MotoGP: V Aragónsku kraľoval Pedrosa

Nedeľa, 30 september 2012

Na aragónskej Veľkej cene si suverénne počínal domáci jazdec Španiel Dani Pedrosa. V štrnástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov zvíťazil v kráľovskej triede MotoGp s pomerne veľkým náskokom pred svojím krajanom Jorge Lorenzom a Talianom Andreom Doviziosom.

Pedrosa-Lorenzo
Pedrosa pred Lorenzom, neskôr sa náskok zväčšil a v cieli bol takmer šesť a pol sekundy

Spočiatku viedol Lorenzo, Pedrosa však na neho nebezpečne dotieral a bolo len otázkou času, kedy sa pred neho dostane. Postavou malý Španiel má skvelú formu a jeho Honda patrí medzi najrýchlejšia z celého jazdeckého pola. Podobne rýchla je však aj Lorenzova Yamaha. Pedrosa sa však pred aktuálneho majstra sveta Lorenza dostal. Svoj náskok potom stále zvyšoval a v cieli bol o takmer šesť a pol sekundy skôr ako Lorenzo.

O tretiu priečku a posledné miesto na stupni víťazov tuho bojovali Američan Spies, Brit Crutchlow a Talian Dovizioso. Brit ešte ani raz v triede MotoGP nestál na pódiu a tak mal o čo bojovať. Na pódium sa však chceli postaviť aj Američan a aj Talian. Dovizioso a Crutchlow sa zopár kôl pred koncom pretekov vzdialili Spiesovi a niekoľko veľmi dramatických predbiehaní zvestovalo boj dvojice Dovizioso a Crutchlow až po cieľovú pásku. Na nej bol potom viac ako o desatinu rýchlejší Talian Dovizioso. Bratovražedný boj medzi kolegami tímu Monster Yamaha Tech 3 sa tak nakoniec skončil šťastne, bez kolízie.

Také šťastie nemal jazdec továrenského tímu Ducati Američan Nicky Hayden. Po tom, čo vyšiel z trate do štrkovej zóny, držal sa na motocykli až po ochranný múr, a to bola chyba. Keď mu bolo jasné, že sa mu pred múrom nepodarí zastaviť, zložil motocykel, ten ho však vymrštil do vzduchu a pád cez múr na priľahlú komunikáciu bol nebezpečný, rovnako aj zranenie amerického jazdca.

Podobne mohol dopadnúť aj druhý jazdec Ducati, Valentino Rossi. Ten sa už v prvom kole po súboji o druhú priečku s Danim Pedrosom nezmestil na trať. Našťastie, práve mu tam nestálo nič v ceste a tak sa vrátil okľukou späť na trať. Síce na poslednú priečku, ale bez pádu a zdravý. Stíhacia jazda mu nakoniec vyniesla bodované ôsme miesto.

Lorenzo si aj po druhom mieste v Aragónsku udržal vedúcu pozíciu v priebežnom poradí. Pedrosa sa víťazstvom opäť priblížil k Lorenzovi. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte štyri veľké ceny. Náskok Lorenza pred druhým Pedrosom je teraz 33 bodov. Je to dosť, Lorenzovi to môže, ale aj nemusí stačiť. V hre je ešte sto bodov za víťazstvá, ale aj 80 za druhé miesta. Isté však je, že víťaz vzíde výlučne z dvojice Lorenzo – Pedrosa.

Viac napovie už Veľká cena Japonska 14. októbra na okruhu v Motegi.

Výsledky Veľkej ceny Aragónska

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda42:10,444 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 6,472 s
3. Andrea DoviziosoTal./Yamaha+ 11,047
4. Cal CrutchlowV.Brit./Yamaha+ 11,184
5. Ben SpiesUSA/Yamaha+ 13,786
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+ 28,166
7. Jonathan ReaV. Brit./Honda+ 32,290
8. Valentino RossiTal./Ducati+ 44,432
9. Karel AbrahamČR/Ducati+ 57,417
10. Aleix EspargaroŠpan./ART+ 58,525
11. Randy de PunietFranc./ART+ 59,863
12. Hector BarberaŠpan./Ducati+ 1:14,561 min

Poradie MS (po 14 z 18 pretekov)

1. Lorenzo290 bodov
2. Pedrosa257
3. Casey Stoner186
4. Dovizioso179
5. Crutchlow135
6. Valentino Rossi128
7. Alvaro Bautista128
8. Stefan Bradl115
9. Nicky Hayden93
10. Ben Spies88
11. Hector Barbera64
12. Randy de Puniet53
...
14. Karel Abraham32

Pedrosa-Lorenzo Dani Pedrosa Barbera - Rossi
Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.