MotoGP v Le Mans: vyhral Lorenzo pred Rossim

Pondelok, 18 máj 2015

Po víťazstve v Španielsku vyhral Jorge Lorenzo aj vo Francúzsku na okruhu v Le Mans triedu MotoGP, piate preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Vylepšil si tak svoje postavenie v boji o titul majstra sveta v kráľovskej motocyklovej triede. Španiel vo Francúzsku vyhral pred lídrom priebežného poradia Talianom Valentinom Rossim a ďalším Talianom Andreom Doviziosom.

1 Jorge Lorenzo
Jorge Lorenzo si z Le Mans odnáša do Španielska už druhé víťazstvo v tejto sezóne

Ani v piatom tohtoročnom podujatí sa preteky nevyvíjali podľa predstáv aktuálneho majstra sveta Španiela Marca Marqueza, ktorý sa neúspešne usiluje o pozíciu, v ktorej vládol triede MotoGP v dvoch predchádzajúcich sezónach a valcoval konkurenciu. Okrem víťazstva na VC USA, tretích tohtoročných pretekoch, mladý Španiel neúspešne hľadá cestu späť na výslnie.

Kvalifikáciu vo Francúzsku vyhral Marquez pred Doviziosom a Lorenzom, zatiaľ čo líder priebežného poradia Rossi bol až siedmy. Výhodu najlepšieho postavenia na štarte však Marquez stratil už v prvej zákrute, ktorú "prepálil" a spadol až na štvrtú pozíciu. Na čelo sa dostal Lorenzo a pozíciu lídra pretekov si udržal až do cieľa a vyhral.

Valentino Rossi sa už tradične prebojovával zo zadných pozíciu postupne dopredu. Na okruhu Le Mans mu trvalo desať kôl, kým sa dostal za Lorenza na druhú priečku. Stalo sa tak v 18. kole z celkových 28, ale v tej chvíli už veľkú stratu na vedúceho Lorenza sa mu podarilo už len znížiť a na víťazstvo už Rossi nemohol pomýšľať.

2 Valentino Rossi
Talian Valentino Rossi, druhý v Le Mans, je po piatich pretekoch lídrom triedy MotoGP

Tretiu priečku si s odstupom vyše päť sekúnd držal Dovizioso. Nevídane tvrdo o štvrté miesto bojovali Talian Iannone, Marc Marquez a na prekvapenie aj Brit Smith, neskôr už len Talian a Španiel. V krásnych súbojoch si možno až desaťkrát vymenili pozície. Bili sa o každý centimeter, nakoniec úspešnejší bol Marquez a v cieli mu patrilo štvrté miesto, Iannone bol piaty a Smith šiesty.

Šiestym podujatím seriálu bude Veľká cena Talianska. Uskutoční sa 31. mája na okruhu Mugello.