MotoGP v Brne: Crutchlow senzačným víťazom

Pondelok, 22 august 2016

Kráľovskú triedu MotoGP na Masarykovom okruhu v Brne, jedenáste preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov senzačne vyhral britský jazdec Cal Crutchlow pred Talianom Valentinom Rossim a Španielom Marcom Marquezom. Tridsaťpäťročný Brit štartujúci z desiatej pozície najlepšie zvládol trať okruhu, mal správne zvolené pneumatiky a nechýbala mu odvaha na trati po výdatnom lejaku.

1 Call Crutchlow
Brit Cal Crutchlow letí v ústrety svojmu prvému víťazstvu v kráľovskej triede MotoGP

Cal Crutchlow vyhral prvé preteky v kráľovskej triede vo svojich 35 rokoch, pričom asistenciu na stupni víťazov mu robili deväť- a trojnásobný majstri sveta Rossi a Marquez. Brit štartoval z desiatej pozície, po štarte klesol na 15. miesto. Ani po troch kolách ešte nebol v prvej desiatke najlepších. Po ôsmich kolách však deviaty a jazdil najrýchlejšie časy na jedno kolo.

Deväť kôl pred koncom pretekov bol Crutchlow už štvrtý za lídrom pretekov Talianom Iannonem, Britom Reddingom a Španielom Barberom. Postupný útok na túto trojicu dokončil britský jazdec sedem kôl pred koncom a s náskokom vyše sedem sekúnd preteky Veľkej ceny ČR bezpečne vyhral.

Talian Iannone mal spolu s krajanom Doviziosom skvelý začiatok a vyzeralo to tak, že títo dvaja sa pobijú o víťazstvo. Dovizioso však sedem kôl pred záverom pretekov pre problémy s pneumatikami svojej Ducati odstupuje z pretekov. Iannone, ktorý mal obuté tiež pneumatiky s mäkkou zmesou, začína ich mať dosť opotrebované a pred neho sa na líderskú pozíciu dostáva veľmi rýchly Crutchlow.

2 Call Crutchlow
Call Crutchlow spokojný po vyhratých pretekoch, najväčšom úspechu vo svojej kariére

Iannone prehráva potom súboj aj o druhú priečku s Rossim, neskôr aj s Marquezom. Crutchlow víťazí, Rossi je druhý a Marquez tretí. Iannone nakoniec skončil zázračne ôsmy napriek tomu, že jeho pneumatiky boli na franforec roztrhané a odlietavali z nich kusy gumy. Presadili sa naopak menej známe mená ako francúzsky dlháň Loris Baz – skončil na hviezdnom štvrtom mieste, Španiel Barbera (5.), Ír Laverty (6) či Talian Petrucci (7.).

Dobré spomienky na Brno nebude mať Španiel Padrosa – v cieli dvanásty, ale ešte horšie druhý z priebežného poradia Španiel Lorenzo, ktorý skončil posledný na 17. mieste, keď Dovizioso, Brit Bradley Smith a Španiel Aleix Espargaro preteky nedokončili.

Brit Cal Crutchlow bude môcť potvrdiť svoj úspech z Brna už 4. septembra na domácej pôde na okruhu Silverstone, kde sa pôjde 12. podujatie tohtoročného seriálu.