MotoGP v Le Mans: vyhral Lorenzo pred Rossim

Pondelok, 18 máj 2015

Po víťazstve v Španielsku vyhral Jorge Lorenzo aj vo Francúzsku na okruhu v Le Mans triedu MotoGP, piate preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Vylepšil si tak svoje postavenie v boji o titul majstra sveta v kráľovskej motocyklovej triede. Španiel vo Francúzsku vyhral pred lídrom priebežného poradia Talianom Valentinom Rossim a ďalším Talianom Andreom Doviziosom.

1 Jorge Lorenzo
Jorge Lorenzo si z Le Mans odnáša do Španielska už druhé víťazstvo v tejto sezóne

Ani v piatom tohtoročnom podujatí sa preteky nevyvíjali podľa predstáv aktuálneho majstra sveta Španiela Marca Marqueza, ktorý sa neúspešne usiluje o pozíciu, v ktorej vládol triede MotoGP v dvoch predchádzajúcich sezónach a valcoval konkurenciu. Okrem víťazstva na VC USA, tretích tohtoročných pretekoch, mladý Španiel neúspešne hľadá cestu späť na výslnie.

Kvalifikáciu vo Francúzsku vyhral Marquez pred Doviziosom a Lorenzom, zatiaľ čo líder priebežného poradia Rossi bol až siedmy. Výhodu najlepšieho postavenia na štarte však Marquez stratil už v prvej zákrute, ktorú "prepálil" a spadol až na štvrtú pozíciu. Na čelo sa dostal Lorenzo a pozíciu lídra pretekov si udržal až do cieľa a vyhral.

Valentino Rossi sa už tradične prebojovával zo zadných pozíciu postupne dopredu. Na okruhu Le Mans mu trvalo desať kôl, kým sa dostal za Lorenza na druhú priečku. Stalo sa tak v 18. kole z celkových 28, ale v tej chvíli už veľkú stratu na vedúceho Lorenza sa mu podarilo už len znížiť a na víťazstvo už Rossi nemohol pomýšľať.

2 Valentino Rossi
Talian Valentino Rossi, druhý v Le Mans, je po piatich pretekoch lídrom triedy MotoGP

Tretiu priečku si s odstupom vyše päť sekúnd držal Dovizioso. Nevídane tvrdo o štvrté miesto bojovali Talian Iannone, Marc Marquez a na prekvapenie aj Brit Smith, neskôr už len Talian a Španiel. V krásnych súbojoch si možno až desaťkrát vymenili pozície. Bili sa o každý centimeter, nakoniec úspešnejší bol Marquez a v cieli mu patrilo štvrté miesto, Iannone bol piaty a Smith šiesty.

Šiestym podujatím seriálu bude Veľká cena Talianska. Uskutoční sa 31. mája na okruhu Mugello.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha43:44,143 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+3,820 s
3. Andrea DoviziosoTal./Ducati+12,380
4. Marc MarquezŠpan./Honda+19,890
5. Andrea IannoneTal./Ducati+20,237
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+21,145
...
Karel AbrahamČR/Honda - preteky nedokončil

Priebežné poradie (po 5 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi102 bodov
2. Jorge Lorenzo87
3. Andrea Dovizioso83
4. Marc Maárquez69
5. Andrea Iannone61
6. Cal Crutchlow47

Trieda Moto2

1. Thomas LüthiŠvaj./Kalex42:27,011 min
2. Tito RabatŠpan./Kalex+1,767 s
3. Johann ZarcoFranc./Kalex+3,760

Priebežné poradie (po 5 z 18 podujatí)

1. Johann Zarco89 bodov
2. Thomas Lüthi68
3. Jonas Folger57

Moto3:

1. Romano FenatiTal./KTM41:22,829 min
2. Enea BastianniTal./Honda+0,122 s
3. Francesco BagnaiaTal./Mahindra+0,457
...
6. Jakub KornfeilČR/KTM+2,421

Priebežné poradie (po 5 z 18 podujatí)

1. Danny Kent104 bodov
2. Enea Bastianini67
3. Efren Vázquez60

Autor: J. Goldbereger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."