MotoGP v Mugello: Po bitke víťazom Lorenzo

Pondelok, 23 máj 2016

Šiestym podujatím pokračoval seriál cestných pretekov motocyklov Veľkou cenou Talianska na okruhu Mugello. Po veľkej bitke medzi Španielmi Lorenzom a Marcom Marquezom v posledných stovkách metrov pred cieľom vyhral v dramatickom závere triedu MotoGP obhajca titulu majstra sveta Lorenzo o 19 tisícin sekundy pred Marquezom. Tretí v cieli skončil Talian Andrea Iannone. Yamaha tak znovu porazila Honda i veľmi silné a rýchle Ducati.

1 Lorenzo - Rossi - Marquez
Čelo pretekov Lorenzo, Rossi, Marquez a Aleix Espargaro krátko po štarte v Mugello

Aj kvalifikáciu vyhral jazdec na stroji Yamaha, nie však Španiel Lorenzo, ale Talian Rossi, ktorý chcel na domácom okruhu veľmi vyhrať. Štart mu vyšiel, ale už po pár zákrutách sa pred neho dostal jeho tímový partner z Yamahy Lorenzo. Takto koleso na kolese bojovali až do deviateho kola (z celkových 23), potom však Taliana zradil motor jeho motocykla a do cieľa sa odviezol na skútri "zberača" odpadlíkov.

Yamaha s Lorenzom v sedle mala tak o konkurenta na prvenstvo menej. Ohrozovať ho však začal jeho krajan Marquez, ktorý hľadal skulinku cez ktorú by sa predral pred svojho staršieho súpera. Pravá chvíľa prišla v druhej polovici posledného okruhu, aj keď Marquez už predtým mal pár pokusov, ktoré celkom nevyšli. Po poslednej zákrute pred cieľom to však vyzeralo, že Marquez nemôže prísť o víťazstvo, ale vo výjazde bola Lorenzova Yamaha rýchlejšia a porazila Hondu o 19 tisícin sekundy!

2 Valentino Rossi
Rossi a hustý dym z jeho Yamahy zvestovali diváckym bariéram, že ich Doctor končí

Talianov v súboji so španielskou presilou zastúpil Andrea Iannone, ktorý bol v kvalifikácii tretí, tak pred Lerenzom ako aj Marquezom, ale po zlom štarte sa prepadol až na desiate miesto. Využil však silu i rýchlosť svojej Ducati a zrejme sa poučil z chýb z predchádzajúcich pretekov, vsadil na trpezlivosť a pred krajana a partnera Doviziosa z tímu Ducati, ktorý siahal na pódiové umiestnenie, dostal sa pomerne hravo pred neho a skončil tretí. Dovizioso neodolal potom ani tlaku Španiela Pedrosu, ktorý skončil štvrtý, Dovizioso piaty a šiesty bol ďalší Španiel Viňales.

Mavericka Viňalesa, ktorý od budúcej sezónu bude sedlať Yamahu po Lorenzovi (ten odchádza k Ducati), podozrieval Lorenzo po kvalifikácii, že pomohol Rossimu v rýchlom kole a doviedol ho po dohovore s budúcim tímovým partnerom ku kvalifikačnému víťazstvu. Ak by to tak aj naozaj bolo, vždy by to bolo iné, ako keď v posledných pretekoch minulej sezóny Marquez zámerne nechal zvíťaziť Lorenza a pomohol mu získať titul majstra sveta, ktorý mohol patriť Rossimu.

3 Marquez - Lerenzo - Iannone
Víťazné trio VC Talianska (zľava): Marc Marquez, Jorge Lorenzo a Andrea Iannone

Po šiestich podujatiach seriálu si Lorenzo víťazstvom na VC Talianska v Mugello upevnil vedúce postavenie v priebežnom poradí. Marquez zostal druhý, ale pred Rossim, ktorý preteky nedokončil, zvýšil svoj náskok. Pedrosa je štvrtý, Viňales piaty a ďalší Španiel Aleix Espargaro šiesty.

Siedmy diel seriálu je na programe 5. júna a bude ním Veľká cena Katalánska v Barcelone.

Výsledky Veľkej ceny Talianska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha41:36,535 min
2. Marc MárquezŠpan./Honda+0,019 s
3. Andrea IannoneTal./Ducati+4,742
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+4,910
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati+6,256
6. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+8,670
7. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+13,340
8. Danilo PetrucciTal./Ducati+14,598
9. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+18,643
10.Michele PirroTal./Ducati+22,298

Priebežné poradie (po 6 z 18 podujatí)

1. Jorge Lorenzo115 bodov
2. Marc Marquez105
3. Valentino Rossi (Tal./Yamaha)78
4. Dani Pedrosa66
5. Maverick Viňales59
6. Aleix Espargaro (Špan./Suzuki)49
7. Pol Espargaro (Špan./Yamaha)48
8. Hector Barbera (Špan./Ducati)43
9. Andrea Iannone41
10. Eugene Laverty (Franc./Ducati)36

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.