MotoGP: Vyhral Marquez pred Rossim

Pondelok, 24 marec 2014

Vo februári si Španiel Marc Marquez zlomil nohu a včera vyhral kráľovskú triedu MotoGP na úvodnej motocyklovej veľkej cene novej sezóny 2014 v Katare. Veľa nechýbalo a na najvyšší stupienok mohol vystúpiť Talian Valentino Rossi, proti však bola rýchlejšia Honda minuloročného majstra sveta Marqueza ako Rossiho Yamaha, aj keď len o 259 tisícin sekundy. Na tretie miesto dosiahol ďalší Španiel Dani Pedrosa na druhej továrenskej Honde.

1 Marquez
Víťazstvom začal sezónu Španiel Marquez, keď ho jeho Honda doviezla víťazne do cieľa

Veľká cena Kataru mala dramatický úvod a už prvá zákruta po štarte priniesla pre Španiela Lorenza pád z prvého miesta a koniec nádejam na prvý veľký výsledok v boji o titul, ktorý mu v minulom roku teste unikol. Pádu sa nevyhli ani ďalší z favoritov. Tvrdosť katarského asfaltu si vyskúšal aj Nemec Bradl, ktorý niekoľko kôl jazdil na prvej priečke, ale zrejme nevydržal tlak Rossiho a Marqueza a v ôsmom kole havaroval. Viac šťastia nemali ani Brit Bradley Smith, Španieli Alvaro Bautista, Hector Barbera a Pol Espargaro, ktorí po pádoch v pretekoch skončili.

Z dvadsiatich troch jazdcov prešlo cieľovou páskou len sedemnásť. Po vypadnutí viacerých adeptov na stupne víťazov sa boj zúžil najmä na trio Marquez, Rossi a Pedrosa. Tí si nakoniec posty na prvých troch miestach medzi sebou aj rozdelili. Štvrtý v cieli Španiel Aleix Espargaro predviedol vynikajúcu jazdu a v cieli strácal na víťaza len približne jedenásť sekúnd a tesne porazil Taliana Andrea Doviziosa. Briti Crutchlow a Redding a Američan Hayden strácali v cieli okolo pol minúty a viac.

2 Valentino Rossi
V Katare milo prekvapil svojich fanúšikov druhým miestom Talian Valentino Rossi. Iba málo chýbalo, aby porazil minuloročného majstra sveta Marca Marqueza zo Španielska.

Valantino Rossi mal veľmi blízko k triumfu a návratu na najvyšší stupienok. Pre tridsaťpäťročného sedemnásobného majstra sveta to mohol byť krásny úvod do začínajúcej sezóny, Marquez však napriek bolestiam len prednedávnom zlomenej nohy dal v posledných metroch pred cieľom všetko do toho a Rossiho tesne porazil. Mladý Španiel totiž nie je žiadna padavka a ešte pred pár dňami sa vyjadril, že pokiaľ dokáže chodiť, môže aj jazdiť.

Tohtoročná sezóna sľubuje zaujímavé a napínané súboje. Môžeme sa preto už teraz tešiť na druhé podujatie roka, ktorým bude Veľká cena USA v americkom Austine 13. apríla.

Výsledky VC Kataru

1. Marc MarquezŠpan./Honda42:40,561 min
2. Valentino RossiTal./Yamaha+0,259 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+3,370
4. A. EspargaroŠpan./Yamaha+11,623
5. A. DoviziosoTal./Ducati+12,159
6. C. CrutchlowV. Brit./Ducati+28,526
7. S. ReddingV. Brit./Honda+32,593
8. N. HaydenUSA/Honda+32,628
9. C. EdwardsUSA/Yamaha+39,547
10. A. IannoneTal./Ducati+43,360
...
13 K. AbrahamČR/Honda+50,581

Priebežné poradie (po 1. podujatí z 18)

1. Marc MarquezŠpan./Honda25 bodov
2. Valentino RossiTal./Yamaha20
3. Dani PedrosaŠpan./Honda16
4. A. EspargaroŠpan./Yamaha13
5. A. DoviziosoTal./Ducati11
6. C. CrutchlowV. Brit./Ducati10
7. S. ReddingV. Brit./Honda9
8. N. HaydenUSA/Honda8
9. C. EdwardsUSA/Yamaha7
10. A. IannoneTal./Ducati6
...
13 K. AbrahamČR/Honda3

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.