MotoGP: Vyhral Marquez pred Rossim

Pondelok, 24 marec 2014

Vo februári si Španiel Marc Marquez zlomil nohu a včera vyhral kráľovskú triedu MotoGP na úvodnej motocyklovej veľkej cene novej sezóny 2014 v Katare. Veľa nechýbalo a na najvyšší stupienok mohol vystúpiť Talian Valentino Rossi, proti však bola rýchlejšia Honda minuloročného majstra sveta Marqueza ako Rossiho Yamaha, aj keď len o 259 tisícin sekundy. Na tretie miesto dosiahol ďalší Španiel Dani Pedrosa na druhej továrenskej Honde.

1 Marquez
Víťazstvom začal sezónu Španiel Marquez, keď ho jeho Honda doviezla víťazne do cieľa

Veľká cena Kataru mala dramatický úvod a už prvá zákruta po štarte priniesla pre Španiela Lorenza pád z prvého miesta a koniec nádejam na prvý veľký výsledok v boji o titul, ktorý mu v minulom roku teste unikol. Pádu sa nevyhli ani ďalší z favoritov. Tvrdosť katarského asfaltu si vyskúšal aj Nemec Bradl, ktorý niekoľko kôl jazdil na prvej priečke, ale zrejme nevydržal tlak Rossiho a Marqueza a v ôsmom kole havaroval. Viac šťastia nemali ani Brit Bradley Smith, Španieli Alvaro Bautista, Hector Barbera a Pol Espargaro, ktorí po pádoch v pretekoch skončili.

Z dvadsiatich troch jazdcov prešlo cieľovou páskou len sedemnásť. Po vypadnutí viacerých adeptov na stupne víťazov sa boj zúžil najmä na trio Marquez, Rossi a Pedrosa. Tí si nakoniec posty na prvých troch miestach medzi sebou aj rozdelili. Štvrtý v cieli Španiel Aleix Espargaro predviedol vynikajúcu jazdu a v cieli strácal na víťaza len približne jedenásť sekúnd a tesne porazil Taliana Andrea Doviziosa. Briti Crutchlow a Redding a Američan Hayden strácali v cieli okolo pol minúty a viac.

2 Valentino Rossi
V Katare milo prekvapil svojich fanúšikov druhým miestom Talian Valentino Rossi. Iba málo chýbalo, aby porazil minuloročného majstra sveta Marca Marqueza zo Španielska.

Valantino Rossi mal veľmi blízko k triumfu a návratu na najvyšší stupienok. Pre tridsaťpäťročného sedemnásobného majstra sveta to mohol byť krásny úvod do začínajúcej sezóny, Marquez však napriek bolestiam len prednedávnom zlomenej nohy dal v posledných metroch pred cieľom všetko do toho a Rossiho tesne porazil. Mladý Španiel totiž nie je žiadna padavka a ešte pred pár dňami sa vyjadril, že pokiaľ dokáže chodiť, môže aj jazdiť.

Tohtoročná sezóna sľubuje zaujímavé a napínané súboje. Môžeme sa preto už teraz tešiť na druhé podujatie roka, ktorým bude Veľká cena USA v americkom Austine 13. apríla.

Výsledky VC Kataru

1. Marc MarquezŠpan./Honda42:40,561 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+0,259 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+3,370
4. A. EspargaroŠpan./Yamaha+11,623
5. A. DoviziosoTal./Ducati+12,159
6. C. CrutchlowV. Brit./Ducati+28,526
7. S. ReddingV. Brit./Honda+32,593
8. N. HaydenUSA/Honda+32,628
9. C. EdwardsUSA/Yamaha+39,547
10. A. IannoneTal./Ducati+43,360
...
13 K. AbrahamČR/Honda+50,581

Priebežné poradie (po 1. podujatí z 18)

1. Marc MarquezŠpan./Honda25 bodov
2. Valentino RossiTal./Yamaha20
3. Dani PedrosaŠpan./Honda16
4. A. EspargaroŠpan./Yamaha13
5. A. DoviziosoTal./Ducati11
6. C. CrutchlowV. Brit./Ducati10
7. S. ReddingV. Brit./Honda9
8. N. HaydenUSA/Honda8
9. C. EdwardsUSA/Yamaha7
10. A. IannoneTal./Ducati6
...
13 K. AbrahamČR/Honda3

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring