Rossi deviaty raz majstrom sveta

Pondelok, 26 október 2009

Valentino Rossi obhájil na Veľkej cene Malajzie vlaňajší titul majstra sveta v kráľovskej motocyklovej triede Moto GP a je už deväťnásobným majstrom. V najsilnejšej triede získal titul šiesty raz. Fenomenálnemu Valemu stačilo na obhajobu titulu aj tretie miesto, ktoré získal na nedeľňajšej VC Malajzie na okruhu v Sepangu. Pred poslednými pretekmi seriálu, Veľkou cenou Valencie, má Rossi už 41bodový náskok pre Španielom Jorge Lorenzom, ktorý jazdí v rovnakom tíme Yamaha ako Rossi. Z prvenstva sa v Sepangu tešil Austrálčan Casey Stoner, druhý bol v cieli Španiel Dani Pedrosa.

Valentino Rossi
Deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi s typickým úsmevom a v dobrej nálade

Pred štartom triedy Moto GP sa spustil na okruh v Sepangu tropický lejak a štart museli odložiť. Po pol hodine, keď sa dážď zmiernil, preteky odštartovali. Rossi, ktorý si v kvalifikácii vyjazdil najlepšie postavenie na štarte, stratil už v prvej zákrute svoju pozíciu a musel sa predierať dopredu. Podobne aj jeho tímový kolega Lorenzo, ktorý zmeškal postavenie na štarte a ktorý ako jediný mohol ešte zasiahnuť do boja o titul. Lorenzo štartoval z posledného miesta, ale aj on sa začal rýchlo postupovať dopredu.

Netrvalo dlho a dostal sa aj pred Rossiho a takto vo dvojici jazdili pár kôl za sebou. Rossi však postupne zrýchľoval a svojmu konkurentovi ukázal chrbát. Bolo jasné, že ak si Rossi udrží pozíciu pred Lorenzom a skončí najhoršie na štvrtom mieste, stane sa v predstihu pred poslednými pretekmi novým majstrom sveta. Pár kôl pred koncom sa dostal na dva pol sekundy za druhého Pedrosu na tretie miesto a tak prešiel aj cieľom. Prvý v cieli bol Stoner, ktorý po zdravotnej prestávke jazdí vo skvelej forme a víťazstvo v Sepangu je jeho druhým v rade po návrate na pretekárske okruhy.

"Doctor", ako Valentina Rossiho prezývajú, aj na okruhu v Sepangu v plnom sústredení

V triede do 250 cm³ zvíťazil v priamom súboji vedúci jazdec priebežného poradia Japonec Hiroši Aojama nad svojim najväčším rivalom Talianom Marcom Simoncellim a zvýšil svoj náskok na titul pred poslednými pretekmi.

V najslabšej triede do 125 cm³ znovu zvíťazil Španiel Julian Simon pred prenasledovateľom Britom Bradley Smithom a ďalším Španielom Polom Espargarom, Simom si však už titul majstra sveta vyjazdil na predchádzajúcich pretekoch. Bradley Smith si druhým miestom v Sepangu zabezpečil pred posledným pretekmi, ktoré budú 8. novembra vo Valencii, titul vicemajstra.