MotoGP: Rossi vyhral aj VC Austrálie

Pondelok, 20 október 2014

Taliansky motocyklový jazdec Valentino Rossi na Yamahe je pri chuti a po Japonsku pred týždňom vyhral teraz aj v Austrálii. Nádej sa premenila na realitu vo chvíli, keď na čele jazdiaci Marc Marquez v 17. kole spadol a Rossi prevzal po ňom vedenie v pretekoch a bezpečne zvíťazil. Druhý v cieli bol druhý jazdec tímu Yamaha Španiel Jorge Lorenzo a tretí Brit Bradley Smith, rovnako na Yamahe, ktorý sa po prvý raz v triede MotoGP postavil na stupeň víťazov.

Valentino Rossi
Valentino Rossi v cieli VC Austrálie na ostrove Phillip Islande. Dvestopäťdesiaty štart v triede MotoGP oslávil víťazstvom. V Austrálii je to jeho celkové šieste víťazstvo, v MotoGP druhé.

Podobných pretekov akou bola teraz Veľká cena Austrálie, pokiaľ ide o pády a jazdcov, ktorí preteky nedokončili, býva veľmi málo. Ako prvý už vo 4. kole z 27 spadol český jazdec Karel Abraham, v piatom kole Talian Yannone, v šiestom Španiel Pedrosa a potom ešte ďalší piati.

Pádu sa nevyhol ani už istý tohtoročný majster sveta Marc Marquez, ale ani Brit Call Crutchlow, ktorý spadol v poslednom kole a jazdil na druhej priečke. Marquez i Crutchlow mali nezavinené pády, keď im nečakane podkĺzlo predné koleso, obom takmer na rovnakom mieste. Iné to bolo pri havárii Taliana Yannoneho, ktorý narazil do zadného kolesa Španiela Pedrosu, ale aj v prípade Nemca Bradla, ktorý trafil pred ním jazdiaceho Aleixa Espargara. Tri kolá pred koncom pretekov spadol aj Pol Espargaro a rozšíril počet odpadlíkov na osem.

Valentino Rossi prežíva celkom dobrú sezónu. Po Japonsku vyhral teraz aj v Austrálii a priebežne je druhý za Marquezom. V Austrálii štartoval z ôsmeho miesta, v druhom kole bol už štvrtý a vo štvrtom tretí za Marquezom a Lorenzom. V deviatom kole sa po prvý raz dostal pred tímového partnera Lorenza. Ďalších niekoľko kôl boli títo dvaja v ostrom súboji ako na hojdačke, neskôr sa však Rossi definitívne usadil na druhej priečke za vedúcim Marquezom.

Keď v 17. kole Marquez spadol, Rossi išiel nezadržateľne do vedenia. Na Lorenza sa dotiahol Brit Crutchlow a celkom ľahko sa dostal pred neho na druhé miesto. V poslednom kole však Brit, ktorý mal jasný náskok pred Lorenzom a stačilo mu v pokoji dojazdiť, nepochopiteľne spadol a druhé miesto na stupni víťazov bolo fuč. Vyhral Rossi pred Lorenzom a Britom Bradley Smithom, ktorý sa po prvý raz v MotoGP dostal na pódium.

Dve podujatia pred záverom seriálu vedie už istý majster sveta Marc Marquez. Druhý je Rossi, ktorý má pred tretím Lorenzom náskok osem bodov. Pedrosa, ktorý pre poškodenie motocykla po kolízii s Yannonem preteky nedokončil, klesol na štvrté miesto. Piaty je Dovizioso a šiesty A. Espargaro.

Predposledným podujatím bude už 26. októbra Veľká cena Malajzie. Posledné preteky seriálu sa budú konať v španielskej Valencii 9. novembra.

Výsledky Veľkej ceny Austrálie

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha40:46,405 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha10,836 s
3. Bradley SmithV. Brit./Yamaha12,294
4. Andrea DoviziosoTal./Ducati14,893
5. Hector BarberaŠpan./Ducati30,089
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda30,154
...
Karel AbrahamČR/Honda - nedokončil

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. M. MarquezŠpan./Honda312 bodov
2. V. Rossi255
3. J. Lorenzo247
4. D. PedrosaŠpan./Honda230
5. A. Dovizioso166 b
6. A. EspargaroŠpan./Yamaha117
...
17. Abraham33 b

Trieda Moto2

1. M. ViňalesŠpan./Kalex39:10,419 min
2. LüthiŠvajč./Suter-1,329 s
3. RabatŠpan./Kalex-1,504
4. KallioFín./Kalex-1,843
5. LowesV. Brit./Speed Up-3,292
6. CorteseNem./Kalex-11,697

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. Rabat310 bodov
2. Kallio269
3. M. Viňales249
4. Lüthi161
5. AegerterŠvajč./Suter151
6. ZarcoFranc./Suter117

Trieda Moto3

1. MillerAustr./KTM37:25,209 min
2. A. MarquezŠpan./Honda-0,029 s
3. RinsŠpan./Honda-0,032
4. VazquezŠpan./Honda-0,044
5. McPheeV. Brit./Honda-0,134
6. MasbouFranc./Honda-0,242

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. A. Marquez251 bodov
2. Miller231
3. Rins210
4. Vazquez187
5. FenatiTal./KTM174
6. Masbou150

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.