MotoGP: Vyhral Marquez pred Rossim

Pondelok, 24 marec 2014

Vo februári si Španiel Marc Marquez zlomil nohu a včera vyhral kráľovskú triedu MotoGP na úvodnej motocyklovej veľkej cene novej sezóny 2014 v Katare. Veľa nechýbalo a na najvyšší stupienok mohol vystúpiť Talian Valentino Rossi, proti však bola rýchlejšia Honda minuloročného majstra sveta Marqueza ako Rossiho Yamaha, aj keď len o 259 tisícin sekundy. Na tretie miesto dosiahol ďalší Španiel Dani Pedrosa na druhej továrenskej Honde.

1 Marquez
Víťazstvom začal sezónu Španiel Marquez, keď ho jeho Honda doviezla víťazne do cieľa

Veľká cena Kataru mala dramatický úvod a už prvá zákruta po štarte priniesla pre Španiela Lorenza pád z prvého miesta a koniec nádejam na prvý veľký výsledok v boji o titul, ktorý mu v minulom roku teste unikol. Pádu sa nevyhli ani ďalší z favoritov. Tvrdosť katarského asfaltu si vyskúšal aj Nemec Bradl, ktorý niekoľko kôl jazdil na prvej priečke, ale zrejme nevydržal tlak Rossiho a Marqueza a v ôsmom kole havaroval. Viac šťastia nemali ani Brit Bradley Smith, Španieli Alvaro Bautista, Hector Barbera a Pol Espargaro, ktorí po pádoch v pretekoch skončili.

Z dvadsiatich troch jazdcov prešlo cieľovou páskou len sedemnásť. Po vypadnutí viacerých adeptov na stupne víťazov sa boj zúžil najmä na trio Marquez, Rossi a Pedrosa. Tí si nakoniec posty na prvých troch miestach medzi sebou aj rozdelili. Štvrtý v cieli Španiel Aleix Espargaro predviedol vynikajúcu jazdu a v cieli strácal na víťaza len približne jedenásť sekúnd a tesne porazil Taliana Andrea Doviziosa. Briti Crutchlow a Redding a Američan Hayden strácali v cieli okolo pol minúty a viac.

2 Valentino Rossi
V Katare milo prekvapil svojich fanúšikov druhým miestom Talian Valentino Rossi. Iba málo chýbalo, aby porazil minuloročného majstra sveta Marca Marqueza zo Španielska.

Valantino Rossi mal veľmi blízko k triumfu a návratu na najvyšší stupienok. Pre tridsaťpäťročného sedemnásobného majstra sveta to mohol byť krásny úvod do začínajúcej sezóny, Marquez však napriek bolestiam len prednedávnom zlomenej nohy dal v posledných metroch pred cieľom všetko do toho a Rossiho tesne porazil. Mladý Španiel totiž nie je žiadna padavka a ešte pred pár dňami sa vyjadril, že pokiaľ dokáže chodiť, môže aj jazdiť.

Tohtoročná sezóna sľubuje zaujímavé a napínané súboje. Môžeme sa preto už teraz tešiť na druhé podujatie roka, ktorým bude Veľká cena USA v americkom Austine 13. apríla.

Výsledky VC Kataru

1. Marc MarquezŠpan./Honda42:40,561 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+0,259 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+3,370
4. A. EspargaroŠpan./Yamaha+11,623
5. A. DoviziosoTal./Ducati+12,159
6. C. CrutchlowV. Brit./Ducati+28,526
7. S. ReddingV. Brit./Honda+32,593
8. N. HaydenUSA/Honda+32,628
9. C. EdwardsUSA/Yamaha+39,547
10. A. IannoneTal./Ducati+43,360
...
13 K. AbrahamČR/Honda+50,581

Priebežné poradie (po 1. podujatí z 18)

1. Marc MarquezŠpan./Honda25 bodov
2. Valentino RossiTal./Yamaha20
3. Dani PedrosaŠpan./Honda16
4. A. EspargaroŠpan./Yamaha13
5. A. DoviziosoTal./Ducati11
6. C. CrutchlowV. Brit./Ducati10
7. S. ReddingV. Brit./Honda9
8. N. HaydenUSA/Honda8
9. C. EdwardsUSA/Yamaha7
10. A. IannoneTal./Ducati6
...
13 K. AbrahamČR/Honda3

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.