MotoGP v Katalánsku: Lorenzov triumf, Rossi druhý

Utorok, 23 jún 2015

Siedme preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľkú cenu Katalánska v triede MotoGP, vyhral domáci jazdec Jorge Lorenzo pred lídrom seriálu Talianom Vaalentinom Rossim a ďalším Španielom Danim Pedrosom. Aktuálny majster sveta Marc Marquez preteky pre pád ani tentoraz nedokončil a pokračuje v nepresvedčivých výkonoch, keď v tejto sezóne už tretíkrát spadol.

1 Lorenzo - Rossi
Jorge Lorenzo a Valentino Rossi takto bojovali o víťazstvo v triede MotoGP v Katalánsku

Marc Marquez aj keď nevyhral kvalifikáciu, chcel konečne presvedčiť, že predchádzajúce pády a nepresvedčivé výkony boli iba náhodné a on ako dvojnásobný majster sveta kráľovskej triedy MotoGP vie a bude znovu vyhrávať. Jeho odhodlanie však dlho nevydržalo a vo štvrtom kole, znovu pri pokuse o získanie líderskej pozície v pretekoch, a aj tentoraz pri predbiehaní Jorgeho Lorenza, neskoro začal brzdiť, vyšiel do štrkovej zóny a spadol.

Mimochodom, kvalifikáciu vyhrali modro-žlté Suzuki, nováčik tejto sezóny s továrenským zastúpením. Víťazný stroj viedol Španiel Aleix Espargaro, druhé miesto obsadil jeho krajan Maveric Viňales. Nové Suzuki sú rýchle, silné a majú vynikajúce jazdné vlastnosti. V samotných pretekoch bol úspešnejší Viňales na šiestom mieste. Aleix Espargaro mal nezavinený pád a preteky nedokončil.

Marquez preteky ani tentoraz nedokončil a znovu nebodoval. Aj keď do skončenia seriálu zostáva odjazdiť ešte jedenásť pretekov, nádej mladého Španiela na zisk tretieho titulu v triede MotoGP je nereálna. Naopak jeho krajan Lorenzo v tejto sezóne už po štvrtý raz po sebe zvíťazil a na lídra Rossiho stráca už len bod a rád by zopakoval svoje triumfy z rokov 2010 a 2012 a po tretí raz sa stal majstrom v najsilnejšej motocyklovej triede.

Valentino Rossi, Lorenzov partner zo stajne Yamaha, je tým najvážnejším konkurentom pre dvadsaťosemročného Španiela. Škoda, že Rossimu najmä v poslednom období nevychádzajú kvalifikácie. Potom zo siedmeho alebo ôsmeho miesta sa ťažko útočí na víťazstvo.

2 Aleix Espargaro
Španiel Aleix Espargaro, prekvapujúci víťaz kvalifikácie na Veľkej cena Katalánska

Tak tomu bolo aj na VC Katalánska. Tu sa síce už v siedmom kole z dvadsiatich šiestich prebojoval Rossi na druhú pozíciu za vedúceho Lorenza, ale dostať sa tesne za jeho chrbát sa mu nepodarilo a tak Lorenzo bezpečne zvíťazil. Rossiho môže zatiaľ tešiť aspoň fakt, že vedie v seriáli, aj keď už len o bod.

Reparát môže Rossi zložiť už v sobotu 27. júna v holandskom Assene, kde sa koná ôsme podujatie seriálu a kde Rossi v roku 2013 zvíťazil.

Výsledky Veľkej ceny Katalánska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠp./ Yamaha42:53,208 min
2. Valentino RossiTal./ Yamaha+0,885 s
3. Dani PedrosaŠp./ Honda+19,455
4. Andrea IannoneTal./ Ducati+24,925
5. Bradley SmithV. Brit./ Yamaha Tech 3+27,782
6. Maverick ViňalesŠp./ Suzuki+29,559

Priebežné poradie (po 7 z 18 podujatí)

1. Valentino RossiTal./ Yamaha138 bodov
2. Jorge LorenzoŠp./ Yamaha137
3. Andrea IannoneTal./ Ducati94
4. Andrea DoviziosoTal./ Ducati83
5. Marc MárquezŠp./ Honda69
6. Bradley SmithV. Brit./ Yamaha Tech 368

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.