MotoGP v Katalánsku: Lorenzov triumf, Rossi druhý

Utorok, 23 jún 2015

Siedme preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľkú cenu Katalánska v triede MotoGP, vyhral domáci jazdec Jorge Lorenzo pred lídrom seriálu Talianom Vaalentinom Rossim a ďalším Španielom Danim Pedrosom. Aktuálny majster sveta Marc Marquez preteky pre pád ani tentoraz nedokončil a pokračuje v nepresvedčivých výkonoch, keď v tejto sezóne už tretíkrát spadol.

1 Lorenzo - Rossi
Jorge Lorenzo a Valentino Rossi takto bojovali o víťazstvo v triede MotoGP v Katalánsku

Marc Marquez aj keď nevyhral kvalifikáciu, chcel konečne presvedčiť, že predchádzajúce pády a nepresvedčivé výkony boli iba náhodné a on ako dvojnásobný majster sveta kráľovskej triedy MotoGP vie a bude znovu vyhrávať. Jeho odhodlanie však dlho nevydržalo a vo štvrtom kole, znovu pri pokuse o získanie líderskej pozície v pretekoch, a aj tentoraz pri predbiehaní Jorgeho Lorenza, neskoro začal brzdiť, vyšiel do štrkovej zóny a spadol.

Mimochodom, kvalifikáciu vyhrali modro-žlté Suzuki, nováčik tejto sezóny s továrenským zastúpením. Víťazný stroj viedol Španiel Aleix Espargaro, druhé miesto obsadil jeho krajan Maveric Viňales. Nové Suzuki sú rýchle, silné a majú vynikajúce jazdné vlastnosti. V samotných pretekoch bol úspešnejší Viňales na šiestom mieste. Aleix Espargaro mal nezavinený pád a preteky nedokončil.

Marquez preteky ani tentoraz nedokončil a znovu nebodoval. Aj keď do skončenia seriálu zostáva odjazdiť ešte jedenásť pretekov, nádej mladého Španiela na zisk tretieho titulu v triede MotoGP je nereálna. Naopak jeho krajan Lorenzo v tejto sezóne už po štvrtý raz po sebe zvíťazil a na lídra Rossiho stráca už len bod a rád by zopakoval svoje triumfy z rokov 2010 a 2012 a po tretí raz sa stal majstrom v najsilnejšej motocyklovej triede.

Valentino Rossi, Lorenzov partner zo stajne Yamaha, je tým najvážnejším konkurentom pre dvadsaťosemročného Španiela. Škoda, že Rossimu najmä v poslednom období nevychádzajú kvalifikácie. Potom zo siedmeho alebo ôsmeho miesta sa ťažko útočí na víťazstvo.

2 Aleix Espargaro
Španiel Aleix Espargaro, prekvapujúci víťaz kvalifikácie na Veľkej cena Katalánska

Tak tomu bolo aj na VC Katalánska. Tu sa síce už v siedmom kole z dvadsiatich šiestich prebojoval Rossi na druhú pozíciu za vedúceho Lorenza, ale dostať sa tesne za jeho chrbát sa mu nepodarilo a tak Lorenzo bezpečne zvíťazil. Rossiho môže zatiaľ tešiť aspoň fakt, že vedie v seriáli, aj keď už len o bod.

Reparát môže Rossi zložiť už v sobotu 27. júna v holandskom Assene, kde sa koná ôsme podujatie seriálu a kde Rossi v roku 2013 zvíťazil.

Výsledky Veľkej ceny Katalánska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠp./ Yamaha42:53,208 min
2. Valentino RossiTal./ Yamaha+0,885 s
3. Dani PedrosaŠp./ Honda+19,455
4. Andrea IannoneTal./ Ducati+24,925
5. Bradley SmithV. Brit./ Yamaha Tech 3+27,782
6. Maverick ViňalesŠp./ Suzuki+29,559

Priebežné poradie (po 7 z 18 podujatí)

1. Valentino RossiTal./ Yamaha138 bodov
2. Jorge LorenzoŠp./ Yamaha137
3. Andrea IannoneTal./ Ducati94
4. Andrea DoviziosoTal./ Ducati83
5. Marc MárquezŠp./ Honda69
6. Bradley SmithV. Brit./ Yamaha Tech 368

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.