MotoGP v Mugello: Po bitke víťazom Lorenzo

Pondelok, 23 máj 2016

Šiestym podujatím pokračoval seriál cestných pretekov motocyklov Veľkou cenou Talianska na okruhu Mugello. Po veľkej bitke medzi Španielmi Lorenzom a Marcom Marquezom v posledných stovkách metrov pred cieľom vyhral v dramatickom závere triedu MotoGP obhajca titulu majstra sveta Lorenzo o 19 tisícin sekundy pred Marquezom. Tretí v cieli skončil Talian Andrea Iannone. Yamaha tak znovu porazila Honda i veľmi silné a rýchle Ducati.

1 Lorenzo - Rossi - Marquez
Čelo pretekov Lorenzo, Rossi, Marquez a Aleix Espargaro krátko po štarte v Mugello

Aj kvalifikáciu vyhral jazdec na stroji Yamaha, nie však Španiel Lorenzo, ale Talian Rossi, ktorý chcel na domácom okruhu veľmi vyhrať. Štart mu vyšiel, ale už po pár zákrutách sa pred neho dostal jeho tímový partner z Yamahy Lorenzo. Takto koleso na kolese bojovali až do deviateho kola (z celkových 23), potom však Taliana zradil motor jeho motocykla a do cieľa sa odviezol na skútri "zberača" odpadlíkov.

Yamaha s Lorenzom v sedle mala tak o konkurenta na prvenstvo menej. Ohrozovať ho však začal jeho krajan Marquez, ktorý hľadal skulinku cez ktorú by sa predral pred svojho staršieho súpera. Pravá chvíľa prišla v druhej polovici posledného okruhu, aj keď Marquez už predtým mal pár pokusov, ktoré celkom nevyšli. Po poslednej zákrute pred cieľom to však vyzeralo, že Marquez nemôže prísť o víťazstvo, ale vo výjazde bola Lorenzova Yamaha rýchlejšia a porazila Hondu o 19 tisícin sekundy!

2 Valentino Rossi
Rossi a hustý dym z jeho Yamahy zvestovali diváckym bariéram, že ich Doctor končí

Talianov v súboji so španielskou presilou zastúpil Andrea Iannone, ktorý bol v kvalifikácii tretí, tak pred Lerenzom ako aj Marquezom, ale po zlom štarte sa prepadol až na desiate miesto. Využil však silu i rýchlosť svojej Ducati a zrejme sa poučil z chýb z predchádzajúcich pretekov, vsadil na trpezlivosť a pred krajana a partnera Doviziosa z tímu Ducati, ktorý siahal na pódiové umiestnenie, dostal sa pomerne hravo pred neho a skončil tretí. Dovizioso neodolal potom ani tlaku Španiela Pedrosu, ktorý skončil štvrtý, Dovizioso piaty a šiesty bol ďalší Španiel Viňales.

Mavericka Viňalesa, ktorý od budúcej sezónu bude sedlať Yamahu po Lorenzovi (ten odchádza k Ducati), podozrieval Lorenzo po kvalifikácii, že pomohol Rossimu v rýchlom kole a doviedol ho po dohovore s budúcim tímovým partnerom ku kvalifikačnému víťazstvu. Ak by to tak aj naozaj bolo, vždy by to bolo iné, ako keď v posledných pretekoch minulej sezóny Marquez zámerne nechal zvíťaziť Lorenza a pomohol mu získať titul majstra sveta, ktorý mohol patriť Rossimu.

3 Marquez - Lerenzo - Iannone
Víťazné trio VC Talianska (zľava): Marc Marquez, Jorge Lorenzo a Andrea Iannone

Po šiestich podujatiach seriálu si Lorenzo víťazstvom na VC Talianska v Mugello upevnil vedúce postavenie v priebežnom poradí. Marquez zostal druhý, ale pred Rossim, ktorý preteky nedokončil, zvýšil svoj náskok. Pedrosa je štvrtý, Viňales piaty a ďalší Španiel Aleix Espargaro šiesty.

Siedmy diel seriálu je na programe 5. júna a bude ním Veľká cena Katalánska v Barcelone.

Výsledky Veľkej ceny Talianska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha41:36,535 min
2. Marc MárquezŠpan./Honda+0,019 s
3. Andrea IannoneTal./Ducati+4,742
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+4,910
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati+6,256
6. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+8,670
7. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+13,340
8. Danilo PetrucciTal./Ducati+14,598
9. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+18,643
10.Michele PirroTal./Ducati+22,298

Priebežné poradie (po 6 z 18 podujatí)

1. Jorge Lorenzo115 bodov
2. Marc Marquez105
3. Valentino Rossi (Tal./Yamaha)78
4. Dani Pedrosa66
5. Maverick Viňales59
6. Aleix Espargaro (Špan./Suzuki)49
7. Pol Espargaro (Špan./Yamaha)48
8. Hector Barbera (Špan./Ducati)43
9. Andrea Iannone41
10. Eugene Laverty (Franc./Ducati)36

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.