MotoGP: Rossi vyhral aj VC Austrálie

Pondelok, 20 október 2014

Taliansky motocyklový jazdec Valentino Rossi na Yamahe je pri chuti a po Japonsku pred týždňom vyhral teraz aj v Austrálii. Nádej sa premenila na realitu vo chvíli, keď na čele jazdiaci Marc Marquez v 17. kole spadol a Rossi prevzal po ňom vedenie v pretekoch a bezpečne zvíťazil. Druhý v cieli bol druhý jazdec tímu Yamaha Španiel Jorge Lorenzo a tretí Brit Bradley Smith, rovnako na Yamahe, ktorý sa po prvý raz v triede MotoGP postavil na stupeň víťazov.

Valentino Rossi
Valentino Rossi v cieli VC Austrálie na ostrove Phillip Islande. Dvestopäťdesiaty štart v triede MotoGP oslávil víťazstvom. V Austrálii je to jeho celkové šieste víťazstvo, v MotoGP druhé.

Podobných pretekov akou bola teraz Veľká cena Austrálie, pokiaľ ide o pády a jazdcov, ktorí preteky nedokončili, býva veľmi málo. Ako prvý už vo 4. kole z 27 spadol český jazdec Karel Abraham, v piatom kole Talian Yannone, v šiestom Španiel Pedrosa a potom ešte ďalší piati.

Pádu sa nevyhol ani už istý tohtoročný majster sveta Marc Marquez, ale ani Brit Call Crutchlow, ktorý spadol v poslednom kole a jazdil na druhej priečke. Marquez i Crutchlow mali nezavinené pády, keď im nečakane podkĺzlo predné koleso, obom takmer na rovnakom mieste. Iné to bolo pri havárii Taliana Yannoneho, ktorý narazil do zadného kolesa Španiela Pedrosu, ale aj v prípade Nemca Bradla, ktorý trafil pred ním jazdiaceho Aleixa Espargara. Tri kolá pred koncom pretekov spadol aj Pol Espargaro a rozšíril počet odpadlíkov na osem.

Valentino Rossi prežíva celkom dobrú sezónu. Po Japonsku vyhral teraz aj v Austrálii a priebežne je druhý za Marquezom. V Austrálii štartoval z ôsmeho miesta, v druhom kole bol už štvrtý a vo štvrtom tretí za Marquezom a Lorenzom. V deviatom kole sa po prvý raz dostal pred tímového partnera Lorenza. Ďalších niekoľko kôl boli títo dvaja v ostrom súboji ako na hojdačke, neskôr sa však Rossi definitívne usadil na druhej priečke za vedúcim Marquezom.

Keď v 17. kole Marquez spadol, Rossi išiel nezadržateľne do vedenia. Na Lorenza sa dotiahol Brit Crutchlow a celkom ľahko sa dostal pred neho na druhé miesto. V poslednom kole však Brit, ktorý mal jasný náskok pred Lorenzom a stačilo mu v pokoji dojazdiť, nepochopiteľne spadol a druhé miesto na stupni víťazov bolo fuč. Vyhral Rossi pred Lorenzom a Britom Bradley Smithom, ktorý sa po prvý raz v MotoGP dostal na pódium.

Dve podujatia pred záverom seriálu vedie už istý majster sveta Marc Marquez. Druhý je Rossi, ktorý má pred tretím Lorenzom náskok osem bodov. Pedrosa, ktorý pre poškodenie motocykla po kolízii s Yannonem preteky nedokončil, klesol na štvrté miesto. Piaty je Dovizioso a šiesty A. Espargaro.

Predposledným podujatím bude už 26. októbra Veľká cena Malajzie. Posledné preteky seriálu sa budú konať v španielskej Valencii 9. novembra.

Výsledky Veľkej ceny Austrálie

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha40:46,405 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha10,836 s
3. Bradley SmithV. Brit./Yamaha12,294
4. Andrea DoviziosoTal./Ducati14,893
5. Hector BarberaŠpan./Ducati30,089
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda30,154
...
Karel AbrahamČR/Honda - nedokončil

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. M. MarquezŠpan./Honda312 bodov
2. V. Rossi255
3. J. Lorenzo247
4. D. PedrosaŠpan./Honda230
5. A. Dovizioso166 b
6. A. EspargaroŠpan./Yamaha117
...
17. Abraham33 b

Trieda Moto2

1. M. ViňalesŠpan./Kalex39:10,419 min
2. LüthiŠvajč./Suter-1,329 s
3. RabatŠpan./Kalex-1,504
4. KallioFín./Kalex-1,843
5. LowesV. Brit./Speed Up-3,292
6. CorteseNem./Kalex-11,697

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. Rabat310 bodov
2. Kallio269
3. M. Viňales249
4. Lüthi161
5. AegerterŠvajč./Suter151
6. ZarcoFranc./Suter117

Trieda Moto3

1. MillerAustr./KTM37:25,209 min
2. A. MarquezŠpan./Honda-0,029 s
3. RinsŠpan./Honda-0,032
4. VazquezŠpan./Honda-0,044
5. McPheeV. Brit./Honda-0,134
6. MasbouFranc./Honda-0,242

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. A. Marquez251 bodov
2. Miller231
3. Rins210
4. Vazquez187
5. FenatiTal./KTM174
6. Masbou150

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.