MotoGP: Nevídaná chyba premiešala poradie v cieli

Pondelok, 04 apríl 2016

Veľká bitka medzi Španielom Marcom Marquezom na Honde a Talianom Valentinom Rossim na Yamahe na okruhu Termas de Rio Honda v provincii Santiago del Estero predznamenávala na Veľkej cene Argentíny v triede MotoGP majstrovstiev sveta cestných motocyklov zaujímavý a napínavý súboj až do posledných metrov. Ako veľké bolo potom sklamanie 60 tisíc divákov v hľadisku, keď v druhej polovici pretekov Rossi, ich miláčik, začal zaostávať a Marc Marquez neustále zvyšoval som náskok, aby potom v cieli bol skôr o viac ako sedem a pol sekundy pred Rossim.

1 Andrea Iannone
Andrea Iannone je rýchly, ale často aj nebezpečne tvrdý továrenský jazdec Ducati

Tretí skončil ďalší Španiel Dani Pedrosa po tom, ako na druhom a treťom mieste jazdiaci Taliani Dovizioso a Iannone ako tímoví partneri továrenského tímu Ducati do seba narazili ako dva rozzúrené barany. Neskutočná a málo nevídaná situácia sa stala v predposlednej zákrute posledného kola, hádam len pár desiatok metrov od cieľa.

Dovizioso jazdil na druhej pozícii a Iannone ho z tretej priečky "nabral na rohy". Dovizioso si išiel svoju stopu, náraz však neustál a obaja skončili na zemi. Rossi si tak pohodlne išiel do cieľa po body za druhé miesto a Pedrosa, ktorý mal v ten moment stratu pol minúty, prešiel neohrozene cieľom na pódiovom treťom mieste. Štvrtý v cieli Eugene Laverty zo Severného Írska získal v Argentíne životný úspech a bol najlepším nezávislým jazdcom.

Zvláštnosťou pretekov triedy MotoGP bolo, že v ich polovici museli jazdci zájsť do depa a povinne vymeniť motocykle, pretože deň predtým Britovi Reddingovi explodovala zadná pneumatika a nezistil sa presný dôvod prečo sa tak stalo. Riešením teda bola výmena motocyklov približne v polovici pretekov a ich skrátenie na 20 kôl z pôvodných 25 okruhov.

001
Fenomenálny deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi skončil v Argentíne druhý

Do výmeny motocyklov zvádzali Marquez a Rossi veľký boj o vedenie v pretekoch. Pred zachádzkou do depa bol Marquez veľmi tesne pred Rossim. Výmena vyšla lepšie Marquezovi a pred Rossiho sa dostal jazdec, ktorý v depe ešte nebol a veľmi spomalil Taliana. Marquez toho využil a získal takmer 4-sekundový náskok, ktorý potom ešte zvyšoval.

Rossi to po pretekoch zdôvodnil tak, že po výmene mu druhý motocykel "nesadol" a necítil sa na ňom isto. Marquez výmenu motocykla hodnotil opačne: že ten po výmene mu lepšie sadol a cítil sa na ňom komfortne.

V Argentíne nebol vo svojej koži Španiel a úradujúci majster sveta Lorenzo. Hneď po štarte sa začal prepadávať dozadu a v piatom kole spadol a v pretekoch už nepokračoval. Pád mali aj Call Crutchlow, Yonny Hernandez a výborne jazdiaci Loris Baz. Spadol aj Aleix Espargaro, ale ten v pretekoch pokračoval a skončil jedenásty.

002
Továrenskí jazdci Ducati Iannona (29) a Doviziosom(04) v Argentíne v tesnom závese. Sú dobrí kamerati, ale keď si nasadia prilbu a sadnú na motocykel, nepoznajú brata.

Tesne pred cieľom, čo sme už spomínali, po vzájomnej kolízii spadli Davozioso a Iannone. Dovizioso ešte prešiel cieľom na 13. mieste, keď tam svoj motocykel dotlačil a získal tri body, Iannone však cieľom neprešiel.

Po dvoch pretekoch seriálu vedie Marc Marquez, ktorý má pred Valentinom Rossim náskok osem bodov. Tretí je Pedrosa, štvrtý Lorenzo, piaty Dovizioso a šiesty Pol Espargaro.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje už 10 apríla Veľkou cenou USA v štáte Texas na okruhu v Austine.

Výsledky Veľkej ceny Argentíny

1. Marc MarquezŠpan./Honda34:13,626 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+7,679 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+28,100
4. Eugene LavertySev. Ír./Ducati+36,542
5. Héctor BarberaŠpan./Ducati+36,711
6. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+37,245
7. Stefan BradlNem./Aprilia+41,453
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+50,709
9. Tito RabatŠpan./Honda+50,983
10. Alvaro BautistaŠpan./Aprilia+1:01,388 min

Priebežné poradie po dvoch pretekoch

1. Marc MarquezŠpan./Honda41
2. Valentino RossiTal./Yamaha33
3. Dani PedrosaŠpan./Honda27
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha25
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati23
6. Pol EspargaroŠpan./Yamaha19
7. Hector BarberaŠpan./Ducati18
8. Eugene LavertySev. ÍR./Ducati17
9. Bradley SmithV. Brit./Yamaha16
10. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki10

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.