MotoGP: O majstrovi rozhodnú športoví komisári?

Štvrtok, 05 november 2015

Všetko vyzerá tak, že posledné preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v kráľovskej triede MotoGP túto nedeľu vo Valencii odštartuje líder seriálu Valentino Rossi z posledného miesta na štartovom rošte. Vyplýva to z trestu, ktorý vyriekli športoví komisári a následne i CAS – arbitrážny súd pre šport, ktorý zasadal v Ženeve.

1 Valentino Rossi
Valentino Rossi. Pred poslednými pretekmi vo Valencii je v MotoGP dusná atmosaféra. "Bude to veľmi intenzívny týždeň", povedal po tom, ako arbitrážny súd potvrdil jeho trest za pád Marca Marqueza v Malajzii. Vo Valencii má štartovať z posledného miesta.

Arbitrážny súd pre šport (CAS) v Ženeve odmietol odvolanie Rossiho proti trestu uloženému po incidente na pretekoch v malajzijskom Sepangu, kde Španiel Marc Marquez po súboji s Rossim spadol. Športoví komisári už v Malajzii potrestali Taliana Rossiho ako vinníka Marquezovho pádu tromi trestnými bodmi, a keďže Rossi mal už predtým jeden trestný bod, za štyri už musí pretekár štartovať v nasledujúcich pretekoch z posledného miesta. Keby ho potrestali dvoma bodmi, v posledných pretekoch seriálu by štartoval podľa výsledkov z kvalifikácie.

Líder seriálu triedy MotoGP Valentino Rossi chce pozastaviť rozhodnutie uložené na neho po tom, čo údajne skopol minulú nedeľu v malajzijskom Sepangu jazdca Hondy Marca Marqueza z motocykla. Chce toto rozhodnutie aspoň pozastaviť, aby mohol pretekať za rovnakých podmienok ako jeho jediný konkurent v boji o majstra sveta Španiel Lorenzo, Rossiho tímový partner z Yamahy. Ak mu trest nezrušia alebo aspoň nezmiernia, bude deväťnásobný majster sveta začínať finálnu Grand Prix sezóny z posledného miesta štartového roštu.

Rossi by chcel pozastaviť účinnosť rozhodnutia dovtedy, kým celý prípad nebude vyriešený pred súdom. Zatiaľ to vyzerá tak, že rozhodnutie zo Ženevy bude platiť a Talian Rossi bude vo Valencii štartovať skutočne z posledného miesta a tak vlastne je vylúčený z priameho boja o titul. V tomto momente to vyzerá tak, že rozhodcovské konanie prebieha a o Rossiho žiadosti musí byť vydané rozhodnutie najneskôr 6. novembra 2015.

2 Rossi - Marquez
Súboj na ostrie noža – Valentino Rossi (46) a Marc Marquez (93). Takto bojovali neraz, naposledy počas posledného víkendu v Malajzii. Rossi súboj prežil, Marquez spadol.

Deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi vedie pred poslednou veľkou cenou sezóny pred Španielom Lorenzom v triede MotoGP o sedem bodov a v hre o titul sú títo dvaja jedinými jazdcami, z ktorých jeden môže získať titul majstra sveta. Ide teda o veľa a v prípade, že Rossi bude skutočne štartovať z posledného miesta, je takmer isté, že o titul príde, hoci pri vyrovnaných podmienkach by mal Rossi k titulu bližšie. Takto vlastne administratívnym rozhodnutím od stola športoví komisári i arbitrážny súd CAS vzali Rossimu šancu a titul ešte pred rozhodujúcimi pretekmi darovali Lorenzovi. Je totiž málo pravdepodobné, aby Rossi pri štarte z posledného miesta vo Valencii skončil hneď za Lorenzom.

Čo sa to vlastne na okruhu Sepang stalo? Marquez na týchto pretekoch jazdil v súboji o tretiu pozíciu s Rossim tak tvrdo, agresívne a aj bezohľadne, že hrozila kolízia a možno následný pád. Marquezovi však akoby to bolo jedno a stále viac a srdnatejšie bojoval, len aby Rossiho dostal za svoj chrbát. Robil tak aj po tom, ako ho Rossi párkrát gestami na jeho nebezpečný spôsob jazdy upozornil.

Marquez potom pred osudnou chvíľou namiesto toho, aby ubral plyn, čo by urobil každý rozumný pretekár, naopak ešte pridal. Ak v tom momente možno urobil Rossi nejaký obranný pohyb, tak preto, že Marquez ho ohrozoval. Bránil sa proti útoku mladého Španiela, ktorého agresivita v tomto súboji pri tak vysokých rýchlostiach bola veľmi nebezpečná.

3 Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo. Akoby vravel: Čo ja s tým mám? Kontroverzná situácia Rossi-Marquez nahráva tomuto Španielovi, ktorý môže na domácej pôde získať titul po tom, ak Rossi bude potrestaný a vo Valencii bude stáť na štarte na poslednom štartovom mieste.

To, že sa súboj dvoch vynikajúcich jazdcov na Veľkej cene Malajzie na okruhu Sepang skončil len pádom jedného z nich, môžeme hovoriť o veľkom šťastí, pretože sa mohol skončiť aj ich vzájomnou zrážkou vo vyššej rýchlosti a s horšími následkami.

Ak trest pre Rossiho potvrdia, bude mať toto rozhodnutie priamy vplyv na celkový výsledok šampionátu 2015 a majstrom sveta v kráľovskej triede sa nestane ten, kto si ho vybojoval na trati. Konanie okolo kontroverznej zrážky a jej vinníkovi údajne ešte prebieha a o Rossiho žiadosti sa má rozhodnúť najneskôr do piatka 6. novembra 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."