MotoGP: v Indianopolis triumf Marqueza

Pondelok, 19 august 2013

Ani v tretích pretekoch po sebe nenašiel dvadsaťročný nováčik kráľovskej triedy MotoGP v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov premožiteľa. Tentoraz si víťazstvo odnáša z Veľkej ceny Indianopolis v USA, kde nedal šancu druhému jazdcovi továrenského tímu Honda Dani Pedrosovi, ani aktuálnemu majstrovi sveta Jorge Lorenzovi, ktorí skončili na druhom a treťom mieste.

Mark Marquez
Traja Španieli: Marquez, Lorenzo, Pedrosa. Takéto bolo poradie pätnásť kôl pred koncom pretekov, krátko po tom, ako sa pred vedúceho Lorenza prebojoval Mark Marquez.

Husársky kúsok sa podaril deväťnásobnému majstrovi sveta Talianovi Rossimu, ktorý dlho jazdil na ôsmej pozícii. V poslednej fáze pretekov zaútočil, prebojoval sa za dvojicu Bautista, Crutchlow, ktorí bojovali o štvrtú priečku. Najprv sa Rossi dostal pred Bautistu a vari dve zákruty pred cieľom v dramatickom súboji aj pred Crutchlowa a zostal tesne pod stupňami pre víťazov. Crutchlow prešiel cieľom ako piaty, Bautista šiesty a siedmy bol Nemec Bradl.

O ôsme a deviate miesto srdnato bojovali dvaja kohúti z tímu Ducati – Američan Hayden a Talian Dovizioso. Až tak, že v poslednej zákrute pred cieľom sa dostali do vzájomného kontaktu, vyšli z trate, a kým sa po absolvovaní krátkej motokrosovej vložky vrátili znovu na dráhu, tesne ich predbehol Brit Bradley Smith, ktorý tak skončil ôsmy. Deviaty bol Hayden a desiaty Dovizioso.

Ostré súperenie Američana s Talianom má korene v boji o budúcoročnú zmluvu v tíme Ducati. Dovizioso ju už podpísal, kým Hayden už vie, že ju podpisovať nebude a v tíme ho nahradí skvelý bojovník z Británie Cal Crutchlow. Hayden veľmi chce zostať v MotoGP a ponúkané angažmán Ducati do Superbike mu nevonia. Zrejme tak chce ešte dokázať, že akú chybu robia v Ducati, keď ho v tíme nechcú.

Vráťme sa však ešte k víťaznému mladíkovi Marquezovi. Jeho počínanie v MotoGP ako nováčika triedy je obdivuhodné. Víťazstvo v Indianopolis je už jeho štvrté tohtoročné a tretie v sérii. Je neuveriteľne rýchly, technicky vyspelý, strašne odvážny a neskutočne isto a bez chýb jazdí. Už pred týmito pretekmi bol lídrom seriálu, teraz svoj náskok ešte zvýšil. Ak bude pokračovať v doterajších výkonoch, hrozí Lorenzovi i Pedrosovi, že titul tohtoročného majstra sveta sa im bude stále viac vzďaľovať. Marquez patrí rozhodne medzi najväčšie talenty motocyklových pretekárov posledných rokov.

Českí účastníci šampionátu v najsilnejšej triede MotoGP nemali dobrý víkend. Karel Abraham mal v piatok pomerne ťažký pád a na preteky nenastúpil, Lukáš Pešek si pár kôl odjazdil, potom však pre nešpecifikovaný problém s motocyklom zamieril do depa a na dráhe sa už neobjavil.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje už najbližší víkend v susednom Česku, kde sa 25. augusta bude jazdiť na brnianskom okruhu Veľká cena ČR.

Výsledky VC Indianapolis

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda44:52,463 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+3,495 s
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+5,704
4. Valentino RossiTal./Yamaha+19,895
5. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+19,955
6. Alvaro BautistaŠpAN./Honda+20,061
7. Stefan BradlNem./Honda+24,842
8. Bradley Smithv. Brit./Yamaha+40,690
9. Nicky HaydenUSA/Ducati+40,701
10. Andrea DoviziosoTal./Ducati+40,823

Priebežné poradie (po 10 z 18 pretekov)

1. Mark Marquez188 bodov
2. Dani Pedrosa167
3. Jorge Lorenzo153
4. Valentino Rossi130
5. Cal Crutchlow127
6. Stefan Bradl93
7. Andrea Dovizioso87
8. Alvaro Bautista81
9. Nicky Hayden72
10. Bradley Smith59

Trieda Moto2

1. Esteve RabatŠpan./Kalex Honda43:47,432 min.
2. Takaaki NakagamiJap./Kalex Honda+0,766 s
3. Scott ReddingV. Brit./Kalex Honda+1,741

Priebežné poradie (9 zo 17 pretekov)

1. Scott Redding159 bodov
2. Pol Espargaro133
3. Esteve Rabat113

Trieda Moto3

1. Alex RinsŠpan./KTM41:37,200 min.
2. Alex MarquezŠpan./KTM+0,177 s
3. Maverick VińalesŠpan./KTM+1,076

Priebežné poradie (9 zo 17 pretekov)

1. Luis Salom183 bodov
2. Maverick Vińales174
3. Alex Rins167

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.