MotoGP v Katalánsku: Lorenzov triumf, Rossi druhý

Utorok, 23 jún 2015

Siedme preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľkú cenu Katalánska v triede MotoGP, vyhral domáci jazdec Jorge Lorenzo pred lídrom seriálu Talianom Vaalentinom Rossim a ďalším Španielom Danim Pedrosom. Aktuálny majster sveta Marc Marquez preteky pre pád ani tentoraz nedokončil a pokračuje v nepresvedčivých výkonoch, keď v tejto sezóne už tretíkrát spadol.

1 Lorenzo - Rossi
Jorge Lorenzo a Valentino Rossi takto bojovali o víťazstvo v triede MotoGP v Katalánsku

Marc Marquez aj keď nevyhral kvalifikáciu, chcel konečne presvedčiť, že predchádzajúce pády a nepresvedčivé výkony boli iba náhodné a on ako dvojnásobný majster sveta kráľovskej triedy MotoGP vie a bude znovu vyhrávať. Jeho odhodlanie však dlho nevydržalo a vo štvrtom kole, znovu pri pokuse o získanie líderskej pozície v pretekoch, a aj tentoraz pri predbiehaní Jorgeho Lorenza, neskoro začal brzdiť, vyšiel do štrkovej zóny a spadol.

Mimochodom, kvalifikáciu vyhrali modro-žlté Suzuki, nováčik tejto sezóny s továrenským zastúpením. Víťazný stroj viedol Španiel Aleix Espargaro, druhé miesto obsadil jeho krajan Maveric Viňales. Nové Suzuki sú rýchle, silné a majú vynikajúce jazdné vlastnosti. V samotných pretekoch bol úspešnejší Viňales na šiestom mieste. Aleix Espargaro mal nezavinený pád a preteky nedokončil.

Marquez preteky ani tentoraz nedokončil a znovu nebodoval. Aj keď do skončenia seriálu zostáva odjazdiť ešte jedenásť pretekov, nádej mladého Španiela na zisk tretieho titulu v triede MotoGP je nereálna. Naopak jeho krajan Lorenzo v tejto sezóne už po štvrtý raz po sebe zvíťazil a na lídra Rossiho stráca už len bod a rád by zopakoval svoje triumfy z rokov 2010 a 2012 a po tretí raz sa stal majstrom v najsilnejšej motocyklovej triede.

Valentino Rossi, Lorenzov partner zo stajne Yamaha, je tým najvážnejším konkurentom pre dvadsaťosemročného Španiela. Škoda, že Rossimu najmä v poslednom období nevychádzajú kvalifikácie. Potom zo siedmeho alebo ôsmeho miesta sa ťažko útočí na víťazstvo.

2 Aleix Espargaro
Španiel Aleix Espargaro, prekvapujúci víťaz kvalifikácie na Veľkej cena Katalánska

Tak tomu bolo aj na VC Katalánska. Tu sa síce už v siedmom kole z dvadsiatich šiestich prebojoval Rossi na druhú pozíciu za vedúceho Lorenza, ale dostať sa tesne za jeho chrbát sa mu nepodarilo a tak Lorenzo bezpečne zvíťazil. Rossiho môže zatiaľ tešiť aspoň fakt, že vedie v seriáli, aj keď už len o bod.

Reparát môže Rossi zložiť už v sobotu 27. júna v holandskom Assene, kde sa koná ôsme podujatie seriálu a kde Rossi v roku 2013 zvíťazil.

Výsledky Veľkej ceny Katalánska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠp./ Yamaha42:53,208 min
2. Valentino RossiTal./ Yamaha+0,885 s
3. Dani PedrosaŠp./ Honda+19,455
4. Andrea IannoneTal./ Ducati+24,925
5. Bradley SmithV. Brit./ Yamaha Tech 3+27,782
6. Maverick ViňalesŠp./ Suzuki+29,559

Priebežné poradie (po 7 z 18 podujatí)

1. Valentino RossiTal./ Yamaha138 bodov
2. Jorge LorenzoŠp./ Yamaha137
3. Andrea IannoneTal./ Ducati94
4. Andrea DoviziosoTal./ Ducati83
5. Marc MárquezŠp./ Honda69
6. Bradley SmithV. Brit./ Yamaha Tech 368

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.