MotoGP: Vyhral Marquez pred Rossim

Pondelok, 24 marec 2014

Vo februári si Španiel Marc Marquez zlomil nohu a včera vyhral kráľovskú triedu MotoGP na úvodnej motocyklovej veľkej cene novej sezóny 2014 v Katare. Veľa nechýbalo a na najvyšší stupienok mohol vystúpiť Talian Valentino Rossi, proti však bola rýchlejšia Honda minuloročného majstra sveta Marqueza ako Rossiho Yamaha, aj keď len o 259 tisícin sekundy. Na tretie miesto dosiahol ďalší Španiel Dani Pedrosa na druhej továrenskej Honde.

1 Marquez
Víťazstvom začal sezónu Španiel Marquez, keď ho jeho Honda doviezla víťazne do cieľa

Veľká cena Kataru mala dramatický úvod a už prvá zákruta po štarte priniesla pre Španiela Lorenza pád z prvého miesta a koniec nádejam na prvý veľký výsledok v boji o titul, ktorý mu v minulom roku teste unikol. Pádu sa nevyhli ani ďalší z favoritov. Tvrdosť katarského asfaltu si vyskúšal aj Nemec Bradl, ktorý niekoľko kôl jazdil na prvej priečke, ale zrejme nevydržal tlak Rossiho a Marqueza a v ôsmom kole havaroval. Viac šťastia nemali ani Brit Bradley Smith, Španieli Alvaro Bautista, Hector Barbera a Pol Espargaro, ktorí po pádoch v pretekoch skončili.

Z dvadsiatich troch jazdcov prešlo cieľovou páskou len sedemnásť. Po vypadnutí viacerých adeptov na stupne víťazov sa boj zúžil najmä na trio Marquez, Rossi a Pedrosa. Tí si nakoniec posty na prvých troch miestach medzi sebou aj rozdelili. Štvrtý v cieli Španiel Aleix Espargaro predviedol vynikajúcu jazdu a v cieli strácal na víťaza len približne jedenásť sekúnd a tesne porazil Taliana Andrea Doviziosa. Briti Crutchlow a Redding a Američan Hayden strácali v cieli okolo pol minúty a viac.

2 Valentino Rossi
V Katare milo prekvapil svojich fanúšikov druhým miestom Talian Valentino Rossi. Iba málo chýbalo, aby porazil minuloročného majstra sveta Marca Marqueza zo Španielska.

Valantino Rossi mal veľmi blízko k triumfu a návratu na najvyšší stupienok. Pre tridsaťpäťročného sedemnásobného majstra sveta to mohol byť krásny úvod do začínajúcej sezóny, Marquez však napriek bolestiam len prednedávnom zlomenej nohy dal v posledných metroch pred cieľom všetko do toho a Rossiho tesne porazil. Mladý Španiel totiž nie je žiadna padavka a ešte pred pár dňami sa vyjadril, že pokiaľ dokáže chodiť, môže aj jazdiť.

Tohtoročná sezóna sľubuje zaujímavé a napínané súboje. Môžeme sa preto už teraz tešiť na druhé podujatie roka, ktorým bude Veľká cena USA v americkom Austine 13. apríla.

Výsledky VC Kataru

1. Marc MarquezŠpan./Honda42:40,561 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+0,259 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+3,370
4. A. EspargaroŠpan./Yamaha+11,623
5. A. DoviziosoTal./Ducati+12,159
6. C. CrutchlowV. Brit./Ducati+28,526
7. S. ReddingV. Brit./Honda+32,593
8. N. HaydenUSA/Honda+32,628
9. C. EdwardsUSA/Yamaha+39,547
10. A. IannoneTal./Ducati+43,360
...
13 K. AbrahamČR/Honda+50,581

Priebežné poradie (po 1. podujatí z 18)

1. Marc MarquezŠpan./Honda25 bodov
2. Valentino RossiTal./Yamaha20
3. Dani PedrosaŠpan./Honda16
4. A. EspargaroŠpan./Yamaha13
5. A. DoviziosoTal./Ducati11
6. C. CrutchlowV. Brit./Ducati10
7. S. ReddingV. Brit./Honda9
8. N. HaydenUSA/Honda8
9. C. EdwardsUSA/Yamaha7
10. A. IannoneTal./Ducati6
...
13 K. AbrahamČR/Honda3

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.