MotoGP v Mugelle: Premiérové víťazstvo pre Petrucciho

Utorok, 04 jún 2019

Dvadsaťosemročný Talian Petrucci na domácej Veľkej cene povedal tesne pred cieľom veľkému favoritovi Marcovi Marquezovi "ty dnes nie" a po prvý raz v kariére vyhral preteky v najsilnejšej triede MotoGP. Na domácej trati a na talianskom stroji. Petrucci odjazdil perfektné preteky a dokázal, že v Ducati urobili dobre, keď sa rozhodli popri Doviziosovi práve pre neho.

1 Danilo Petrucci
Talian Danilo Petrucci takto prejavil svoju radosť z prvého víťazstva v MotoGP

Veľkú cenu Talianska, šiesty diel seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, vyhral domáci pretekár Danilo Petrucci s minimálnym náskokom 43 tisícin sekundy pred Španielom Marcom Marquezom a ďalším Talianom Andreom Doviziosom. Petrucci si niekoľkých pódiových umiestneniach pripísal teraz po prvý raz v kariére aj triumf v kráľovskej triede.

O víťazstvo tuho bojovala pätica jazdcov, v jednu chvíľu dokonca deväť. Do posledného kola nebolo jasné, ktorý z nich prejde cieľom ako prvý. Na čele sa striedali Marquez, Dovizioso, Petrucci, Španiel Alex Rins, ale aj Austrálčan Jack Miller. Ten mal pár kôl pred koncom pretekov pád a päticu na čele doplnil Japonec Takaaki Nakagami.

Najprv kolízia s Mirom a malý výlet do štrkovej zóny a potom neskorší pád znemožnili bojovať o víťazstvo Rossimu. Legendárny Talian nemal dobrú kvalifikáciu a štartoval zo zadných pozícií. Silná túžba vyhrať privodila Rossimu pád a z pretekov musel odstúpiť. Stratil tak šancu bodovať a priblížiť sa k vysnenému zisku desiateho titulu majstra sveta.

Ani Rossiho partner z továrenského tímu Yamaha nesiahal na víťazstvo. Vidí sa, že táto značka nemá momentálne na Hondu ani Ducati, ktoré dominujú v triede MotoGP od začiatku sezóny. Nedarí sa s Hondou, akú má aj Marquez, ani trojnásobnému majstrovi sveta Španielovi Lorenzovi, ktorý skončil až na 13. mieste, tesne pred Čechom Abrahamom. Ten si 14. miestom pripísal prvé dva tohtoročné body do tabuľky majstrovstiev sveta.

2 Marquez - Rins ...
"Svorka" bojuje o pozície a víťazstvo na Veľkej cene Talianska v triede MotoGP

V triede Moto2 si druhé tohtoročné víťazstvo pripísal mladší brat Marca Marqueza (Špan./Kalex), Alex. Druhý skončil Talian Marini (Kalex) a tretí bol Švajčiar Lüthi (Kalex).

Prvenstvo v triede Moto3 získal Tony Arbolina (Tal./Honda). O jeho víťazstve nad Dallom Portom (Tal./Honda) rozhodovala cieľová kamera. Tretí v cieli bol Jaume Masiá (Špan./KTM)