MotoGP v Le Mans: vyhral Lorenzo pred Rossim

Pondelok, 18 máj 2015

Po víťazstve v Španielsku vyhral Jorge Lorenzo aj vo Francúzsku na okruhu v Le Mans triedu MotoGP, piate preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Vylepšil si tak svoje postavenie v boji o titul majstra sveta v kráľovskej motocyklovej triede. Španiel vo Francúzsku vyhral pred lídrom priebežného poradia Talianom Valentinom Rossim a ďalším Talianom Andreom Doviziosom.

1 Jorge Lorenzo
Jorge Lorenzo si z Le Mans odnáša do Španielska už druhé víťazstvo v tejto sezóne

Ani v piatom tohtoročnom podujatí sa preteky nevyvíjali podľa predstáv aktuálneho majstra sveta Španiela Marca Marqueza, ktorý sa neúspešne usiluje o pozíciu, v ktorej vládol triede MotoGP v dvoch predchádzajúcich sezónach a valcoval konkurenciu. Okrem víťazstva na VC USA, tretích tohtoročných pretekoch, mladý Španiel neúspešne hľadá cestu späť na výslnie.

Kvalifikáciu vo Francúzsku vyhral Marquez pred Doviziosom a Lorenzom, zatiaľ čo líder priebežného poradia Rossi bol až siedmy. Výhodu najlepšieho postavenia na štarte však Marquez stratil už v prvej zákrute, ktorú "prepálil" a spadol až na štvrtú pozíciu. Na čelo sa dostal Lorenzo a pozíciu lídra pretekov si udržal až do cieľa a vyhral.

Valentino Rossi sa už tradične prebojovával zo zadných pozíciu postupne dopredu. Na okruhu Le Mans mu trvalo desať kôl, kým sa dostal za Lorenza na druhú priečku. Stalo sa tak v 18. kole z celkových 28, ale v tej chvíli už veľkú stratu na vedúceho Lorenza sa mu podarilo už len znížiť a na víťazstvo už Rossi nemohol pomýšľať.

2 Valentino Rossi
Talian Valentino Rossi, druhý v Le Mans, je po piatich pretekoch lídrom triedy MotoGP

Tretiu priečku si s odstupom vyše päť sekúnd držal Dovizioso. Nevídane tvrdo o štvrté miesto bojovali Talian Iannone, Marc Marquez a na prekvapenie aj Brit Smith, neskôr už len Talian a Španiel. V krásnych súbojoch si možno až desaťkrát vymenili pozície. Bili sa o každý centimeter, nakoniec úspešnejší bol Marquez a v cieli mu patrilo štvrté miesto, Iannone bol piaty a Smith šiesty.

Šiestym podujatím seriálu bude Veľká cena Talianska. Uskutoční sa 31. mája na okruhu Mugello.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha43:44,143 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+3,820 s
3. Andrea DoviziosoTal./Ducati+12,380
4. Marc MarquezŠpan./Honda+19,890
5. Andrea IannoneTal./Ducati+20,237
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+21,145
...
Karel AbrahamČR/Honda - preteky nedokončil

Priebežné poradie (po 5 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi102 bodov
2. Jorge Lorenzo87
3. Andrea Dovizioso83
4. Marc Maárquez69
5. Andrea Iannone61
6. Cal Crutchlow47

Trieda Moto2

1. Thomas LüthiŠvaj./Kalex42:27,011 min
2. Tito RabatŠpan./Kalex+1,767 s
3. Johann ZarcoFranc./Kalex+3,760

Priebežné poradie (po 5 z 18 podujatí)

1. Johann Zarco89 bodov
2. Thomas Lüthi68
3. Jonas Folger57

Moto3:

1. Romano FenatiTal./KTM41:22,829 min
2. Enea BastianniTal./Honda+0,122 s
3. Francesco BagnaiaTal./Mahindra+0,457
...
6. Jakub KornfeilČR/KTM+2,421

Priebežné poradie (po 5 z 18 podujatí)

1. Danny Kent104 bodov
2. Enea Bastianini67
3. Efren Vázquez60

Autor: J. Goldbereger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.