MotoGP: v Indianopolis triumf Marqueza

Pondelok, 19 august 2013

Ani v tretích pretekoch po sebe nenašiel dvadsaťročný nováčik kráľovskej triedy MotoGP v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov premožiteľa. Tentoraz si víťazstvo odnáša z Veľkej ceny Indianopolis v USA, kde nedal šancu druhému jazdcovi továrenského tímu Honda Dani Pedrosovi, ani aktuálnemu majstrovi sveta Jorge Lorenzovi, ktorí skončili na druhom a treťom mieste.

Mark Marquez
Traja Španieli: Marquez, Lorenzo, Pedrosa. Takéto bolo poradie pätnásť kôl pred koncom pretekov, krátko po tom, ako sa pred vedúceho Lorenza prebojoval Mark Marquez.

Husársky kúsok sa podaril deväťnásobnému majstrovi sveta Talianovi Rossimu, ktorý dlho jazdil na ôsmej pozícii. V poslednej fáze pretekov zaútočil, prebojoval sa za dvojicu Bautista, Crutchlow, ktorí bojovali o štvrtú priečku. Najprv sa Rossi dostal pred Bautistu a vari dve zákruty pred cieľom v dramatickom súboji aj pred Crutchlowa a zostal tesne pod stupňami pre víťazov. Crutchlow prešiel cieľom ako piaty, Bautista šiesty a siedmy bol Nemec Bradl.

O ôsme a deviate miesto srdnato bojovali dvaja kohúti z tímu Ducati – Američan Hayden a Talian Dovizioso. Až tak, že v poslednej zákrute pred cieľom sa dostali do vzájomného kontaktu, vyšli z trate, a kým sa po absolvovaní krátkej motokrosovej vložky vrátili znovu na dráhu, tesne ich predbehol Brit Bradley Smith, ktorý tak skončil ôsmy. Deviaty bol Hayden a desiaty Dovizioso.

Ostré súperenie Američana s Talianom má korene v boji o budúcoročnú zmluvu v tíme Ducati. Dovizioso ju už podpísal, kým Hayden už vie, že ju podpisovať nebude a v tíme ho nahradí skvelý bojovník z Británie Cal Crutchlow. Hayden veľmi chce zostať v MotoGP a ponúkané angažmán Ducati do Superbike mu nevonia. Zrejme tak chce ešte dokázať, že akú chybu robia v Ducati, keď ho v tíme nechcú.

Vráťme sa však ešte k víťaznému mladíkovi Marquezovi. Jeho počínanie v MotoGP ako nováčika triedy je obdivuhodné. Víťazstvo v Indianopolis je už jeho štvrté tohtoročné a tretie v sérii. Je neuveriteľne rýchly, technicky vyspelý, strašne odvážny a neskutočne isto a bez chýb jazdí. Už pred týmito pretekmi bol lídrom seriálu, teraz svoj náskok ešte zvýšil. Ak bude pokračovať v doterajších výkonoch, hrozí Lorenzovi i Pedrosovi, že titul tohtoročného majstra sveta sa im bude stále viac vzďaľovať. Marquez patrí rozhodne medzi najväčšie talenty motocyklových pretekárov posledných rokov.

Českí účastníci šampionátu v najsilnejšej triede MotoGP nemali dobrý víkend. Karel Abraham mal v piatok pomerne ťažký pád a na preteky nenastúpil, Lukáš Pešek si pár kôl odjazdil, potom však pre nešpecifikovaný problém s motocyklom zamieril do depa a na dráhe sa už neobjavil.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje už najbližší víkend v susednom Česku, kde sa 25. augusta bude jazdiť na brnianskom okruhu Veľká cena ČR.

Výsledky VC Indianapolis

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda44:52,463 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+3,495 s
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+5,704
4. Valentino RossiTal./Yamaha+19,895
5. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+19,955
6. Alvaro BautistaŠpAN./Honda+20,061
7. Stefan BradlNem./Honda+24,842
8. Bradley Smithv. Brit./Yamaha+40,690
9. Nicky HaydenUSA/Ducati+40,701
10. Andrea DoviziosoTal./Ducati+40,823

Priebežné poradie (po 10 z 18 pretekov)

1. Mark Marquez188 bodov
2. Dani Pedrosa167
3. Jorge Lorenzo153
4. Valentino Rossi130
5. Cal Crutchlow127
6. Stefan Bradl93
7. Andrea Dovizioso87
8. Alvaro Bautista81
9. Nicky Hayden72
10. Bradley Smith59

Trieda Moto2

1. Esteve RabatŠpan./Kalex Honda43:47,432 min.
2. Takaaki NakagamiJap./Kalex Honda+0,766 s
3. Scott ReddingV. Brit./Kalex Honda+1,741

Priebežné poradie (9 zo 17 pretekov)

1. Scott Redding159 bodov
2. Pol Espargaro133
3. Esteve Rabat113

Trieda Moto3

1. Alex RinsŠpan./KTM41:37,200 min.
2. Alex MarquezŠpan./KTM+0,177 s
3. Maverick VińalesŠpan./KTM+1,076

Priebežné poradie (9 zo 17 pretekov)

1. Luis Salom183 bodov
2. Maverick Vińales174
3. Alex Rins167

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.