MotoGP: úvod v Katare pre Lorenza

Utorok, 22 marec 2016

Veľká cena Kataru otvorila úvodnými pretekmi na okruhu v Dauhe seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Prvým víťazom prestížnej triedy MotoGP sa stal úradujúci majster sveta Španiel Jorge Lorenzo na Yamahe pred Talianom Andreom Doviziosom na Ducati a ďalším Španielom Marcom Marquezom na Honde.

Iannone-Dovizioso-Lorenzo
Úvod pretekov dával veľkú nádej Talianom Iannonemu (29) a Diviziosovi (4). Nakoniec tým šťastným a víťazom pretekov bol Španiel Lorenzo, ktorý je na snímke tretí.

Až na štvrtý skončil minuloročný vicemajster sveta Talian Valentino Rossi, ktorý ešte stále cíti horkú chuť záveru uplynulej sezóny, keď ako hovorí, ho obrali o titul majstra sveta. Myslí tým hlavne na posledné preteky seriálu v španielskej Valencii, keď za kolíziu s Marquezom ho športoví komisári poslali za trest na štart vo Valencii na posledné miesto štartového pola. A potom aj to, že Marcquez nechal preteky vyhrať Lorenzovi, aj keď podľa Rossiho ho mohol poraziť a titul by potom bol získal práve on. Bol by to jeho jubilejný desiaty.

Lorenzo v "tričku" majstra sveta chcel v prvých pretekoch sezóny dokázať, že titul mu patrí. Vyhral kvalifikáciu a v pretekoch sa hneď po štarte ujal vedenia, ktoré si až na melé výnimky udržal až do cieľa. Ide o pasáže pretekov, keď sa pár kôl musel pozerať na chrbát Talianov Yannoneho a Doviziosa, ktorých Ducati boli na dlhej rovinke spomedzi všetkých strojov najrýchlejšie.

Pád Yannoneho však ukončil Talianove ambície v pretekoch, zato Dovizioso živil nádej na pódiové umiestnenie, ktoré dve kolá pred koncom aj uchmatol Marcquezovi, ktorý v tej chvíli jazdil na druhej priečke. Dovizioso tak skončil druhý a Marquez tretí. Na štvrtej pozícii jazdiacemu Rossimu však už nezostal čas na útok na Marqueza a v cieli skončil tak až ako štvrtý.

Ďalšie v poradí druhé preteky seriálu sa uskutočnia 3. apríla, kedy je na programe Veľká cena Argentíny.

Výsledky Veľkej ceny Kataru

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+42:28,452 min
2. Andrea DoviziosoTal./Ducati+2,019 s
3. Marc MarquezŠpan./Honda+2,287
4. Valentino RossiTal./ Yamaha+2,387
5. Dani PedrosaŠpan./Honda+14,083
6. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+15,423

Trieda Moto2

1. Thomas LuthiŠvaj./Kalex40:14,293 min
2. Luis SalomŠpan./Kalex+9,610 s
3. Simone CorsiTal./Speed Up+9,665
4. Hafizh SyahrinMalaj./Kalex+13,558
5. Dominique AegerterŠvaj./ Kalex+16,064
6. Danny KentV. Brit./Kalex+16,114

Trieda Moto3

1. Niccolo AntonelliTal./Honda38:12,161 min
2. Brad BinderJAR/KTM+0,007 s
3. Francesco BagnaiaTal./Mahindra+0,148
4. Romano FenatiTal./KTM+0,435
5. Enea BastianiniTal./Honda+0,606
6. Nicolo BulegaTal./KTM+0,625

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.