MotoGP: Nevídaná chyba premiešala poradie v cieli

Pondelok, 04 apríl 2016

Veľká bitka medzi Španielom Marcom Marquezom na Honde a Talianom Valentinom Rossim na Yamahe na okruhu Termas de Rio Honda v provincii Santiago del Estero predznamenávala na Veľkej cene Argentíny v triede MotoGP majstrovstiev sveta cestných motocyklov zaujímavý a napínavý súboj až do posledných metrov. Ako veľké bolo potom sklamanie 60 tisíc divákov v hľadisku, keď v druhej polovici pretekov Rossi, ich miláčik, začal zaostávať a Marc Marquez neustále zvyšoval som náskok, aby potom v cieli bol skôr o viac ako sedem a pol sekundy pred Rossim.

1 Andrea Iannone
Andrea Iannone je rýchly, ale často aj nebezpečne tvrdý továrenský jazdec Ducati

Tretí skončil ďalší Španiel Dani Pedrosa po tom, ako na druhom a treťom mieste jazdiaci Taliani Dovizioso a Iannone ako tímoví partneri továrenského tímu Ducati do seba narazili ako dva rozzúrené barany. Neskutočná a málo nevídaná situácia sa stala v predposlednej zákrute posledného kola, hádam len pár desiatok metrov od cieľa.

Dovizioso jazdil na druhej pozícii a Iannone ho z tretej priečky "nabral na rohy". Dovizioso si išiel svoju stopu, náraz však neustál a obaja skončili na zemi. Rossi si tak pohodlne išiel do cieľa po body za druhé miesto a Pedrosa, ktorý mal v ten moment stratu pol minúty, prešiel neohrozene cieľom na pódiovom treťom mieste. Štvrtý v cieli Eugene Laverty zo Severného Írska získal v Argentíne životný úspech a bol najlepším nezávislým jazdcom.

Zvláštnosťou pretekov triedy MotoGP bolo, že v ich polovici museli jazdci zájsť do depa a povinne vymeniť motocykle, pretože deň predtým Britovi Reddingovi explodovala zadná pneumatika a nezistil sa presný dôvod prečo sa tak stalo. Riešením teda bola výmena motocyklov približne v polovici pretekov a ich skrátenie na 20 kôl z pôvodných 25 okruhov.

001
Fenomenálny deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi skončil v Argentíne druhý

Do výmeny motocyklov zvádzali Marquez a Rossi veľký boj o vedenie v pretekoch. Pred zachádzkou do depa bol Marquez veľmi tesne pred Rossim. Výmena vyšla lepšie Marquezovi a pred Rossiho sa dostal jazdec, ktorý v depe ešte nebol a veľmi spomalil Taliana. Marquez toho využil a získal takmer 4-sekundový náskok, ktorý potom ešte zvyšoval.

Rossi to po pretekoch zdôvodnil tak, že po výmene mu druhý motocykel "nesadol" a necítil sa na ňom isto. Marquez výmenu motocykla hodnotil opačne: že ten po výmene mu lepšie sadol a cítil sa na ňom komfortne.

V Argentíne nebol vo svojej koži Španiel a úradujúci majster sveta Lorenzo. Hneď po štarte sa začal prepadávať dozadu a v piatom kole spadol a v pretekoch už nepokračoval. Pád mali aj Call Crutchlow, Yonny Hernandez a výborne jazdiaci Loris Baz. Spadol aj Aleix Espargaro, ale ten v pretekoch pokračoval a skončil jedenásty.

002
Továrenskí jazdci Ducati Iannona (29) a Doviziosom(04) v Argentíne v tesnom závese. Sú dobrí kamerati, ale keď si nasadia prilbu a sadnú na motocykel, nepoznajú brata.

Tesne pred cieľom, čo sme už spomínali, po vzájomnej kolízii spadli Davozioso a Iannone. Dovizioso ešte prešiel cieľom na 13. mieste, keď tam svoj motocykel dotlačil a získal tri body, Iannone však cieľom neprešiel.

Po dvoch pretekoch seriálu vedie Marc Marquez, ktorý má pred Valentinom Rossim náskok osem bodov. Tretí je Pedrosa, štvrtý Lorenzo, piaty Dovizioso a šiesty Pol Espargaro.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje už 10 apríla Veľkou cenou USA v štáte Texas na okruhu v Austine.

Výsledky Veľkej ceny Argentíny

1. Marc MarquezŠpan./Honda34:13,626 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+7,679 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+28,100
4. Eugene LavertySev. Ír./Ducati+36,542
5. Héctor BarberaŠpan./Ducati+36,711
6. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+37,245
7. Stefan BradlNem./Aprilia+41,453
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+50,709
9. Tito RabatŠpan./Honda+50,983
10. Alvaro BautistaŠpan./Aprilia+1:01,388 min

Priebežné poradie po dvoch pretekoch

1. Marc MarquezŠpan./Honda41
2. Valentino RossiTal./Yamaha33
3. Dani PedrosaŠpan./Honda27
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha25
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati23
6. Pol EspargaroŠpan./Yamaha19
7. Hector BarberaŠpan./Ducati18
8. Eugene LavertySev. ÍR./Ducati17
9. Bradley SmithV. Brit./Yamaha16
10. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki10

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.