už ustrážil a zvíťazil. Štvrtý v cieli bol Dani Pedrosa, piaty Španiel Pol Espargaro a šiesty britský jazdec Bradley Smith. Český pretekár Karel Abraham skončil na jedenástom mieste.

"S tretím miestom som spokojný. Viedol som dvakrát, bojoval som s Marcom i Jorgom, ale dnes na dvoch či troch miestach boli silnejší ako ja. Ale i tak som si preteky užíval. Vrátil som sa na pódium a to je dobré" zhodnotil svoje účinkovanie v amerických pretekoch Valentino Rossi.

Najbližším podujatím seriálu cestných motocyklových majstrovstiev sveta bude už 17. augusta Veľká cena Českej republiky na Masarykovom okruhu v Brne. Brno Rossimu sedí, takže by mohol po dlhšom čase aj vyhrať. Uvidíme, už o necelý týždeň.

Výsledky Veľkej ceny Indianapolisu

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda42:07,041 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+1,803 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+6,558
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+10,016
5. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+17,807
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+19,604

Priebežné poradie (po 10 pretekoch z 18)

1. Marc Márquez250 bodov
2. Dani Pedrosa161
3. Valentino Rossi157
4. Jorge Lorenzo117
5. Andrea Dovizioso108
6. Pol Espargaro78

Trieda Moto2

1. Mika KallioFín./Kalex26:7,410 min
2. Maverick ViňalesŠpan./Kalex26:08,790
3. Dominique ÄgerterŠvaj./Suter26:09,106

Priebežné poradie

1. Esteve RabatŠpan./Kalex183 bodov
2. Mika KallioFín./Kalex176
3. Maverick ViňalesŠpan./Kalex140

Trieda Moto3

1. Efren VazquezŠpan./Honda39:12,977 min
2. Romano FenatiTal./KTM39:13,042
3. Jack MillerAustr./KTM39:13,196

Priebežné poradie

1. Jack MillerAus./KTM158 bodov
2. Álex MárquezŠpan./Honda137
3. Efrén VázquezŠpan./Honda133

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.